Lietuvoje

2021.12.06 15:26

Kalėdų eglės padegėjui gali tekti atlyginti žalą, pasiaiškinti reikės ir apsaugos firmai, ši atsakomybės kratosi

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.12.06 15:26

Kauno Kalėdų eglę padegusiam vyrui miesto savivaldybė ruošia ieškinį, kad būtų atlyginta padaryta žala. Nors ji dar skaičiuojama, eglės kūrėjai suskaičiavo, kiek dekoracijų sudegė. Apie incidentą Kaunas kalbės ir su šventinį miestelį prižiūrinčia saugos tarnyba „Kvintencija“. Šios įmonės vadovas teigia nemanantis, kad kas nors buvo nepadaryta, o nuo žaibiškų incidentų apsisaugoti neįmanoma.

Nebuvo apdrausta nuo gaisro

Kauno miesto mero patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Jarusevičius LRT sakė, kad pirmadienį skaičiuojami eglės padegimo padariniai. Konkreti suma dar nėra žinoma, dėl to bus kalbamasi su šventinę eglę kūrusia komanda.

„Kainavo ir tiesiog naktį pakelti „Kauno gatvių apšvietimo“ bokšteliai, „Kauno švara“ vežė konteinerius, išvežė nuodėgulius. Darbų vyko tikrai nemažai, tai, be jokios abejonės, kainavo, tačiau mes tikimės, kad visa tai pavyks išieškoti iš tų, kas privertė viso to imtis“, – teigė T. Jarusevičius.

Šeštadienį skelbta, kad eglė yra apdrausta, tačiau, pasirodo, situacija yra kiek kitokia. Pasak T. Jarusevičiaus, pirmadienį, išnagrinėjus dokumentus, paaiškėjo, kad draudimas aprėpia civilinę atsakomybę, bet ne gaisrą.

„Na, tarkime, jei nuo smarkaus vėjo viena iš dekoracijų krisdama kliudytų žmogų ar pridarytų kitokios žalos, tokiu atveju draudimas tikrai suveiktų. Gaisro atvejo draudimas neapima. Žmones nuo eglutės apsaugojome, bet eglutės apsaugoti nuo vieno vienintelio nelemto niekdario šįkart nepavyko“, – komentavo jis.

Ruošiamas ieškinys padegėjui

Kauno miesto savivaldybės atstovas pridūrė, kad jau yra numatyti du žingsniai sprendžiant situaciją. Pirmasis – pirmadienį popiet vyks pokalbis su apsaugos bendrove, kuri prižiūri viso Kalėdų miestelio teritoriją, savivaldybė aiškinsis jos civilinės atsakomybės klausimą. Antrasis žingsnis – bus teikiamas civilinis ieškinys Kalėdų eglutę padegusiam žmogui. T. Jarusevičiaus teigimu, jis bus pateiktas teismui, siekiant išieškoti padarytą žalą.

„Darysime viską, kad iš miesto biudžeto ir, liaudiškai tariant, iš kauniečių kišenės papildomų lėšų tai nekainuotų“, – pridūrė jis.

Žmones nuo eglutės apsaugojome, bet eglutės apsaugoti nuo vieno vienintelio nelemto niekdario šįkart nepavyko.

T. Jarusevičius

Pasak jo, norima išgirsti Rotušės aikštėje veikiančio šventinio miestelio apsauga besirūpinančios bendrovės išsamius paaiškinimus, kaip visa tai įvyko, kodėl tai galėjo įvykti. Po to bus priimami reikalingi sprendimai.

„Apsauga, tikime, gali būti sustiprinta. Dienos metu situacijai prižiūrėti pasitelkėme ir Viešosios tvarkos skyriaus kolegas. Tikime, kad tokie nelemti incidentai nepasikartos. Apie pajėgų stiprinimą ir apsaugininkų atsakomybę bus svarstoma rimtai“, – komentavo T. Jarusevičius.

Kilus gaisrui prie eglės buvo iki 30 žmonių

Saugumu prie Kauno Kaledų eglės rūpinasi bendrovė „Kvintencija“. Jos vadovas Danielius Bučinskas LRT.lt tvirtino, kad šio žaibiško incidento nebuvo įmanoma numatyti ir išvengti.

„Mes tikrai nejaučiame, kad nepadarėme kokio nors darbo. Mes neturime jokios informacijos apie to žmogaus, kuris taip pasielgė, motyvą. Turbūt nė viena kompanija neapsaugotų nuo žaibiškos vagystės ar gaisro“, – kalbėjo D. Bučinskas.

Anot jo, prie Kalėdų eglės Rotušės aikštėje visada budi du žmonės, sustiprinamas stebėjimas naktimis į šeštadienį ir sekmadienį, nes nuo 1 iki 2 val. nakties uždaromi barai, išeina pasilinksminę žmonės ir žiūrima, kad jie nepadarytų žalos saugomai teritorijai. Padegimo metu, pasak D. Bučinsko, Rotušės aikštėje buvo iki 30 žmonių. Jis užsiminė, kad apsaugininkai pastebėjo, jog ėmė dingti elektra, galvota, gal vyksta generatorių, kabelių vagystė.

Mes tikrai nejaučiame, kad nepadarėme kokio nors darbo.

D. Bučinskas

„Gal išlaukė momento? Gal iš anksto ruošėsi? Galbūt vedamam pykčio jam reikėjo tą dieną taip padaryti? Viskas įvyko žaibiškai mūsų saugomoje teritorijoje, tuo metu mūsų dėmesys buvo nukreiptas į barus, iš ten išeinančius asmenis, atvažiuojančius pavežėjus. Vyrai savo pareigą atliko. Jie saugo ne tik eglutę, bet ir prekybos namelius, generatorius, elektros kabelius. Patruliavimas kaip vyko, taip ir vyksta“, – aiškino pašnekovas.

Jis pasakojo, kad apsaugininkai gali apeiti eglę, bet incidentas gali nutikti iš kitos pusės. Be to, D. Bučinsko teigimu, Kalėdų eglę tenka saugoti ir nuo neblaivių gyventojų: kai kurie, pavyzdžiui, nori nusifotografuoti užsilipę ant jos, tad tenka įspėti, kad nebūtų pažeidžiama viešoji tvarka.

„Jeigu nebūtų apsaugos, eglė jau būtų nuniokota“, – sakė D. Bučinskas.

Teks restauruoti pagrindinę eglės konstrukciją

Tomas Šmidtas, Kauno Kalėdų eglę kūrusios komandos darbų vadovas, LRT.lt sakė, kad eglės sutvarkyto darbai baigti sekmadienį vakare. Kalbėdamas apie žalą, jis dar negalėjo įvardyti tikslios sumos, tačiau pabrėžė, kad sudegė mažiau nei 30 proc. visos eglės.

„Sudegė 60 smilgų, apie 120 girliandų, 15 blyksių, 20 proc. elektros instaliacijos eglės viduje. Mes po egle, būtent toje vietoje, kur padegė padegėjas, buvome susidėję įrankius, laidus, jei kartais prireiktų, ir visa tai sudegė“, – kalbėjo T. Šmidtas.

Jis pridūrė, kad nukentėjo ir eglės konstrukcija, jos elementai, tinklai.

„Dabar stovės, viskas bus gerai, bet paskui reikės restauruoti. Nes cinkuotas metalas dabar yra sudegęs“, – aiškino pašnekovas.

T. Šmidto teigimu, padegėjui reikėtų skirti maksimalią bausmę, kad tokie dalykai ateityje nepasikartotų.

„Reikėtų maksimaliai bausti, kad būtų pamoka. Čia pamoka žmogiškumui. Ne esmė pinigai, svarbu principas: darai daiktą ir jį dovanoji Lietuvai, o kažkoks vienas padaro, kad nebūtų. Jeigu tau nepatinka, tai nereiškia, kad kitiems nepatinka“, – komentavo T. Šmidtas.

Reikėtų maksimaliai bausti, kad būtų pamoka. Čia pamoka žmogiškumui.

T. Šmidtas

LRT.lt primena, kad šeštadienio naktį buvo padegta Kauno Rotušės aikštėje esanti miesto Kalėdų eglė, Išdegė apie 15 kv. metrų dekoracijų ir konstrukcijų. Kaip skelbė Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, apie 1 val. 40 min. prie eglės privažiavo automobilis „Mitsubishi ASX“, iš jo išlipęs vairuotojas apipylė eglę degiuoju skysčiu, ją padegė ir pasišalino.

Eglę padegęs vyras buvo sulaikytas apie 1 val. 57 min. A. Juozapavičiaus pr. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 187 str. 2 d. Už tai gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Pirmadienį prokurorai paskelbė, kad kol kas neprašys suimti eglę padegusio vyro. Jis šiuo metu gydomas ligoninėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt