Lietuvoje

2021.12.06 13:36

Pabaigos pradžia? Po Širinskienės pasitraukimo – niūri politologų prognozė ir „valstiečiams“, ir Karbauskio karjerai

atnaujinta 16.14
Aida Murauskaitė, Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.12.06 13:36

Pirmadienį Lietuvos politinę padangę sudrebinęs Agnės Širinskienės sprendimas palikti „valstiečius“ smogs ne tik šios partijos ateičiai, bet ir tolimesnei partijos vedlio Ramūno Karbauskio karjerai. Dalis politikos ekspertų atviri – A. Širinskienės pasitraukimas tampa R. Karbauskio, kaip politiko, žlugimo simboliu.

Bielinis: pasitraukė karinga partietė

Politologas Lauras Bielinis tikras, kad šis posūkis reikšmingai apkarpys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos veržlumą ir netgi karingumą Seimo veikloje, o ir pačiai partijai padarys reikšmingą įtaką.

„Širinskienės pasitraukimas partijos frakcijai, o ir partijai, ko gero, yra ženklus dalykas. Širinskienė savotiškai simbolizavo partijos veiklą, tą rodė jos aktyvumas Seime. Be jos mažai kas ten aktyviai veikė. Todėl, manau, pirmiausia poveikį mes pamatysime Seimo veikloje, nes, pasitraukus Širinskienei, Valstiečių ir žaliųjų frakcija, ko gero, elgsis daug pasyviau, o tai reiškia, kad ją matysime ir jos poziciją girdėsime daug rečiau“, – kalbėjo politologas.

Tačiau, anot L. Bielinio, R. Karbauskis partijoje autoriteto ir galių nepraras.

„Tiesiog Širinskienė greičiausiai ir partijoje turėjo gerą įvaizdį – karingos partietės, dabar tas įvaizdis pasitraukia iš partijos. Tai greičiausiai ir karingumo supratimas partijoje sumažės“, – mano L. Bielinis.

Politologas sakė nelaukęs tokio pasitraukimo, bet galbūt todėl, kad ne itin sekė įvykius šioje partijoje.

„Bet kažko tokio vis tiek laukėme“, – pridūrė L. Bielinis.

A. Širinskienės pasitraukimas – R. Karbauskio, kaip politiko, žlugimo simbolis

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas neabejoja, kad A. Širinskienės pasitraukimas – didelis smūgis tiek partijai, tiek R. Karbauskiui.

„Be jokios abejonės, tiek R. Karbauskiui, tiek visai partijai tai yra bent jau simboline prasme labai didelis smūgis. Vargu, ar buvo koks ištikimesnis politikas pačioje partijoje už A. Širinskienę, kuris taip remtų patį partijos vadovą, partijos idėjas. Šia prasme manau, kad tai turbūt yra visos partijos nuosmukio pradžia. Labai aiški pradžia. Partiją palieka ištikimiausi R. Karbauskio rėmėjai ir tai turbūt yra, kaip A. Širinskienė ir minėjo, nusivylimo išraiška. Tai turbūt reiškia, kad R. Karbauskiu netiki net ir patys artimiausi buvę jo bendražygiai. Tai sunku būtų tikėtis, kad juo kas nors patikėtų šalia partijos“, – teigė T. Janeliūnas.

Anot profesoriaus, tai, jog kyla tam tikrų įtampų, jausti veikiausiai galėjo tik tie, kas buvo pačioje partijoje arba arti jos, tačiau jau Sauliaus Skvernelio pasitraukimas ir sprendimas kurti savo partiją buvo ženklas, kad R. Karbauskiui nebepavyksta išlaikyti bendros vienijančios bazės, kuri ir buvo LVŽS iškilimo priežastis.

Tiesa, pastebima, kad S. Skvernelio pasitraukimas buvo kiek kitoks nei A. Širinskienės, mat S. Skvernelis nebuvo tapęs partijos nariu ir visuomet turėjo tam tikrą atsarginį planą, juo ir pasinaudojo, kai jam atrodė tinkama.

„A. Širinskienė šiuo atveju buvo besąlygiška R. Karbauskio rėmėja pačiais sunkiausiais momentais ir net nerodė ženklų, kad galėtų kaip nors kritiškai vertinti kokius nors R. Karbauskio sprendimus. Atrodo, kad kažkas įvyko tarpasmeniniame, psichologiniame lygyje ir, matyt, tas nusivylimas dabar yra. Čia galbūt prisidėjo ir R. Karbauskio perrinkimas ir supratimas kad artimiausius metus niekas nesikeis“, – dėstė T. Janeliūnas.

Pašnekovo manymu, A. Širinskienės pasitraukimas – R. Karbauskio, kaip politiko ir politinės partijos vadovo, žlugimo simbolis. Neabejojama, kad net jeigu R. Karbauskiui net ir pavyks išlaikyti partiją iki kitų rinkimų, jos potencialas bus toks minimalus, kaip ir kitų, kurios balansuoja ties 5 proc. riba.

Valentinavičius: pasitraukė paskutinis politikas, kuris bent kiek abejojo Karbauskio genialumu

Politologas Virgis Valentinavičius sako, kad kažkokio panašaus A. Širinskienės viražo buvo galima tikėtis. Po šio pasitraukimo, anot politologo, R. Karbauskio frakcija Seime bus tokia, kuri sutelpa viename lifte.

„Bet sunku patikėti, kad R. Karbauskis paaukojo ištikimiausią bendražygę, tai truputį pakabina ore Karbauskio samprotavimus, kad valstiečiai yra susitelkę į tradicines vertybes. Širinskienės pasitraukimas rodo, kad nėra visiškai taip, kadangi ji yra dar aršesnė tradicinių vertybių gynėja. Ir čia turbūt eina kalba apie nesutarimus dėl kitokio pobūdžio tradicinių vertybių – perteklinių žemės plotų valdymo, naminukės įteisinimo ir tų dalykų, kuriuos vardija A. Širinskienė kaip jai nepriimtinus frakcijos darbotvarkėje. Tai yra automobilio apmokėjimas iš parlamentinių lėšų, parlamentarų atlyginimo klausimas.

Vadinasi, vertybinių nesutarimų tarp Karbauskio ir Širinskienės yra, ir Karbauskio demagogija negali to dalyko paslėpti“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

Anot jo, R. Karbauskio veiksmai pastaruoju metu yra žalingi valstiečių partijai.

„R. Karbauskis jau kurį laiką veda partiją savižudišku kursu, ir tas kursas yra savižudiškas tiek, kiek Karbauskis pajėgia partiją radikalizuoti, marginalizuoti. Jau kuris laikas Karbauskis, kalbėdamas apie tradicines vertybes, turi galvoje labai kraštutines pažiūras dėl mažumų teisių, dėl šeimos sampratos, dėl skiepijimosi, iš principo tiesiogiai ar netiesiogiai remiama antivakserių pozicija. Partijos radikalizavimas nežada nieko gera. Dabartinė Karbauskio strategija yra visiškai priešinga laiminčiai 2016 metų rinkimų strategijai.

Tuomet Karbauskis telkė įvairių pažiūrų žmones, kvietė žmones iš išorės“, – savo nuomonę išsakė V. Valentinavičius.

Tokia nuostata, anot politologo, padėjo R. Karbauskiui apeliuoti į įvairių rinkėjų būrį ir laimėti rinkimus.

„Dabar kone visų iš išorės sukviestų žmonių su įvairiomis pažiūromis nei partijoje, nei frakcijoje nebėra. Visi pabėgo. Partijos radikalizavimas veda priešinga kryptimi, į siauresnį, mažiau prognozuojamų antivakserių, Šeimų maršo gerbėjų ir panašios publikos rinkėjų būrį.

Manau, tokia strategija kelia grėsmę, kad R. Karbauskis Seime turės geriausiu atveju frakciją, kuri telpa viename lifte“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

Vis dėlto politologas neabejoja, kad R. Karbauskio pozicija partijoje po A. Širinskienės pasitraukimo išliks nepajudinama ir dar sustiprės.

„Mat pasitraukė paskutinis žinomas politikas, kuris bent kiek abejojo pono Karbauskio genialumu“, – sakė V. Valentinavičius.

Anot jo, liko paklusnus kareivių būrys be visuomenei geriau žinomų veidų.

Urbonaitė: dar lieka Veryga, bet turbūt kyla klausimas, ar tikrai ilgam

Politologė Rima Urbonaitė tikra: A. Širinskienės pasitraukimas – bėda valstiečiams ir džiaugsmas jų politiniams oponentams.

„Išėjo vienas daugiausiai dirbančių žmonių frakcijoje. Tai ji patvirtino ir savo šiandieniniame įraše, nors tai buvo akivaizdu dar tuomet, kai „valstiečiai“ Seime turėjo daugumą. Praėjusios kadencijos metu matydavai, kai ryte Agnė Širinskienė ateina su problemos sprendimu, tos problemos, kuri vakare dar buvo. Tad niekam nebuvo paslaptis, kad Agnė Širinskienė dirbo daug. Prarasti daug dirbantį žmogų bet kuriai frakcijai yra labai didelis nuostolis“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Be to, ji pabrėžė, kad A. Širinskienė labai didelį dėmesį skirdavo viešiems pasirodymams.

„Kitaip tariant ji buvo viena nepatogiausių oponenčių bet kuriam politikui. Gali sutikti, gali nesutikti su jos pozicija, bet jos pranašumas – ji ruošdavosi, susirinkdavo visą faktologiją, aiškiai susidėliodavo argumentus, tad reikėdavo daug pastangų siekiant juos atremti“, – A. Širinskienės pranašumą išskyrė politologė.

R. Urbonaitė pabrėžė, kad A. Širinskienė buvo vienas matomiausių „valstiečių“ veidų, be to, neseniai partiją paliko daug kitų ryškių politikų.

„Taip gali labai greitai likti vienas arba su žmonėmis, kurie jokio potencialo neturės. Žinoma, lieka dar Aurelijus Veryga, bet turbūt kyla klausimas, ar tikrai ilgam. Tai, kad iš lyderių didžioji dalis pasitraukė, turbūt kalba šį bei tą apie vadovavimo stilių. Kaip juokauju, perrinko ne tik pirmininką, bet kartu su juo perrinko ir visas problemas. Kuo toliau, tuo labiau problemos įgyja vis didesnį mastą, panašu, kad justi domino efektas, ridenama sniego gniūžtė, problemų daugėja“, – kalbėjo politologė.

Anot R. Urbonaitės, R. Karbauskis, jei išties kilo konfliktų partijoje, turėtų juos užglaistyti.

„Praradimai išties didžiuliai, kitos frakcijos gali tik pasidžiaugti, kad valstiečiai neteko tokios darbininkės. Tie, kas gaus Agnę Širinskienę kaip frakcijos narę, manau, gaus žmogų, kuris gali dirbti, tik tiek kad svarbu su ja sutarti ir kad požiūriai nesiskirtų“, – aiškino politologė.

Kalbėdama apie būsimus Seimo rinkimus, R. Urbonaitė siūlė pažvelgti, kaip galėtų atrodyti pirmasis „valstiečių“ dešimtukas.

„Iš buvusio dešimtuko beveik nieko nelieka. Išėjo tie žmonės, kurie sukurdavo nemažą dalį populiarumo. Jau vien Sauliaus Skvernelio išėjimas ką reiškia. Ir A. Širinskienė nėra vien tyli bitė darbininkė, ji yra ir viešumoje gerai atpažįstamas veidas, kuriam vieni simpatizavo, kiti jautė didžiulę antipatiją“, – pabrėžė R. Urbonaitė.

Pasak jos, galbūt partija atsikvėps, bet gali būti, kad tuomet, kai reikės „eiti dirbti rimtai ir rodyti rezultatus prieš Seimo rinkimus, tiems rezultatams rodyti nelabai bus potencialo ir iš ko juos rodyti.“

„Ramūnui Karbauskui situacija prieš rinkimus, nors iki jų dar labai daug laiko, labai stipriai blogėjanti, ir kol kas nėra prielaidų, kad ji galėtų pagerėti. Nenustebintų ir nauji išėjimai. Panašu, kad partijoje yra nemažai destrukcijos, o ta destrukcija, mano suprantimu, labiausiai išeina iš paties R Karbauskio asmenybės“, – įžvalgomis dalijosi R. Urbonaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt