Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.02 16:13

Profsąjungos su S. Skverneliu sutarė: Seimas neturi kėsintis į susitarimus Trišalėje taryboje

BNS 2016.12.02 16:13

Būsimasis vyriausybės vadovas su profesinių sąjungų atstovais sutarė, kad jeigu taisant naująjį Darbo kodeksą, profesinės sąjungos su darbdaviais pasieks susitarimus Trišalėje taryboje, jų Seimas pakeisti negalėtų.

Taip pat sutarta peržiūrėti naują atostogų skyrimo tvarką bei nuostatas dėl darbo laiko apskaitos ir apmokėjimo.

„Profesinės sąjungos ir darbdaviai derėsis, o vyriausybė yra kaip arbitras šioje vietoje, jeigu sprendimas yra priimtas ir sutarimas Trišalėje taryboje pasiektas, Seime turėtų būti įvertinta tai. Kai čia (Seime – BNS) prasideda korekcijos ir taisymai, nėra prasmės turėti Trišalę tarybą“, – antradienį po susitikimo su profsąjungų lyderiais Seime BNS pareiškė paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis.

„Ten, kur buvo buldozeriu pervažiuota per žmonių socialinį saugumą ir derybines galias, per profesinių sąjungų teises, tai turi būti atstatyta“, – pridūrė jis.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas BNS teigė sulaukęs S. Skvernelio pažado Darbo kodekso koregavimo principą, pagal kurį lemtų susitarimai Trišalėje taryboje, o ne Seimo narių pataisos, aptarti su valdančiojoje koalicijoje daugumą turinčia „valstiečių“ frakcija. 

„Premjeras pažadėjo, kad kreipsis į frakciją, kad tie (Trišalės tarybos – BNS) susitarimai Seime nebūtų kvestionuojami“, – sakė A. Černiauskas. Anot jo, susitarta ir dėl premjero susitikimo su Trišale taryba.

Pasak A. Černiausko, taisant kodeksą visų pirma reikia peržiūrėti nuostatas dėl darbo laiko apskaitos ir apmokėjimo bei konkrečiau susitarti dėl viršvalandžių, kuriuos kodeksas numato ilgesnius negu dabar.

„Dabar kodekse tiek pripainiota su tuo darbo laiku, kad suteikiama teisė darbdaviui priversti darbuotoją dirbti iki 72 val. per savaitę ir nemokėti jam už viršvalandžių“, – teigė A. Černiauskas.

Naujasis kodeksas, kurio įsigaliojimą siūloma nukelti iki liepos, numato, kad ateityje būtų galima dirbti ne daugiau kaip 180 valandų viršvalandžių per metus – 60 valandų daugiau nei dabar, tačiau kolektyvinėje sutartyje galėtų būti susitarta dėl ilgesnės jų trukmės.

Profsąjungų lyderio teigimu, keisti reikia dabartines kodekso nuostatas dėl darbuotojų atstovavimo derybose su darbdaviais, kolektyvinių sutarčių galiojimo, Trišalės tarybos formavimo.

Pasak A. Černiausko, pasitarime su S. Skverneliu šiek tiek dėmesio buvo skirta numatomam naujam atostogų reglamentavimui.

„Jeigu žmogus ima sąžiningai atostogas, jų kiekis nesikeičia, bet jeigu sugudrauja, tada sutrumpėja. Sutrumpėja atostogos tada, kai poilsio dienos sutampa su šventėmis savaitgaliais. Dabar jam tomis dienomis atostogos prasitęsia, o naujame kodekse – ne. Sutarėm šį klausimą peržiūrėti. Gal kelioms dienom pailginti tas atostogas – pridėti kelias darbo dienas, kad tą kompromisas tokiais momentais būtų surastas“, – BNS sakė A. Černiauskas.

Seimui ketvirtadienį planuojama pateikti pataisas, kuriomis siūloma iki 2017 metų liepos 1-osios atidėti kai kurių socialinio modelio, kurio dalis yra Darko kodeksas, įstatymų įsigaliojimą.

Lietuva Europos Komisijos prašo naująjį socialinį modelį pripažinti struktūrine reforma ir su juo susijusioms išlaidoms taikyti išlygą, skaičiuojant 2017 metų viešųjų finansų deficitą. Šios planuojamos išlaidos dabar siekia 243 mln. eurų ir sudaro apie 0,6 proc. prognozuojamo bendrojo vidaus produkto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi