Lietuvoje

2021.12.07 10:39

Seimo kontroliere pretenduojanti tapti Leonaitė sulaukė parlamento pirmininkės pagyrų

atnaujinta 13.33
Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.12.07 10:39

Antradienį Seime prisiekė naujoji valstybės institucijų ir įstaigų pareigūnų veiklą tirsianti Seimo kontrolierė teisininkė Erika Leonaitė.

Tačiau antradienį ji dar kartą turėtų sugrįžti į Seimo tribūną. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketina pateikti jos įregistruotą nutarimo projektą, kuriuo siūlo paskirti Seimo kontrolierę E. Leonaitę Seimo kontrolierių įstaigos vadove.

„Seimo kontrolierių įstaigai reikalingas naujos kartos, drąsus ir itin plataus akiračio vadovas, kuris institucijos veiklą padarytų efektyvesnę. Būtent Erika Leonaitė atliepia šį poreikį ir, esu įsitikinusi, yra tinkamiausia kandidatė į Seimo kontrolierių įstaigos vadovus. Ji – gerbiama teisininkė, žinoma aukščiausio lygio žmogaus teisių ekspertė, puikiai vertinama Vilniaus universiteto dėstytoja, turinti ilgametės įvairių veiklų bei projektų koordinavimo ir valdymo patirties. Be to, E. Leonaitės kompetencija, nacionalinis ir tarptautinis įdirbis žmogaus teisių srityje yra neabejotini“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininko teikimu parlamentas skiria Seimo kontrolierių įstaigos vadovu vieną iš paskirtų Seimo kontrolierių.

Jeigu Seimas pritartų, E. Leonaitė pakeistų kadenciją baigiantį Seimo kontrolieriaus įstaigos vadovą Augustiną Normantą.

Kalbėdama Seime, pretendentė į Seimo kontrolierių įstaigos vadovo pareigas E. Leonaitė išskyrė pagrindinius darbus, kurių imtųsi, jei būtų paskirta.

„Vienas pirmųjų mano, kaip įstaigos vadovės, darbų būtų atlikti darbo organizavimo procesų peržiūrą, įvertinti tarnautojų darbo krūvio apimtis bei darbų pasiskirstymo tolygumą ir priimti atitinkamus administracinius sprendimus, siekiant maksimaliai optimizuoti įstaigoje vykstančius procesus. Taip pat ieškočiau būdų, kaip net ir turimais finansiniais resursais spręsti žmogiškųjų resursų stokos klausimą. Be abejo, skundo išnagrinėjimas nėra savitikslis, todėl kitas svarbus aspektas – teikiamų rekomendacijų įgyvendinimo priežiūros stiprinimas. Šioje srityje, be kita ko, svarbu nustatyti kriterijus, pagal kuriuos būtų vertinama, ar konkrečios rekomendacijos, pavyzdžiui, dėl norminių administracinių aktų tobulinimų, buvo įgyvendintos tinkamai. Atitinkamai reikėtų vykdyti ir pakartotinę rekomendacijų įgyvendinimo peržiūrą,“– sakė E. Leonaitė.

Ji išskyrė ir dialogo su Seimu ir Vyriausybe, taip pat pliuralizmo principo įgyvendinimo stiprinimą.

„Pliuralizmas laikomas vienu pamatinių nacionalinių žmogaus teisių institucijos veiklos principų. Todėl sukurčiau mechanizmą, leidžiantį veiksmingiau bendradarbiauti su skirtingomis pilietinės visuomenės organizacijomis, akademine bendruomene ir konkrečių sričių ekspertais“, – sakė E. Leonaitė.

E. Leonaitė Vilniaus universitete įgijo teisės magistro kvalifikacinį ir socialinių mokslų srities teisės mokslų krypties daktaro laipsnius. Teisininkė turi įvairiapusės darbo patirties, ėjo įvairias pareigas Konstituciniame Teisme, nuo 2017 m. yra Žmogaus teisių stebėjimo instituto Teisės programų vadovė. Be to, vadovauja tarptautiniams ir nacionaliniams projektams, kurie įgyvendina Europos Sąjungos formuojamus žmogaus teisių apsaugos standartus. Nuo 2004 m. E. Leonaitė užsiima moksline ir pedagogine veikla žmogaus teisių ir tarptautinės teisės srityse. Kandidatė taip pat aktyviai dalyvauja visuomeninėje teisinėje veikloje: nuo 2019 m. yra Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijos centro Teisinio atsparumo grupės, o nuo šių metų – Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos koordinavimo tarybos narė.

Seimo kontrolierius – valstybės pareigūnas, ginantis žmogaus teises ir laisves, tiriantis pareiškėjų skundus dėl pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo bei siekiantis gerinti viešąjį administravimą.

Įstatymas numato, kad asmuo, paskirtas Seimo kontrolieriumi, prieš pradėdamas eiti pareigas, prisiekia Lietuvos valstybei, tai yra prisiekia „būti ištikimas Lietuvos valstybei, vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, savo pareigas atlikti garbingai, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus, visada būti nešališkas, saugoti jam patikėtas paslaptis“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt