Lietuvoje

2021.12.07 23:00

Pavilionis: „Belaruskalij“ trąšų tranzitą privalome nutraukti nedelsiant

atnaujinta 23.08
LRT.lt, BNS2021.12.07 23:00

JAV sankcijų Baltarusijos autoritaro Aliaksandro Lukašenkos režimui įvedimo išvakarėse Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai paskelbė pareiškimą, kuriuo sveikina JAV sankcijų trąšų gamintojai „Belaruskalij“ įsigaliojimą gruodžio 8-ąją ir teigia, kad Lietuva „privalo nedelsiant nutraukti „Belaruskalij“ produktų tranzitą per mūsų šalies teritoriją“.

Žinia apie Užsienio reikalų komiteto pareiškimą antradienio vakarą pasidalijo jo pirmininkas Žygimantas Pavilionis.

„Trašų tranzitą, solidarizuodamiesi su mus, mūsų kaimynų bei baltarusių laisvę ginančia JAV, privalome nutraukti nedelsiant“, – teigia Ž. Pavilionis, socialiniame tinkle pasidalinęs pareiškimo tekstu.

Pareiškime taip pat raginama „visus euroatlantinius partnerius solidariai taikyti politines ir ekonomines sankcijas A. Lukašenkos režimui, kol nebus paleisti visi politiniai kaliniai, surengti laisvi ir demokratiški rinkimai į parlamentą“.

JAV Iždo departamentas rugpjūtį įvedė sankcijas „Belaruskalij“ ir iki gruodžio 8 dienos 7 valandos ryto verslui davė laiko užbaigti sandorius. Praėjusį ketvirtadienį JAV išplėstose sankcijose atsidūrė ir „Belaruskalij“ produkcijos eksportuotoja „Belaruskaja kalijnaja kompanija“ (BKK). Sandoriai su ja turi būti baigti iki kitų metų balandžio 1-osios. „Lietuvos geležinkeliai“ trečiadienį dar gabens kalio trąšų krovinį į Klaipėdos uostą. Tačiau tai, kaip ir ligšioliniai Lietuvos pareigūnų ir tranzito schemoje dalyvaujančių įmonių pareiškimai, neatsako į klausimą, ar įsigaliojus sankcijoms baltarusiškų trąšų tranzitas per Lietuvą vyks ir toliau – krovinių pervežimai tikriausiai palaipsniui sustotų po kelių mėnesių.

Ar kroviniai galiausiai judės per Lietuvą toliau, tranzito dalyviai žada pranešti trečiadienį.

Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį sakė, jog trečiadienį JAV sankcijų taikomais klausimais bus daugiau informacijos. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis antradienį sakė, kad JAV sankcijų „Belaruskalij“ įgyvendinimas priklauso nuo įmonių, tačiau neatmetė ir Vyriausybės įsikišimo galimybės.

Per Lietuvą nustojus vežti „Belaruskalij“ produktus, „Lietuvos geležinkeliai“ netektų maždaug ketvirtadalio krovinių, o Klaipėdos uostas – apie trečdalio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt