Lietuvoje

2016.11.28 18:10

Vairuotojų apgulties laukianti „Regitra“: ko neteks pažymėjimo nepasikeitę vairuotojai

Žilvinas Pekarskas, 15min.lt2016.11.28 18:10

Nuo 2017 m. vasario 3 dienos nebegalios senieji, laminuoti, galiojimo datos neturintys vairuotojo pažymėjimai. Įpusėjus lapkričiui, seno pavyzdžio pažymėjimų dar buvo nepasikeitę apie 140 tūkst. piliečių iš 215 tūkst., kuriems tai reikėjo padaryti. Akivaizdu, kad tikrai ne visi, kuriems reikėtų, spės pažymėjimą pasikeisti laiku.

Kita vertus, kaip pripažįsta „Regitros“ atstovai, labai gali būti, kad tikrai ne visi 140 tūkst. vairuotojų, dar nepasikeitusių pažymėjimų, gali ir nori vairuoti ateityje. Dalis jų tikrai atsisijos. Panašiai nutiko ir 2014 m. pradėjus išregistruoti automobilius, nebeatitinkančius Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nustatytų reikalavimų, t.y. nepraeinančius techninės apžiūros. Priminsime, dėl šios priežasties „Regitros“ tvarkomame Kelių transporto priemonių registre automobilių sumažėjo 36 proc.

Lankytojų antplūdžio nėra

Kol kas „Regitros“ skyriuose lankytojų antplūdžio nėra. Pasak valstybės įmonės „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Sauliaus Šumino, aptarnavimas netrunka ilgiau kaip 15–20 minučių, eilės juda greitai, atvykę pasikeisti pažymėjimų tikrai nepatiria streso ar neigiamų emocijų.

Tai reiškia, kad kitų metų sausio–vasario mėnesiais daugelis vairuotojų, turinčių senus pažymėjimus, elgsis kaip studentai per sesiją – puls strimgalviais tvarkytis sveikatos pažymų ir skubės į „Regitros“ skyrius. O ten, tikėtina, lauks milžiniškos eilės.

Paskaičiuokime. VĮ „Regitra“ per mėnesį gali pakeisti apie 30 tūkst. pažymėjimų. Taigi galima teigti, kad lapkričio–sausio mėnesiais geriausiu atveju bus pakeista iki 75 tūkstančių galiojimo datos neturintys pažymėjimų. Taigi tik pusė.

Nekeičia, nes nėra būtinybės

15min kalbintas vairuotojas Vaidotas, pažymėjimą gavęs prieš kelis dešimtmečius ir iki šiol jo nepakeitęs, buvo ramus: „Ai, pratempsiu su senu, kiek galėsiu. Į užsienį dabar nevažinėju...“. Vyro teigimu, pažymėjimo nekeitė, nes nebuvo būtinybės.

Vaidotas pasakojo, kad jį sustabdę Lietuvos kelių policijos pareigūnai tik linksmai pasijuokia. Prekinė pažymėjimo išvaizda – tikrai prasta: atsilupę kraštai, išblukusi nuotrauka. Tarsi būtų išskalbtas skalbimo mašina.

Vairuotojas prisimena, kad prieš keletą metų jį sustabdę Prancūzijos policininkai ilgai tyrinėjo šį dokumentą, netgi atlupo laminato kraštą, kad įsitikintų, ar pažymėjimas tikras.

Po to Vaidotui teko pačiam dokumentą klijuoti, kad galėtų naudotis toliau.

Gresia 10–12 Eur bauda

Tiesa, internete tenka skaityti keistų komentarų, kad nebūtina skubėti keistis pažymėjimų – juk galiojimo data nenurodyta. Tokių naivuolių ir lengvatikių, jei jie išdrįstų su negaliojančiu pažymėjimu išvažiuoti į gatves, nuo vasario 4 d. laukia policijos baudos. Ne visi tokie vairuotojai su „laminuotais pažymėjimais“ bus registre, dauguma neturės galiojančios medicininės pažymos. Todėl, pasak Lietuvos kelių policijos tarnybos vyresniosios specialistės Marijos Kazanovič, pagal LR ANK tokie vairuotojai bus patraukti atsakomybėn, kaip neturintys galiojančio dokumento. Jiems gresia 10–12 eurų bauda arba įspėjimas.

Nepadėjo nei žiniasklaida, nei kunigai

Nors įmonė „Regitra“ metų pradžioje žadėjo pasitelkti į pagalbą ne tik žiniasklaidą (2–3 kartus per savaitę publikavo priminimus regioniniuose laikraščiuose), bet ir kunigus, vis tiek didžioji dalis vairuotojų buvo vangūs ir pažymėjimo keitimą atidėliojo.

Primename, kad metų pradžioje įmonė kone padvigubino vietų, kuriose galima atsiimti pagamintą pažymėjimą, skaičių: Druskininkuose, Ignalinoje, Joniškyje, Kaišiadoryse, Kelmėje, Kretingoje, Lazdijuose, Nemenčinėje (Vilniaus r.), Pasvalyje, Prienuose, Radviliškyje, Raseiniuose, Šilutėje, Ukmergėje, Varėnoje ir Vilkaviškyje.

Dabar, likus iki vasario 3-iosios dviem mėnesiams, „Regitra“ suteikia vairuotojams dar vieną šansą ir primena naudą, kurias vairuotojai gauna jau šiandien keisdami vairuotojo pažymėjimą į naujo pavyzdžio.

1. Mažiau dokumentų su savimi

Tikslus įrašas registre užtikrins sklandų naudojimąsi pasiūlyta įstatymo pataisa, leisiančia nesivežioti transporto priemonės, įskaitant vairuotojo pažymėjimą, dokumentų. Pasitaiko atvejų, kad senų vairuotojo pažymėjimų įrašų registre nėra arba duomenys netikslūs, tad informacijos atnaujinimas būtinas, kad vėliau eismo priežiūros pareigūnams patikrinus netektų rinkti papildomų įrodymų apie savo teisę vairuoti.

2. Didžiausias dėmesys ir organizacinės priemonės dabar

Iki 2017 m. vasario 3 d. atvykstantiems keistis vairuotojo pažymėjimo „Regitra“ teikia prioritetą, skiria daugiau dėmesio. Po nustatyto termino nepakeistus dokumentus turintys vairuotojai bus traktuojami kaip nerūpestingi, jiems nebus kuriama ypatingų aptarnavimo sąlygų. Priešingai, greitesnio aptarnavimo pagrįstai galės tikėtis tie, kurie tvarkysis einamuosius klausimus laiku.

3. Taupo laiką ir sveikatą

Rūpestingi vairuotojai, kurie nelaukia paskutinės minutės, sutaupo. Pirmiausia laiko, – jiems neteks stovėti eilėse. Antra, sutaupo pinigų, jiems neprireiks brangiau kainuojančių paslaugų, kurios teikiamos skubos tvarka. Trečia, jie saugo savo nervų ląsteles ir vertina sveikatą, jiems netenka ir nebeteks patirti nerimo, baimės ir kitų nemalonių jausmų, kamuotis eilėse.

4. Orūs užsienyje

Pasikeitę vairavimo teisę liudijančius dokumentus į naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus užsienyje sutinkami kaip europiečiai – juk malonu, kad tave atpažįsta kaip Europos Sąjungos pilietį, o ne tyrinėja atvaizdą, kurį šiandien jau sunku sulyginti su originalu.

5. Tampa išmanesni ir gali gauti kokybiškas elektronines paslaugas

Atsitikus nelaimei (pametus, sugadinus, netekus dėl vagystės, pan.) ir praradus seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą, gali pasitaikyti, kad negausite jokio naujo dokumento, nes nei policijoje, nei archyvuose, nei naujam registre nebus įrašo apie teisę vairuoti. Tuo tarpu praradus naujo, europinio, pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą, jo dublikatą ar naują pažymėjimą bus galima įgyti neišėjus iš namų per vairuotojų portalą, nes registruose bus nauji atvaizdo ir sveikatos duomenys.

Norintiems užsisakyti naują vairuotojo pažymėjimą kai kuriems vairuotojams nebūtina vykti į „Regitros“ klientų aptarnavimo padalinį. Pradedantieji vairuotojai vietoj baigiančio galioti pradedančiojo vairuotojo pažymėjimo 10 metų galiojantį dokumentą gali užsisakyti internetu, prisijungę prie „Vairuotojų portalo“.

Užsisakant naują pažymėjimą „Regitroje“, reikia pateikti galiojantį asmens tapatybės dokumentą, galiojančią sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, turimą vairuotojo pažymėjimą, policijos išduotą vairuotojo kortelę (jei neprarasta). Fotonuotraukos pateikti nebūtina, – skaitmeninis asmens atvaizdas paruošiamas „Regitroje“.

„Nudėvėtą dokumentą pakeisti tikrai paprasta – viso labo trys žingsniai“, – tvirtina Saulius Šuminas. Kokie jie? Atsakymą rasite „Regitros“ interneto svetainėje.

Pažymėjimo kaina

Jei pažymėjimas gaminamas 10 darbo dienų, už tai sumokėsite – 14,19 Eur. Per 3 darbo dienas pagamintas kainuos 22,88 Eur, o jei norite gauti jį nedelsdami, per 1 darbo dieną – 37,36 Eur. Dar 6,08 Eur sumokėsite, jei pageidaujate, kad pažymėjimas būtų pristatytas pageidaujamu adresu Lietuvoje. Ir dar 15,50 Eur reikia mokėti už sveikatos pažymą. 15min kviečia skaitytojus išsakyti nuomonę, kuri vairuotojo pažymėjimo keitimo bumo priemonė, kurią įmonė pasirengusi taikyti, būtų veiksmingiausia. Balsuokite apklausoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.