Lietuvoje

2021.12.06 17:08

„Valstiečių“ pozicijos dėl Širinskienės išsiskyrė: vieni jos priekaištus vadino „briedu“, kiti prabilo apie pavydą frakcijoje

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.12.06 17:08

LRT.lt kalbinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai tikina esantys nustebę dėl parlamentarės Agnės Širinskienės sprendimo palikti LVŽS gretas. Tiesa, „valstiečių“ nuomonės dėl buvusios kolegės frakcijai išsakytų priekaištų išsiskyrė: vieni juos neigė, o kiti tikino, kad politikė sako tiesą.

LVŽS narė A. Širinskienė pirmadienį paskelbė paliekanti „valstiečių“ gretas. Ji tikino, kad tai nėra spontaniškas sprendimas, kad jis esą brendo ilgai.

A. Širinskienė teigė, kad prie jos išėjimo iš frakcijos prisidėjo ir darbas šešėlinėje vyriausybėje, kurioje esą trūko energijos, iniciatyvumo ir nemažai darbų teko nudirbti jai.

„Neviltis apima, kad kai kurių šešėlinių ministrų pozicijos jų kuruojamais klausimais iš viso nėra matomos, nes jų tiesiog nėra. Tarkime, ar kas matėte šešėlinės VRM ministrės (Guodos Burokienės – LRT.lt) kur nors (bent jau jos „Facebooko“ paskyroje) išreikštą nuomonę apie neįtikėtinai mažu tempu vykstančias sienos su Baltarusija statybas ar komentarą apie praėjusią savaitę Bilotaitės išreikštą iniciatyvą padidinti atlyginimus valstybinių įmonių direktoriams, jų atlygio koeficientą keliant 50 proc.?“ – feisbuke rašė A. Širinskienė.

Portalui LRT.lt A. Širinskienė pasakojo, kad jau kurį laiką tęsiasi kolegų elgesys, kurį ji sakė galinti apibūdinti kaip pavydą. Anot jos, frakcijos kolegoms kliuvo tai, kad ji yra dažnai kalbinama žiniasklaidos.

„Praktiškai po kiekvienos laidos ar po kiekvieno interviu aš puikiai žinojau, kad, atėjusi į frakciją ar, galų gale, kai buvome valdantieji, atėjusi į koalicijos tarybą, aš susilauksiu priekaištų, kodėl manęs tiek daug yra žiniasklaidoje.

Per penkerius metus nė vieno žurnalisto nesu paprašiusi, kad jis paimtų iš manęs interviu, nesu raginus manęs klausti, tiesiog kažkodėl jūs, žurnalistai, taip nusprendėte, kad manęs toje žiniasklaidoje yra daug“, – kalbėjo Seimo narė.

Visgi, anot jos, monitoringo duomenys rodo, kad ji nėra dažniausiai žiniasklaidoje šmėžuojanti LVŽS narė.

„Būtų labai keista, jei būčiau pradėjusi bėgioti nuo žurnalistų, nors pasiūlymų bėgti nuo žiniasklaidos esu sulaukusi iš vadovybės. Matyt, tam tikras paskutinis lašas buvo šių metų rugsėjo mėnuo, po S. Skvernelio išstojimo, kada daliai kolegų kilo pavydas dėl mano matomumo žiniasklaidoje ir man tiesiog buvo patarta vaikščioti per Seimo šalutinę laiptinę. [...]

Man buvo pasakyta nevaikščioti pro tą paradinį įėjimą, pasiūlyta naudotis šalutiniu, atsarginiu įėjimu, kad žurnalistai mane mažiau matytų. Vaikštau taip, kaip vaikštau įprastai, bet išvadas pasidariau“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Burokienė: gal per retai sakėme „ačiū“

LVŽS narė, šešėlinės „valstiečių“ vyriausybės vidaus reikalų ministrė G. Burokienė LRT.lt teigė frakcijoje esanti nustebusi dėl A. Širinskienės sprendimo, mat, anot jos, konfliktų frakcijoje tarp jos ir kitų kolegų nebuvo.

„Tikrai nebuvo jokio konflikto. Man, kai perskaičiau, tai buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Nesitikėjau tokio dalyko (A. Širinskienės išėjimo iš LVŽS – LRT.lt). Tokios trinties tikrai nesijautė. Kad ji gera darbininkė, kad ji yra greitai reaguojanti, tai yra faktas ir niekas to nei smerkia, nei nieko. Kad nelabai komandos žaidėja – tai gal, bet tikrai nieko blogo negaliu pasakyti. Tikrai labai nustebau, kad taip kolegė pasielgė“, – tikino ji.

G. Burokienė su kolegės A. Širinskienės priekaištais jai nesutiko. Anot jos, kiekvienas žmogus gali turėti skirtingas pozicijas dėl tam tikrų klausimų.

„Kiekvienas mes turime skirtingą matymą ir žiūrėjimą. Ji reaguoja taip, aš kitaip reaguoju. Manau, negalima lyginti dviejų žmonių, dviejų politikų darbo stiliaus. Tiesiog yra kitoks darbo stilius ir viskas. Tai, kad ji kažką už mane rašė, tikrai niekad to nebuvo. Kad taisė, tai taip, bet kad rašė – tai tikrai ne“, – dėstė „valstietė“.

„Bet iš to, ką aš perskaičiau, jaučiasi, kad žmogus jaučiasi kažkur neįvertintas, gal per retai sakėme „ačiū“, nežinau“, – A. Širinskienės priekaištus įvertino LVŽS frakcijos seniūno pirmoji pavaduotoja.

Parlamentarė teigė, kad viešai A. Širinskienė apie savo nuoskaudas frakcijoje nekalbėjo.

„Nėra pas mus tokios trinties, visi yra geranoriški ir tikrai būtume padėję, patarę. Nerandu paaiškinimo. Neįlįsi kiekvienam į širdį ir nepažiūrėsi, kas ten ir kaip“, – tikino G. Burokienė.

Ji neigė, kad frakcijoje kilo pykčių dėl žiniasklaidos dėmesio A. Širinskienei. Be to, anot jos, iš frakcijos išėjus S. Skverneliui ir jo bendražygiams, situacija buvo pagerėjusi.

„Tie žmonės, kurie kėlė jai (A. Širinskienei – LRT.lt) didžiausią piktumą, išėjo iš frakcijos“, – komentavo Seimo narė.

Jarutis kolegės priekaištus vadina „briedu“

Seimo vicepirmininkas, „valstietis“ Jonas Jarutis LRT.lt sakė, kad A. Širinskienė buvo labai darbšti kolegė, tačiau tikino, jog nebuvo taip, kad ji dirbo už visus.

„Neslėpsiu, mes niekada tinkamai neįvertinome jos darbštumo. Tikrai ji yra viena darbščiausių mūsų kolegų, bet kad ji viską už visus darytų, manau, yra perspausta emocija.

Frakcijoje vyksta įvairių diskusijų, žmonės ir kalbasi, ir pykstasi, ir taikosi. Kaip šeimoje, taip ir politikoje, partijoje. Natūralu, kad nuomonės išsiskirdavo, bet kad dėl to reikėtų išeiti, tai man keista. Manęs irgi ne visada kai kas paklauso, bet aš dėl to nebėgu iš partijos“, – kalbėjo J. Jarutis.

Anot jo, nebuvo tokių atvejų, kai A. Širinskienei buvo draudžiama kur nors vaikščioti Seime.

„Ne, čia juokinga. Kas gali žmogaus drausti vaikščioti, kur jis nori? Tai, liaudiškai sakant, yra briedas“, – tikino „valstietis“.

J. Jarutis svarstė, kad A. Širinskienės išėjimas greičiausiai bus susijęs su susikaupusiomis nuoskaudomis ir nuovargiu.

„Mes jau kurį laiką matėme, kad ji yra pavargusi. Davėme suprasti, kad reikia pailsėti. Psichiatrų tarp mūsų yra, mes matome vienas kitą, tai tų užuominų mes davėme, kad reikia jai pailsėti, naktimis nedirbti“, – sakė parlamentaras.

Mažeika: Širinskienės žodžiuose yra tiesos

Kitas LVŽS frakcijos narys Kęstutis Mažeika tikino, kad A. Širinskienės žodžiuose apie tai, kad frakcijoje kilo nesutarimų dėl jos bendravimo su žiniasklaida, yra tiesos.

„Yra tiesos. Tas konfliktas jau seniai buvo [...] dėl to, kad ji daugiau komentuoja (žurnalistams – LRT.lt). Ji šešėlinėje vyriausybėje daug darbo, pastangų atiduoda. Turbūt visa tai ir nulėmė. Aš negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Galbūt buvo jai pasakyta „nieko nedaryk, atsitrauk“. Matyt, jai buvo smūgis“, – LRT.lt sakė K. Mažeika.

Jis tikino, kad A. Širinskienė visada išsamiai analizuodavo įvairius teisės aktų projektus, tad žurnalistams galėdavo komentuoti įvairiomis temomis. Be to, pasak „valstiečio“, ji ilgai dirbdavo parlamente, tad žurnalistai dažniau negu kitus LVŽS narius ją rasdavo net ir po darbo valandų, galėdavo kalbinti.

Dėl to, pasak K. Mažeikos, tarp A. Širinskienės ir kai kurių LVŽS frakcijos narių kilo konfliktas.

„Manau, kad reikia pasidžiaugti, kad yra tokių kolegų, bet, jeigu kai kam kyla pavydas, tai man labai keista iš tikro. Esu girdėjęs tokių pasisakymų tarp kolegų, tai šiaip keista“, – dėstė jis.

Tiesa, konkrečių LVŽS narių, kurie nesutarė su A. Širinskiene, jis neįvardijo.

A. Mažeika tikino pastebėjęs, kad maždaug prieš mėnesį A. Širinskienė nustojo dalyvauti LVŽS vidiniuose pasitarimuose. Jau tada parlamentaras teigė susimąstęs apie tai, kad tai yra konfliktų su kolege frakcijos viduje rezultatas.

„Man iš pradžių būdavo juokinga, bet kai kolegės ėmė nebesusitikti darbiniuose pasitarimuose, tai nerimas, kuris buvo, ir pasitvirtino – tai nebuvo kokia nors emocija ar nuotaikų kaita. Matyt, reikėjo kalbėtis, spręsti tą situaciją, o ne laukti, kol savaime pasitaisys situacija. Negerai“, – aiškino jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt