Lietuvoje

2013.05.21 10:03

Europa išvys nepapudruotą Vilniaus veidą

Vos keliems mėnesiams likus iki Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai pradžios, sostinės vadovai pripažįsta, kad sutikti atvyksiančius užsienio svečius Vilnius nebus tinkamai pasirengęs. Panaudoti milijonus litų gatvėms lopyti per palyginti trumpą laiką tiesiog nerealu.

Vos keliems mėnesiams likus iki Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai pradžios, sostinės vadovai pripažįsta, kad sutikti atvyksiančius užsienio svečius Vilnius nebus tinkamai pasirengęs. Panaudoti milijonus litų gatvėms lopyti per palyginti trumpą laiką tiesiog nerealu, rašo „Lietuvos žinios“.

Sostinės valdžia pripažįsta, kad pasiruošti Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai miestas galėjo geriau, tačiau žada visomis išgalėmis stengtis, kad vasarą ir visą ateinantį pusmetį, kai į šalį suvažiuos delegacijos iš užsienio, apsilankymas Vilniuje jiems paliktų gerų prisiminimų.

Kol kas tik Valdovų rūmų prieigose triūsiantys statybininkai dailina ir tvarko aplinką, kur būriuosis garbingiausi svečiai. Gatvėms remontuoti Vyriausybės šiemet skirti papildomi milijonai optimizmo neįkvepia. Baiminamasi, kad išdailinti miesto iki pirmininkavimo pradžios bus nespėta.

Minimali pagalba

LŽ kalbintas Vilniaus vicemeras „darbietis“ Jonas Pinskus tegalėjo apgailestauti dėl susiklosčiusios padėties. „Būtume galėję kur kas geriau pasiruošti, jei tai būtų suplanuota iki renginių pradžios likus ne keliems mėnesiams, o prieš metus ar dvejus parengtas normalus strateginis planas, skirtas reikiamas finansavimas“, – sakė jis.

Vicemeras aiškino, kad miestu, į kurį bus sutelktas visos Europos dėmesys, turėjo pasirūpinti ne tik vietos politikai, bet ir šalies valdžia. „Valstybės parama ir pagalba yra minimali. Dabar tik iš savo vidinių išteklių – ne tik finansinių, bet ir žmogiškųjų - pasistengsime viską padaryti maksimaliai“, – tikino J. Pinskus. Jis teigė, kad kasmet miestas stengiasi atrodyti kultūringai, apsišvarina, susilopo gatves. „Kokio nors didelio išskirtinumo šiemet nebus, gal tik dar didesnė atsakomybė ir pasiruošimas“, – aptakiai kalbėjo vicemeras.

Vienintelis dalykas, kuriuo J. Pinskus džiaugėsi, – kad sostine susirūpino dabartinė Vyriausybė ir skyrė lėšų gatvėms lopyti.

Šią savaitę iš Kelių plėtros ir priežiūros programos Vilniaus gatvėms remontuoti skirta 15,7 mln. litų. Vyriausybė pažadėjo atseikėti dar apie 20 mln. litų. „Tai planuojami pinigai, jie dar turės būti išleisti. Ar realu per kelis mėnesius panaudoti 20 mln. litų?“ – svarstė vicemeras.

Reikalavimų nekėlė

Užsienio reikalų ministerijos (URM) Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai atstovės spaudai Rasos Jakilaitienės teigimu, išskirtinių pageidavimų rengiantis pirmininkavimui sostinės valdžiai nebuvo pateikta.

„Savivaldybės paprašyta pagal išgales aptvarkyti gatves, pasirūpinti želdiniais, tinkamu susisiekimu viešuoju transportu ir taksi tarp Vilniaus oro uosto ir miesto centro“, - LŽ tvirtino ji.

R. Jakilaitienė pažymėjo, kad merija pažadėjo pirmininkavimo metu suteikti automobilių stovėjimo vietų prie pastatų, kuriuose vyks susitikimai, bus koreguojami miesto viešojo transporto maršrutai, kad atvykę svečiai iš oro uosto galėtų lengvai pasiekti ne tik miesto centrą, bet ir viešbučius, kuriuose apsistos užsienio delegacijos. „Kartu su Vilniaus tarptautiniu oro uostu savivaldybė sprendžia taksi paslaugų klausimą. Oro uoste bus įrengta nauja šiuolaikinė taksi laukimo juosta“, - sakė URM atstovė.

R. Jakilaitienė taip pat tikino, kad miesto valdžia pirmininkavimo ES Tarybai metu paskolins apsaugines tvoras, reikalingas susitikimo vietoms, lauko reklamų stendams aptverti. „Vyksta geranoriškas bendradarbiavimas dėl įvairių praktinių pasiruošimo detalių“, – pažymėjo ji.

Triūsia prie Valdovų rūmų

Savivaldybė tik planuoja sutvarkyti pagrindines miesto gatves, kuriomis užsienio delegacijos vyks į renginius. Valdovų rūmų, kur numatyti aukščiausio lygio susitikimai, prieigose esančioje Šventaragio gatvėje jau pradėti remonto darbai.

„Bus ne tik sutvarkyta ir išlyginta kelio danga, atnaujinti pėsčiųjų takai, apšvietimas, persodinami medžiai, bet ir rekonstruojami požeminiai tinklai“, – LŽ tikino sostinės savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius Virginijus Pauža. Kol kas tai – pirmas darbų projektas, jis finansuojamas iš Vyriausybės skirtų lėšų gatvėms remontuoti ir tvarkyti.

Kaip teigė J. Pinskus, savivaldybė šios senamiesčio širdyje esančios gatvės rekonstrukciją pradėjo dar nesulaukusi Vyriausybės lėšų, kad spėtų atlikti darbus.

Meriją ignoravo

Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto (ERK) vadovas socialdemokratas Gediminas Kirkilas vis dar viliasi, kad Vyriausybei skyrus paramą sostinė suspės tinkamiau pasiruošti Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai. „Žinoma, gaila, kad tenka viską daryti paskutinėmis dienomis. Manau, dėl to kalta Andriaus Kubiliaus vadovauta Vyriausybė. Ji visiškai nebendravo su savivaldybe“, – LŽ aiškino G. Kirkilas.

Esą sostinės merija buvo ignoruojama dėl politinių motyvų. „Nors politinės partijos prieš porą metų pasirašė susitarimą dėl pirmininkavimo, tuometė Vyriausybė ignoravo Vilniaus miesto savivaldybę“, – tvirtino politikas.

Airijos, kuri šiuo metu pirmininkauja ES Tarybai, sostinėje Dubline sausį lankęsis G. Kirkilas tikino nepastebėjęs, kad miestas būtų išskirtinai pasipuošęs. „Yra tam tikrų vykstančio pirmininkavimo požymių, nemažai viešos informacijos, bet miestas nėra papildomai išpuoštas“, – sakė Seimo ERK pirmininkas.