Lietuvoje

2021.12.03 21:13

Skvernelis atsakė į Karbauskio kritiką dėl perėjusių „valstiečių“ valdžios siekimo: demagoginė plokštelė sukasi nebesustodama

Mindaugas Jackevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.12.03 21:13

„Dienos temoje“ – Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas, buvęs premjeras Saulius Skvernelis.

– Pone Skverneli, kuo jūsų kuriama partija skirsis nuo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, su kuria atėjote į Seimą ir tapote premjeru?

– Skirtumų, matyt, yra gana daug. Dabar kolegos iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos yra užėmę gana radikalią, kraštutinę nišą. Judėdami ta linkme, jie, matyt, ieško savo tapatybės ir rinkėjų. Jeigu kalbėtume apie ekonominę politiką, mes iš tikrųjų tęsime tuos darbus, kurių nespėjome padaryti, ką darė septyniolikta Vyriausybė. Tad mūsų socialinė ekonominė politika išreikšta labai aiškiai. Jei kalbame apie kitus klausimus, kitas svarbias problemas – sveikatos priežiūrą, švietimą, gynybą, saugumą, – yra skirtumų ir juos kažkada buvau identifikavęs. Nuomonių buvo įvairių dirbant ir praeitoje kadencijoje, tačiau mes, ieškodami kompromiso, gebėdavome jį rasti. Matyt, tai bus vienas iš mūsų skirtumų – mes gerbsime skirtingas nuomones ir dabar tai darome. Ieškome kompromiso, ieškome vadinamojo vidurio kelio, nes išties manome, kad kiekviena nuomonė, kiekvienas žmogus yra svarbus ir norint kalbėti apie visuomenės sutelkimą reikia gebėti rasti kompromisą.

Dienos tema. Skvernelis apie Karbauskio partijos „išsigryninimą“: tai – be perstojo grojama demagoginė plokštelė

– Politologai svarsto, kurioms partijoms jūsų nauja jėga grėsmingiausia. Kaip jūs manote, kurių partijų elektorate daugiausia simpatikų gali atsirasti?

– Tai parodys, matyt, tam tikri sociologiniai tyrimai, kai jau bus įsteigta partija. Dabar tą daro kitos politinės jėgos žiūrėdamos, koks čia konkurentas gali būti. Aš manau, mes turėtume pakankamai daug neapsisprendusių rinkėjų. Tai beveik trečdalis, apie 30 proc., žmonių, kurie įvairiais laikotarpiais deklaruoja, kad nežino, už ką balsuoti, arba nenori dalyvauti politikoje ir rinkimuose. Tai yra didžiulė mūsų visuomenės dalis. Kita vertus, natūralu, kad esame centro kairės politinė jėga ir tam rinkėjui, kuris orientuotas į šią politinę ideologiją, matyt, bus patraukli mūsų partija. Tarp centro kairės, ko gero, ir bus didžiausia konkurencija. Tačiau, kiek man teko matyti sociologines apklausas, kurias darė ir tyrimų bendrovės, ir kitos politinės jėgos, yra galimybė pritraukti gana nemažai centro dešinės rinkėjų, nes mūsų idėjos, matyt, jiems irgi patrauklios.

Tačiau, kiek man teko matyti sociologines apklausas, kurias darė ir tyrimų bendrovės, ir kitos politinės jėgos, yra galimybė pritraukti gana nemažai centro dešinės rinkėjų, nes mūsų idėjos, matyt, jiems irgi patrauklios.

– Pone Skverneli, ką pasiūlėte Lazdijų merei Ausmai Miškinienei, kad ji pasitraukė su visu skyriumi ir „valstiečiams“ paliko tik vieną narį skyriuje?

– Paprastą dalyką – pradėti viską nuo balto popieriaus lapo, neturėti nei iliuzijų, nei komfortiškos aplinkos. Mes pasiūlėme tęsti idėjas, mintis, susijusias su mūsų Vyriausybės veikla. Antra, matyt, labai svarbu yra mūsų bendruomeniškumas, demokratiškumas ir girdėjimas nuomonės kiekvieno žmogaus, esančio skyriuje. Nesvarbu, koks jis, kokias pareigas eina, idėjos yra labai svarbios, turime girdėti ir jas atliepti. Lygiai taip pat pakvietėme prisidėti prie politinės partijos pradžių pradžios, tai yra nuo steigimo dokumentų, nuo įstatų, programos, kas yra labai svarbu, rengimo. Manau, tas darbas, kurį dirbome praeitoje kadencijoje, ir tas bendravimas parodė, kad mums pakeliui. Mes tikrai negalime pažadėti jokių materialių dalykų arba stebuklingos sėkmės būsimuose rinkimuose, nes tai nauja politinė jėga, kuriama nuo nulio, ir tai daryti nėra paprasta.

– Dar viena intriga – Neringos meras Darius Jasaitis, socialdemokratas, pereinantis pas jus su 50 skyriaus narių. Anksčiau jis priklausė Darbo partijai. Ar tai nebus politinių perbėgėlių partija?

– Darius Jasaitis buvo Socialdemokratų partijos narys. Neturiu duomenų, ar kada nors jis buvo Darbo partijos narys. Tai nėra tiek svarbu, šalyje aktyvių žmonių, kurie dalyvautų politikoje, skaičius nėra didelis ir, deja, neauga. Mes matome, koks pasitikėjimas politinėmis partijomis, kaip žmonės į jas žiūri, matome, kad tikrai yra aiškių rėmėjų, jie sako: remsime, balsuosime, agituosime, bet į partiją kol kas nenorėtume. Tokių politiškai aktyvių žmonių šalyje yra dauguma. Jų yra tiek, kiek yra, ir natūralu, kad žmonės, kurie nusivilia, pakeičia savo tam tikras idėjas, jungiasi. Tokių, kad kur nors kas nors dar nebuvęs, nėra labai daug. Juolab kad dabar tarp steigėjų turime turbūt didesnę dalį žmonių, kurie niekada nebuvo jokios politinės partijos nariai. Tarp jų – ir aš. Įsteigus partiją, tai būtų mano pirma politinė partija. Ir tokių žmonių yra gana daug, ypač kalbant apie regionus. Kita vertus, taip pat labai svarbu, kaip tu bendravai Vyriausybėje, kokį požiūrį turėjai į regioninę politiką. Natūralu, kad su daugeliu savivaldos merų susiklostė tikrai geri darbo santykiai. Dabar jie tiesiog mato, gali ir turi su kuo palyginti. Ir, matyt, mano, kad tas žingsnis bus labai svarbus kalbant apie atstovavimą jų bendruomenei.

– Kalbėdamas apie partijos steigimą užsiminėte apie moralią politiką, kovą su korupcija, tačiau ar jums pakeliui su ponu D. Jasaičiu? Jis buvo įsivėlęs į skandalus dėl socialinių būstų, kai buvo didžiulė eilė laukiančiųjų socialinių būstų Neringoje, tačiau tie būstai buvo išnuomojami politikams, bendražygiams, o bendražygiai tuos būstus pernuomojo. Neseniai pats meras iš savivaldybės įsigijo būstą, kuriame gyveno daugiau negu 20 metų.

– Aš tikrai nematau jokios problemos. Galbūt norima ir yra tikslas tam tikriems visuomenės, bendruomenės lyderiams priklijuoti visokių etikečių. Meras nepažeidė jokio įstatymo. Kalbant apie tą tvarką, kokia ji yra, kalbant apie socialinius būstus, jeigu tvarka yra ydinga, tai jau nebe savivaldos, o centrinės valdžios problema. Reikia nepamiršti ir nekilnojamojo turto rinkos specifikos Neringoje. Žmonių gyvenimas ten iš tikrųjų yra atkirstas nuo valstybės, nuo Lietuvos. Tai Lietuvos dalis, kuri jungiama tiktai keltu. Kalbant apie socialinį būstą ar kitas paslaugas, būtinas gauti, ten yra didžiulių problemų, dėl to irgi turi būti išskirtinis požiūris. Todėl aš tikrai nematau jokių problemų. Kad tik tokios bėdos būtų.

– Ramūnas Karbauskis, kalbėdamas apie naujos partijos steigimą ir pasitraukiančius „valstiečius“, sako, kad vyksta partijos gryninimasis, kad tiems žmonėms svarbiausia valdžia, valdžia yra tikslas savaime. Kaip jūs reaguojate į tokius buvusio bendražygio pareiškimus?

– Demagoginė plokštelė sukasi nebesustodama. Kadangi nėra kaip reaguoti, nėra ką pasakyti.
Jeigu yra politinė jėga, politinė partija, kuri turi savo programą, tą programą pateikė žmonės
arba norima, kad ja patikėtų žmonės, ta programa turi būti įgyvendinta. Jūs man pasakykite, kaip įgyvendinti politinės partijos programą nebūnant valdančiojoje daugumoje? Tai yra rinkėjų apgaudinėjimas. Jeigu taip kalba, vadinasi, gali šnekėti ką nori, tikėdamasis, kad niekada nereikės įgyvendinti. Kiekvienos politinės partijos tikslas yra įgyvendinti savo rinkimines nuostatas, savo programą, kuria patiki žmonės, balsuodami už tą politinę partiją. O ją įgyvendinti įmanoma tiktai būnant valdančiojoje koalicijoje. Čia nieko naujo nėra, taip veikia Vakarų demokratinis pasaulis. Arba tai yra rinkėjų apgaudinėjimas, jeigu tau politinė veikla, partija yra tiktai šalutinis žaisliukas prie pagrindinės veiklos.

Jūs man pasakykite, kaip įgyvendinti politinės partijos programą nebūnant valdančiojoje daugumoje? Tai yra rinkėjų apgaudinėjimas.

– Su kiek dar merų ar kitų politinių lyderių kalbatės?

– Mes paskelbėme atvirą kreipimąsi, kadangi dabar penkiolika steigėjų pradėjome kurti partiją, ir tikrai sulaukėme gana daug kontaktų, pokalbių. Vieni iš karto apsisprendžia, su kitais reikia diskutuoti ilgiau. Kiti, sakykime, ką jūs paminėjote apie merus, už jų stovi bendruomenės, yra ir tarybos nariai, ir komitetai. Tai atskiri skyriai, dėl to tai nėra paprastas dalykas, ir mes esame atviri, kalbamės, diskutuojame apie ateitį, sprendimus, apie to krašto problemas, dėl ko šiandien pasakyti, kiek kokių sprendimų bus, yra tikrai sunku. Aš tikiuosi, kad jų tikrai bus, nes, kaip minėjau, tie bendruomenės lyderiai, ypač regionuose, ar tai būtų meras, mokytojas, valstybės tarnautojas, kultūros darbuotojas, seniūnas, seniūnaitis, mums yra labai svarbūs, nes atstovauja bendruomenei, išmano visas problemas. Svarbiausia, kad galėtume kartu tas problemas identifikuoti ir pasiūlyti, kaip jas išspręsti.

– Ar tarp merų, su kuriais šnekatės, yra Klaipėdos rajono meras B. Markauskas ir Palangos meras konservatorius Š. Vaitkus?

– Dirbdamas Vyriausybėje bendravau su trimis ketvirtadaliais savivaldybių merų, palaikiau įvairius santykius, su vienais bendravau glaudžiau, su kitais mažiau, bet santykių buvo tikrai daug. Mes paskelbėme galimybę atvirai kurtis, burtis ir jungtis prie politinės partijos, pradėti kūrybinį procesą nuo balto popieriaus lapo. Mes tikrai laukiame aktyvių žmonių, bendruomenių lyderių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt