Lietuvoje

2021.12.06 08:57

Raseiniuose iš 180-ies afganistaniečių liko 124, meras mano, kad dalis išvykusių į užsienį dar gali grįžti

atnaujinta 11.01
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt, ELTA2021.12.06 08:57

Rugpjūčio pabaigoje Raseinių rajone gyveno 180 afganistaniečių, kuriems leista Lietuvoje įsikurti dėl anksčiau suteiktos pagalbos Lietuvos kariams ir pavojaus, kilusio šalyje valdžią perėmus Talibanui. Iš jų praėjusios savaitės pabaigoje rajone buvo likę 124 asmenys.

„Jeigu mūsų interviu būtų buvęs dviem valandomis vėliau, būčiau pasakęs tiksliai, kadangi esame sutarę su socminu (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – red. past.), kad jie kiekvieną pirmadienį informuos, kiek yra afganistaniečių, bet penktadienio duomenimis, jų buvo 124, dar gyvenančių Raseiniuose“, – LRT RADIJUI pirmadienį ryte sakė rajono meras Andrius Butronis.

Dalis migrantų, kalbėdami su žiniasklaida ar integracijos srities darbuotojais, jau anksčiau neslėpė, kad ieškos galimybių didžiuosiuose Lietuvos miestuose arba Europos Sąjungos vakaruose.

„Jie patraukė į Vilnių ar Kauną, pavyko jiems patiems arba tarpininkaujant kuruojančiai institucijai, kuri vykdo integravimą – Raudonajam kryžiui, Caritas ar kitos visuomeninės organizacijos, kurios dalyvauja integravimo procese, suranda būstą ir jie iškeliauja. (...) Mes tikrai tikslą (išlaikyti) turėjome ir kvietėme pasilikti, užtikrinome ugdymą jų vaikams, surasti darbo vietas ir gyvenamus plotus, bet jie mato žymiai didesnes galimybes Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, tai yra žmonių teisė rinktis“, – kalbėjo meras A. Bautronis.

Jo manymu, dalis žmonių, kurie išvyko į užsienį, dar gali grįžti.

„Mano žiniomis, pastaruoju metu buvo trys asmenys, kurie išvykę iš Lietuvos. Bet reikėtų įvardinti, kad kiekvienas iš jų gali išvykti, per metus laiko jie turi galimybę pusę metų viešėti kitoje ES šalyje, tai manau, kad jie galbūt išvyko ne visam laikui, o pas gimines ar draugus į Europą pasižvalgyti“, – sakė pašnekovas.

Lietuvai talkinę afganistaniečiai integruojasi didmiesčiuose: ieškoma darbų, vaikams – vietų švietimo įstaigose

Iš daugiau nei 170 Lietuvai talkinusių afganistaniečių migrantų iš Raseinių į didmiesčius iš viso persikėlė 88 asmenys, teigia Lietuvos Raudonojo kryžiaus Kauno Migrantų ir pabėgėlių integracijos centro koordinatorė Gintarė Kazakevičienė. Anot jos, suaugusiems ieškoma darbų, o vaikams – vietų švietimo įstaigose.

„Per 4 savaites Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje apgyvendinti 88 asmenys, būstų nuomos sutartys pasirašytos metams”, – Eltai teigė G. Kazakevičienė.

G. Kazakevičienės teigimu, kadangi gaunami tik nekvalifikuotų darbų pasiūlymai, kol kas nėra įdarbintų asmenų.
„Daugiausia siūloma nekvalifikuotų darbų, nes afganistaniečiai nekalba lietuviškai, neturi kvalifikaciją ar išsilavinimą įrodančių dokumentų. Visgi Užimtumo tarnyba turi daugiau kaip 500 pasiūlymų užsieniečiams”, – teigė Raudonojo kryžiaus atstovė.

Pasak G. Kazakevičienės, vyksta ir vaikų integracija, ieškoma vietų mokyklose ir darželiuose.

„Vaikai registruojami į mokyklas įprasta tvarka, visi yra priimami, nes pagal įstatymą yra numatyta, kad visi 6-16 m. amžiaus vaikai mokyklą lankyti privalo. Taip pat vaikai registruojami laukti darželio eilėse”, – sakė G. Kazakevičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt