Lietuvoje

2021.12.07 15:31

Mokytojų karjera: ant kupros – didelė patirtis, o skirtumas tarp pradedančio mokytojo ir eksperto algų – 300 eurų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.12.07 15:31

Ar esi mokytojas naujokas, ar eksperto laipsnio porą dešimtmečių siekęs ir didžiulę patirtį sukaupęs pedagogas, skirtumas tarp atlygių – vos keli šimtai eurų. Neretai pedagogo atlygį lemia ir mokyklos dydis: kuo ji mažesnė, tuo mažesnis krūvis, o drauge – ir alga. Tokius švietimo akcentus, Seime pristatydama savo srities aktualijas, išskyrė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.   

„Mokytojo karjera kaip ir neegzistuoja. Nes jei pradėjai dirbti, neįgijęs stažo gauni 1500 eurų bruto darbo užmokestį. O mokytojo, kuris turi 10 metų stažą, atlygis paauga tik maždaug 100 eurų.

O jei palygintume didžiausią skirtumą – tarp pradedančiojo mokytojo ir jau turinčio didžiausią patirtį eksperto, tai skirtumas yra 300 eurų. Tai labai plokščia karjeros sistema ir ji nemotyvuoja rinktis mokytojo profesijos“, – kalbėjo ministrė.

J. Šiugždinienė pabrėžė, kad neretai atlygį ir darbo krūvį lemia ir tai, kokio dydžio mokykloje dirba pedagogas. Anot ministrės, mokyklose, kur mokosi iki 100 vaikų, mokytojai dirba ir 0,3 ar 025 etato, o vidutiniškai mokytojai dirba – 0,69 etato.

Pasak J. Šiugždinienės, 10 proc. šalies mokytojų dirba daugiau nei vienu etatu, tarkime, jų krūvis siekia 1,5 etato. Tokie atvejai dažniausi miestuose.

„Mes parengiame pedagogų užtektinai. 1152 pedagogai absolventai – tiek Lietuvai tikrai pakanka, pakaktų ir dar mažiau. Pakaktų parengti ir po 600–800 mokytojų kasmet. Bet problema ta, kad tik 40 proc. absolventų įsidarbina mokyklose per pirmus metus, tokia pati tendencija ir vėliau.

Dar vienas akcentas – tik 20 proc. jų įsidarbina rajonuose. Vadinasi, visiškai nevyksta pedagogų regeneracija, arba atsinaujinimas, rajonuose. Baigę absolventai pasilieka miestuose, kai kurie jų studijas baigia, tik kad gautų aukštojo mokslo diplomą, ir jie tiesiog nesidarbina mokytojais. Valstybė tikrai išleidžia dideles lėšas, tačiau jie neįsidarbina. Vadinasi, reikia ieškoti kitų strategijų, kaip padidinti įsidarbinamumą“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.

Tų, kurie nueina dirbti į mokyklas, darbo krūvis, ŠMSM duomenimis, vidutiniškai siekia 0,7 etato.

Teigiamo postūmio nematyti ir žvelgiant į priėmimo į aukštąsias mokyklas rodiklius.

„2021 metais į chemiją nebuvo priimta nė vieno studento, į fiziką priimti 2 studentai, nedaug stojančiųjų į filosofiją ir etiką, lenkų kalbą ir literatūrą“, – vardijo J. Šiugždinienė.

Anot ministrės, rizikingiausios sritys, galvojant apie mokytojų stygių, – matematika, fizika, chemija, istorija, technologijos, netoli pavojingos ribos – lietuvių kalba ir literatūra bei pradinis ugdymas.

Siekdama pritraukti daugiau studentų į pedagogines studijas, ŠMSM keičia stipendijų tvarką. Ankstesni valdantieji įvedė 300 eurų stipendiją tiems, kurie pasirinko pedagogikos studijas, o dabartinė valdžia daliai studentų kelia šią sumą iki 500 eurų, kitiems paliekama 300 eurų. Aukščiausia stipendija skiriama, jei absolventas įsipareigoja dirbti mokykloje 3 metus ir įsidarbina ne mažiau nei 0,7 etato.

Dar vienas ministerijos sprendimas, paskelbtas prieš kelias dienas, – galimybė pradėti dirbti mokytoju kitų sričių specialistams, kurie neturi pedagoginio išsilavinimo.

Anot J. Šiugždinienės, tai ypač svarbu mažoms rajono mokykloms.

Ministrė sakė, kad kitais metais dirbantiems mokytojams bus finansuojama papildomo dalyko kompetencijų įgijimas.

„Svarbu, kad mokytojas galėtų dėstyti du dalykus“, – pabrėžė ministrė.

Taip pat bus stiprinamas kvalifikacijų ir kompetencijų tobulinimas. Pasak J. Šiugždinienės, ministerijai svarbu, kad visi mokytojai gebėtų dirbti su įvairių poreikių vaikais, mokėtų užsienio kalbą, gautų šiuolaikinės didaktikos žinių.

„Planuojame, kad mokytojams būtų įskaitomi moduliai. Mūsų siekis yra, kad judėtume lig magistro kvalifikacijos. Čia būtų galima per nacionalines kvalifikacijos kėlimo programas įskaityti tam tikrus modulius“, – sakė ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt