Lietuvoje

2016.11.28 16:56

R. Karbauskis: J. Sabatausko kandidatūra negali būti teikiama prezidentei

BNS, 15min.lt, ELTA2016.11.28 16:56

Dariui Petrošiui pranešus, kad atsisako kandidatuoti į teisingumo ministrus, socialdemokratai į postą siūlo parlamentarą Julių Sabatauską. Tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad pastarojo kandidatūra negali būti teikiama prezidentei.

Sprendimą dėl J. Sabatausko pirmadienį ryte priėmė socialdemokratų partijos valdyba, BNS patvirtino partijos vicepirmininkas Algirdas Sysas. Pasak jo, pirmadienį vakare kandidatūra bus svarstoma partijos prezidiumo posėdyje.

R. Karbauskis: J. Sabatausko kandidatūra negali būti teikiama

„Aš nemanau, kad šita kandidatūra galėtų būti pateikta prezidentei, nes mūsų frakcija tikriausiai matys jaunesnio ir kitokią patirtį turinčio politiko kandidatūrą“, – BNS pirmadienį sakė R. Karbauskis.

„Aš dabar plačiau nekomentuosiu, bet mes savo politinį vertinimą frakcijoje padarysime (antradienį)“, – pridūrė jis.

„Valstiečių“ lyderis teigė, kad jų Seimo frakcija nebuvo informuota apie J. Sabatausko kandidatūros svarstymą.

„Manau, kad jau iš karto elgiamasi ne visai teisingai, jeigu manoma, kad galima apie vieną ar kitą kandidatūrą pranešti, net viešinti tą klausimą, nesuderinus to su mūsų frakciją“, – kalbėjo R. Karbauskis.

S. Skvernelis: norisi naujos, jaunos kartos žmonių

Paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis kritikuoja koalicijos partnerių socialdemokratų siūlomą kandidatą į teisingumo ministrus Julių Sabatauską.

„Šita vyriausybė formuojama truputį kitokiais principais, jeigu pastebėjote. Norisi naujos, jaunos kartos žmonių, kurie nebūtų susiję su tam tikru politikavimu“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė jis.

S. Skvernelis tvirtino oficialaus socialdemokratų teikimo neturintis.

„Tai partnerių apsisprendimas. Kai jie galutinai apsispręs, ką pateikti ir kaip teikti, tada ir vertinsiu“, – sakė jis.

Paskirtasis premjeras neatmetė galimybės, kad jo vadovaujama Vyriausybė gali būti suformuota laikinai be vieno ministro.

„Jeigu bus kitaip, vyriausybė bus patvirtinta su 13 ministrų. (...) Nestabdys proceso absoliučiai. Gali būti vėliau“, – tvirtino jis.

J. Sabatauskas: tokio siūlymo negavau

Socialdemokratų kandidatui į teisingumo ministrus D. Petrošiui atsiėmus savo kandidatūrą, kaip kandidatas į šias pareigas minimas socialdemokratas J. Sabatauskas sako tokio siūlymo negavęs. 

„Kandidatas į ministrus yra tada, kada ministras pirmininkas pasiūlo, tokio siūlymo negavau, tokio siūlymo nesu sulaukęs. Kai sulauksiu, tada ir kalbėsime“, – pirmadienio rytą sakė jis Eltai.

Paklaustas, ar galėtų užimti teisingumo ministro pareigas, J. Sabatauskas sakė, kad jo darbo patirtis Seime yra pakankama.

„Aš manau, kad turbūt galėčiau, nes patirtis darbo Seime, Seimo teisės ir teisėtvarkos komitete, yra, manyčiau, pakankama“, – svarstė jis. 

Be to, J. Sabatauskui S. Skvernelio argumentai pasirodė daugiau nei keisti.

„Čia ne argumentas. Ką tik kandidatu nuo Respublikonų išrinko buvusį premjerą Francois Filloną, 62 metų. Man dar iki tokio amžiaus toli“, – sakė 58 metų J.Sabatauskas.

Jam keistai skamba ir S. Skvernelio pasakymas dėl politikavimo.

„Politikas turi vertinti ir politiškai“, – teigė J. Sabatauskas.

J. Sabatauskas neatsakė, ar sutiktų būti ministru, jeigu tokios pareigos oficialiai jam būtų pasiūlytos. „Aš į šį klausimą atsakysiu ministrui pirmininkui“, – sakė jis. 

J. Sabatausko teigimu, apie jo galimą kandidatavimą į ministrus buvo kalbama socialdemokratų valdybos posėdyje, tačiau dėl naujos kandidatūros į teisingumo ministrus bus apsispręsta pirmadienį partijos prezidiumo posėdyje. 

„Valdyboje pokalbis toks buvo, šiandien vyks partijos prezidiumas, tada bus priimtas sprendimas“, – žurnalistams sakė J. Sabatauskas.

J. Sabatauskas: mes esam lyg ir ne partneriai

Socialdemokratas tikino nesuprantantis, kas atsitiko pirmadienį, kad atsisakius teisingumo ministro posto siekti Dariui Petrošiui ir partijos valdybai nutarus į šias pareigas teikti jo kandidatūrą, Valstiečių-žaliųjų atstovai staiga ėmė elgtis „ne kaip partneriai“.

„Aš nežinau, kas čia vyksta. Matau, kad koalicijos partneriai arba partnerių lyderis arba pernelyg įsijautė į kažkokį man nežinomą vaidmenį, arba iš kitos pusės išeina, kad mes esam lyg ir ne partneriai“, – vertino jis.

Kandidatūrą atsiėmė „norėdamas apsaugoti savo šeimą“

Pirmadienio ryte socialdemokratas D. Petrošius pranešė, kad atsiima savo kandidatūrą į teisingumo ministro postą.

41 metų D. Petrošius išplatintame pranešime teigė, kad taip elgiasi norėdamas apsaugoti savo šeimą ir užkirsti kelią tolimesnei šmeižto kampanijai.

„Aš, kaip ir premjeras Saulius Skvernelis, teigiu, kad šeima man svarbiau už postus ir karjerą“, – rašė jis.

„Tokiu savo žingsniu siekiu apsaugoti ir būsimąją vyriausybę nuo nereikalingų intrigų bei trukdžių dirbti. Nenormalu, kai vieno ar kelių asmenų šmeižtas tampa įtakos įrankiu būsimajai vyriausybei ir jos vadovui“, – teigė D. Petrošius.

„Premjero S. Skvernelio prašau viešai paskelbti specialiųjų tarnybų pažymą apie mano asmenį ar bent jau bendrą šios pažymos turinį. Drąsiai teigiu, kad šioje pažymoje nebus, nėra ir negalėjo būti jokios mano asmenį kompromituojančios informacijos. Prasimanymai ir šmeižtas negali būti tiesa“, – pranešė D. Petrošius.

„Nebūdamas ministru matau daugiau galimybių apginti savo ir šeimos garbę bei orumą teisiniais būdais“, – teigė politikas.

D. Petrošius. BNS nuotr.

S. Skvernelis: tai yra jo valia

Tai yra jo valia, apie D. Petrošiaus sprendimą sako paskirtasis premjeras S. Skvernelis.

„Tai yra jo valia pareikšta, jis tą valią išsakė savo pareiškime“, – BNS pirmadienį sakė S. Skvernelis.

Jis patvirtino situaciją aptaręs su socialdemokratų lyderiu Algirdu Butkevičiumi, bet pokalbio nekomentuoja. Klausiamas, kada socialdemokratai žada teikti naują kandidatūrą, paskirtasis premjeras siūlė kreiptis į koalicijos partnerius.

„Negaliu spėlioti“, – į klausimą, ar po D. Petrošiaus pasitraukimo gali būti tvirtinamas nepilnos sudėties Ministrų kabinetas, atsakė paskirtasis premjeras.

Jis apgailestavo, kad D. Petrošius kandidatūrą atsiėmė. Anot jo, tai praradimas būsimajam ministrų kabinetui.

„Manau, kad taip. Tikrai gerbiu jo pasirinkimą, tuos argumentus, kurie buvo išdėstyti. Galiu pasakyti pagal ankstesnę savo profesinę patirtį, kiek teko bendrauti, nemačiau jokių prielaidų kalbant apie teisėsaugai keliamus klausimus, kad būtų kokių nors netinkamų sąsajų su vienaip ar kitaip minimais asmenimis“, – teigė S. Skvernelis, anksčiau vadovavęs Vidaus reikalų ministerijai ir šalies policijai.

Socialdemokratas D. Petrošius pirmadienį paskelbė atsiimantis kandidatūrą į teisingumo ministrus.

Šviniaus šešėlis

Lietuvos socialdemokratų partijai įvardijus D. Petrošių kaip siūlomą kandidatą į teisingumo ministrus, Seimo narys Povilas Urbšys pareiškė, kad D. Petrošiaus šeima gali būti susijusi su prieštaringai vertinamu tauragiškiu verslininku Arūnu Pukeliu, pravarde Švinius.

P. Urbšys teigė, kad prieš kelerius metus po Šviniaus ir tuometinio Tauragės vicemero konflikto pastarasis sulaukė grasinimų, jog po savaitės nebeliks šiame poste – išties po savaitės pasikeitė dauguma, o tą vicemerą pakeitė D. Petrošius tėvas Pranas Petrošius.

„2009 metais buvo taikomas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas, ir ten buvo apibrėžti asmenys, su kuriais jis (Švinius) negali susitikinėti, tarp tų asmenų buvo ir Prano Petrošiaus pavardė. Apygardos teisme pavyko sumažinti tą sąrašą, bet pats faktas, kad pareigūnai, dirbantys su organizuotu nusikalstamumu įrašė tą pavardę, yra iškalbingas“, – BNS tvirtino P. Urbšys.

Šias kalbas D. Petrošius pavadino kliedesiais. Spaudos konferencijoje jis yra tikinęs, kad vienintelis jį su A. Pukeliu siejantis dalykas yra Tauragė.

„Sąsaja yra tik viena, kad mes esame tauragiškiai, kaip ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, kaip ir (operos solistas – BNS) Liudas Mikalauskas. Tuo viskas ir baigiasi. Manau, kad įvardytos tarnybos, o galbūt ir ne tik jos, tokius ryšius tikrai žino – tegu ir pateikia. Nei tiesiogiai, nei netiesiogiai jokių sąsajų negali būti – nei per šeimą, nei dar kitaip“, – aiškino jis.

Jis sakė žinojęs, kad prieš jį bus pradėta „informacinė ataka“, todėl iš pradžių tai buvo viena iš priežasčių atsisakyti ministro portfelio.

Kita vertus, jis teigė, kad dabar būsiąs patikrintas specialiųjų tarnybų ir įtarimai bus išsklaidyti visiems laikams.

Dėl P. Urbšio komentarų D. Petrošius pranešė kreipęsis į teisėsaugą, prašydamas ištirti viešai apie jį skleidžiamą kompromituojančią informaciją. Politikas teigia raštus išsiuntęs Generalinei prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai, Valstybės saugumo departamentui ir Policijos departamentui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.