Lietuvoje

2021.12.04 11:40

Blinkevičiūtė apie Skvernelio kuriamą partiją: ta pati mergelė, tik su kita suknele

atnaujinta 13.41
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.12.04 11:40

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė tikina, kad valdantieji, priimdami sprendimus, negeba susitarti ne tik su ekspertais, bet ir tarpusavyje. Politikė įsitikinusi, kad, pavyzdžiui, planuojamas taršos mokestis yra visiškai ne taršos, o turto mokestis, kuris užguls mažiausiai uždirbančiųjų pečius.

Apie tai V. Blinkevičiūtė kalbėjo šeštadienį, nuotolinio LSDP tarybos posėdžio metu.

Savo kalbą ji pradėjo palinkėjimu ir LSDP, ir darbartiniams valdantiesiems.

„Vienybės linkėčiau partijos bičiuliams ir valdantiesiems konservatoriams, liberalams“, – kalbėjo V. Blinkevičiūtė.

Vis dėlto LSDP lyderė neslėpė vienybės valdančiųjų gretose pasigendanti. Pasak V. Blinkevičiūtės, Lietuvai kovojant su problemomis, valdančioji koalicija negeba susitarti net tarpusavyje.

„Pandemija, migracija, didžiulė infliacija, rekordiškai augančios kainos. Iššūkių mūsų valstybei, žmonėms yra labai daug. Visi turime susitelkti, nes paprasčiausiai kito kelio nėra. Bet ką matome valdančiųjų viršūnėse? Nuolatinį, jau bemaž metus trunkantį nesusikalbėjimą, nesitarimą, nesiklausymą ir labai dažnai negirdėjimą“, – aiškino politikė.

Ji teigė esanti nustebusi, kad 2022 m. biudžete valdantieji neplanuoja keisti mokestinės bazės, nors tai daryti žadėjo.

„Bet staiga kažkodėl paaiškėja, kad reikia automobilio mokesčio, neva taršos mokesčio. Nežinau, daug apie tai diskutavome. Joks tai ne taršos mokestis, tai paprasčiausiai yra turto mokestis – sumoki, važinėji ir toliau terši. Bet tą mokestį kritikuoja ne tik ekspertai, bet ir patys valdančiosios koalicijos atstovai“, – komentavo V. Blinkevičiūtė.

LSDP vadovė teigė mananti, kad planuojamas taršos mokestis kris ant mažiausias pajamas uždirbančiųjų pečių. Tikrasis tikslas, jos manymu, šiuo mokesčiu nebus pasiektas.

Mano, kad Dulkys nesusitvarko su pareigomis

V. Blinkevičiūtė tikino, kad jai trūksta aiškumo ir dėl Vyriausybės planuojamos gydymo įstaigų tinklo pertvarkos.

„Suplanavo, susidėlioja ir man toks įspūdis, kad stumia, net nesitarę“, – tvirtino ji.

„Ar iš tikrųjų neatsitiks taip, kad sveikatos priežiūros paslaugos bus neprieinamos Lietuvos žmonėms?“, – klausė LSDP lyderė.

V. Blinkevičiūtė abejojo, ar planuojant šią reformą, buvo įsiklausyta į medikų, gydymo įstaigų vadovų nuomones.

Ji užsiminė, kad socdemai dar svarsto savo poziciją dėl opozicijos planuojamos interpeliacijos sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui, bet, pasak V. Blinkevičiūtės, jau dabar akivaizdu, jog ministras nesusitvarko su pareigomis.

„Deja, ministras nesusitvarko tinkamai su savo pareigomis“, – pažymėjo ji.

Kelia klausimą dėl humanitarinių tikslų, kovojant su neteisėta migracija

LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė dėkojo Lietuvos tarnyboms už pastangas kovoti su neteisėta migracija. Vis dėlto ji ragino keisti požiūrį į šią problemą, nepamiršti žmogiškumo.

„Artėjanti žiema kelia grėsmę migrantų sveikatai ir gyvybei. Kol tu nematai šąlančių ir sergančių vaikų akių, galbūt atrodo, kad ir tos problemos nėra. Bet, kai tai pamatai ir įsigilini, supranti, kad tai yra didžiulė problema. Todėl ir keliu klausimą, ar Lietuva turi strategiją, kaip derinti Europos Sąjungos sienos saugumą ir humanitarinius tikslus“, – tikino socdemų vadovė.

Kartu V. Blinkevičiūtė pažymėjo, kad ją nustebino kritiškas valdančiųjų nusiteikimas prezidento Gitano Nausėdos atžvilgiu, kai jis pareiškė, jog, ieškant neteisėtos migracijos problemos sprendimo būdų, reikia kalbėtis su Baltarusijos diktatoriumi Aliaksandru Lukašenka.

„Nesikalbėjimo politika dar niekur nepasiteisino, niekur, sprendžiant įvairias problemas. O reakacija Lietuvoje iš valdančiųjų buvo gan keistoka“, – komentavo ji.

„Užsienio politika negali būti bravūriška ar vien tik kategoriškų pareiškimų zona. O dabar kartais tikrai susidaro toks įspūdis. Manau, kad užsienio politika, pirmiausia, yra diplomatija, kompromisai, o tik po to – vieši pareiškimai. Devynis kartus tariesi, derini, o tik dešimtą skelbi“, – vėliau pridūrė V. Blinkevičiūtė.

Kritikavo konfliktus su prezidentu

LSDP lyderę stebino ir valdančiųjų sprendimai steigti Taivano atstovybę Lietuvoje, valdančiųjų pozicija Kinijos atžvilgiu. Ji teigė, kad ši linija pasirinka, neapgalvojus galimų žalingų Lietuvai pasekmių.

„Ar nėra taip, kad užsienio politika yra panaši į šeimos santykius? Sugriauti santykius didelių pastangų nereikia, bet išsaugoti tuos santykius, neatsisakant savo vertybinių dalykų, reikia ir kantrybės, ir didelių pastangų, ir diplomatijos, kartais – ir kompromisų“, – aiškino V. Blinkevičiūtė.

Kalbėdama apie užsienio politiką socdemų vadovė kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę, ragindama nutraukti konfliktus su prezidentu Gitanu Nausėda ir kuo greičiau surasti nuolatinį Lietuvos atstovą ES.

„Viešai kreipiuosi į premjerę Ingridą Šimonytę, nes vis dar tikiu ja. Pirmiausia, dėl to, kad Lietuva neturi savo nuolatinio atstovo ES nuo praėjusių metų rugpjūčio. Tai neleidžia užtikrinti veiksmingą atstovavimą ES institucijose, menkina Lietuvos įvaizdį“, – tikino ji.

Ji užsiminė mananti, kad patys konservatoriai nerodo noro paskirti Lietuvos atstovą ES.

Įvertino pokyčius partijoje

Šią savaitę paaiškėjo, kad Neringos meras, sodemas Darius Jasaitis kartu su maždaug 50 LSDP Neringos skyriaus narių palieka partiją ir prisijungia prie ekspremjero Sauliaus Skvernelio kuriamos naujos politinės jėgos.

V. Blinkevičiūtė sureagavo į šį įvykį. Ji pabrėžė, kad kiekvienas gali pasirinkti, kur jiems atrodo rinkėjų lūkesčiams atstovauti yra geriau. LSDP vadovė tikino tokių veiksmų nesmerkianti, tačiau neslėpė, kad kartu yra nustebusi.

„Nesmerkiu nei vieno, bet kai kas nustebino labai. Jeigu tu ruošiesi padaryti tokius sprendimus, tai nebijok tai pasakyti, turėk drąsos, jeigu esi lyderis, tai turėk drąsos, o ne venk šito, tarytum galvodamas, kad kažką darai nepadoriai, nesąžiningai savo bičiulių atžvilgiu. Dėl to esu labai nusivylusi“, – kalbėjo V. Blinekvičiūtė.

Ji žadėjo, kad Neringoje LSDP skyrius išliks.

Bendražygius ji ragino stebėti sitauciją ir neužmigti ant laurų.

„Neužmikime ant laurų, nes kuo labiau mūsų Lietuvos žmonės pasitiki mumis [...], tuo daugiau atsiranda daugiau politinių priešų“, – aiškino V. Blinkevičiūtė.

Politikė kolegas ragino bendrauti, neužsiskleisti savyje.

S. Skvernelio kuriama partija, V. Blinkevičiūtės manymu, LSDP grėsmės nekelia.

„Aš nematau jokio pavojaus Socialdemokratų partijai, jei įsikurs nauja partija, nes iš tikrųjų matau procesą [...] skilimo „valstiečių“ partijos. „Valstiečių“ partija tiesiog skaldosi, skyla, buvo R. Karbauskio, o dabar bus S. Skvernelio, kitaip sakant, ta pati mergelė, tik su kita suknele“, – dėstė ji.

Paluckas tikino, kad valdantieji gali baigti kaip mažumos Vyriausybė

LSDP tarybos posėdyje kalbėjęs socdemų frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas tikino manantis, kad dabartiniai valdantieji, nerasdami kompromisų ne tik koalicijos viduje, bet ir nesitardami su opozicija, gali baigti kaip mažumos Vyriausybė.

„Tos Vyriausybės, kurios nesuprato savo aritmetinės padėties, paprastai baigdavo kaip mažumos Vyriausybė arba sutrupėdavo į fragmentus. [...] Manau, kad tais laikas jau yra atėjęs“, – tvirtino jis.

G. Paluckas, kaip ir V. Blinkevičiūtė, teigė nematantis S. Skvernelio kuriamos partijos grėsmės socdemams. Anot jo, S. Skvernelio ir Ramūno Karbauskio konfliktus reikėtų palikti jiems, o socdemai esą turi siekti savo tikslų.

„Jeigu tokią pabėgėlių partiją Saulius Skvernelis tikisi paversti tvariu, valstybiniam nacionaliniam interesui gebančiu atstovauti deriniu, tai aš labai stipriai tuo abejoju. Bet, kaip ir buvo sakyta, mes turime savo politinę darbotvarkę, savo tikslus, o kai imamės savo darbotvarkę stengdamiesi ją realizuoti Seime ar kviesdamiesi ministrus ant kilimėlio […], mums sekasi geriausiai. Todėl palikime Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio šeimos, vaikų, turtų, santykių dalybas jiems, o mes savo ruožtu judėkime ta trajektorija, kuri yra užbrėžta mūsų politinės ir rinkimų programos“, – kalbėjo G. Paluckas.

Ragina paviešinti gydymo įstaigų tinklo pertvarkos planą, nepalaikys kitų metų biudžeto

LSDP taryba šeštadienį nusprendė kreiptis į prezidentą G. Nausėdą, premjerę I. Šimonytę ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, reikalaudami pateikti visuomenei konkretų sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką numatantį dokumentą, kad galima būtų pradėti viešas diskusijas dėl jo.

Socdemų kreipimęsi teigiama, kad siekis COVID-19 pandemijos laikotarpiu mažinti sveikatos paslaugų apimtis prieštarauja premjerės pozicijai apie ligoninių lovų rezervą kaip būtinąją stabilios sveikatos sistemos sąlygą. Taip pat akcentuojama, kad „sveikatos paslaugų apimčių mažinimas yra absoliučiai nepriimtinas moralinės atsakomybės aspektu tiek prieš mirusius pandemijos metu, tiek prieš medikus, įtemptai kovojančius prieš siaubingą infekciją“.

Pasak LSDP, „lig šiol skelbiama informacija apie planuojamą sveikatos priežiūros tinklo reformą yra nepakankama, neišsami, prieštaringa ir klaidinanti, galiausiai pandemijos metu sėjanti nerimą daugeliui gyventojų dėl ir taip mažėjančio sveikatos paslaugų prieinamumo“.

„Atsižvelgiant į visa tai, lig šiol Vyriausybės daryti veiksmai dėl sveikatos tinklo pertvarkos turėtų būti nutraukti, o Vyriausybės atstovų susitikimai su savivaldos ir regioninių įstaigų atstovais turi būti vertinami tik kaip viešosios konsultacijos, neįpareigojančios savivaldybių“, – rašoma LSDP kreipimesi.

LSDP taryba taip pat priėmė rezoliuciją, kuria įpareigojo socdemus nepalaikyti 2022 m. biudžeto projekto.

„Gerai, kad sutarta dėl minimalios algos didinimo. Viešo sektoriaus darbuotojų algos šiek tiek didės, nors ir nepasieks ikikrizinio lygio. Didės ir pensijos, kitos išmokos. Bet ar viso to pakanka atėjus rekordinių kainų žiemai? Infliacija jau surijo arba kitąmet suris žmonių pajamų didinimus. Biudžeto projektas yra skylėtas ir daugelio esminių problemų nesprendžia“, – teigė V. Blinkevičiūtė.

LSDP rezoliucijoje dėl 2022 m. valstybės biudžeto pabrėžiama, kad kylančios energijos (degalų, elektros, dujų), taip pat geriamojo vandens, prekių ir paslaugų kainos labiausiai veikia ir veiks pažeidžiamiausius – mažas ir vidutines pajamas – gaunančius gyventojus.

Akcentuojama, kad 2022 metų valstybės biudžeto išlaidos didėja valstybės skolos sąskaita, o ne dėl augančių mokestinių pajamų.

„2022 metų biudžetas, nors ir prisideda prie dalies valstybės problemų sprendimo, laikytinas ne „galimybių“ ar „proveržio“, kaip jį pristato valdantieji, o sąstingio biudžetu. Infliacija, atsižvelgiant į kitų metų prognozes, bus spartesnė nei žmonių pajamų augimas, tad biudžete siūlomi sprendimai švelninant energijos kainų augimą bei siūlymai, susiję su gyventojų pajamomis, yra pavėluoti, nepakankami ir netoliaregiški“, – teigiama LSDP rezoliucijoje.

Skvernelio kuriamą organizaciją pavadino „migrantų partija“

LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė, spaudos konferencijos metu po LSDP tarybos posėdžio paklausta apie S. Skvernelio kuriamą partiją, į kurią pasuko Neringos meras D. Jasaitis, pajuokavo.

„Kuriasi migrantų partija ir tiek“, – sakė ji.

Ji tikino, kad kuriama partija yra ekspremjero S. Skvernelio ir „valstiečių“ lyderio R. Karbauskio tarpusavio kovų išdava.

„Nežinau, kokios vertybės (į S. Skvernelio kuriamą partiją einančius žmones – LRT.lt) jungia, kol kas sunku pasakyti. Kita vertus, galvoju, kad didžiausias nukraujavimas yra tiesiog skilimas „valstiečių“ partijos. Tai čia yra Ramūno ir Sauliaus tarpusavio kova, kuri tęsiasi visą laiką. Dabar matome tokią išdavą“, – aiškino V. Blinkevičiūtė.

Politikė kartojo, kad LSDP nebijo jokių iššūkių, tik pažymėjo, kad jai kiekvieno kolegos, paliekančio socdemų gretas, gaila.

„Mums šiuo atveju nebaisūs jokie išbandymai, bet dėl kiekvieno žmogaus man labai gaila. Visą laiką galvoju, kas viduje tų žmonių turi būti, kas juos veža, kas juos veda, vardan ko tai yra daroma. O jeigu tu sprendi ir galvoji, visą laiką sakau, pasakyk, paskambink, susitikime, aptarkime“, – kalbėjo europarlamentarė.

Ji tikino nežinanti, kiek tiksliai žmonių su savimi iš partijos išsives D. Jasaitis.

„Praradimas yra, bet Socialdemokratų partija yra pakilime, vieninga, turi didžiulį žmonių pasitikėjimą“, – aiškino V. Blinkevičiūtė.

Paklausta, ar yra daugiau signalų apie kitų LSDP narių išėjimą iš partijos, teigė, kad mato ženklus, jog vis daugiau žmonių prisijungia prie socdemų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt