Lietuvoje

2021.12.04 18:02

Perspėjo Skvernelį dėl partijos būrimo – „kai kačių maiše bus daugiau, jos gali susipešti“

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.12.04 18:02

Sauliui Skverneliui į kuriamą partiją prisiviliojus Neringos, Šilutės ir Lazdijų merus, politologai tikina, kad didžiausia grėsmė prarasti dalį savo rinkėjų kyla „valstiečiams“, socdemams ir Darbo partijai. Vis dėlto, kaip teigė politologė Rima Urbonaitė, nereikėtų skubėti besikuriančiai partijai kabinti laurų ant kaklo, mat, anot jos, populiarių politikų iš regionų atėjimas dar negarantuoja rinkėjų simpatijų.

Šią savaitę paaiškėjo, kad prie naujos S. Skvernelio ir jo bendražygių iš Seimo frakcijos „Vardan Lietuvos“ kuriamos partijos prisidės Neringos meras, socdemas Darius Jasaitis, Lazdijų rajono merė, „valstietė“ Ausma Miškinienė ir Šilutės rajono meras, partijos „Laisvės ir teisingumo“ atstovas Vytautas Laurinaitis. Apie S. Skvernelio kvietimą jungtis prie kuriamos partijos teigę gavę ir kiti merai, tačiau kol kas tikina teigiamo atsakymo nedavę.

S. Skvernelis neatskleidžia, kokie dar žymūs politikai ketina prisidėti prie jo kuriamos partijos, tačiau tikina, jog partijos steigiamasis suvažiavimas planuojamas dar šią žiemą.

Priminė apie Matijošaičio vaidmenį

LRT.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, politologas Justinas Dementavičius teigė, kad S. Skvernelio lipdomas partija turi potencialo tapti stipria centro kairės politine jėga. Anot jo, panašu, kad organizacijoje bus bandoma supinti kelias politine kryptis.

„Manau, kad centro kairėje rinkėjams bus didesnis pasirinkimas. Akivaizdu, kad jie bando eiti į tą pusę. Prisiminkime, kad Tomas Tomilinas, Rima Baškienė bando Kazio Griniaus liaudininkišką demokratišką tradiciją parodyti kaip integralią tikrųjų „valstiečių“ tapatybę.

Iš kitos pusės Darbo partija, o meras Darius Jasaitis anksčiau juk buvo Darbo partijos narys, pozicionavo save centro kairėje. Tad faktas, kad jie (S. Skvernelio kuriama partija – LRT.lt) konkuruos dėl tų balsų. Be to, matosi, kad jie orientuojasi į verslius, gebančius efektyviai reikalus tvarkyti politikus, administratorius“, – svarstė politologas.

Vis dėlto, anot J. Dementavičiaus, svarstant, ar S. Skvernelio kuriama partija galėtų tapti svarbiu žaidėju ne tik regioninėje, bet ir nacionalinėje politikoje, reikėtų nepamiršti ir populiariu išliekančio Kauno mero Visvaldo Matijošaičio vaidmens. Anot jo, tokių populiarių politikų prisiviliojimas dar labiau sustiprintų S. Skvernelio kuriamą organizaciją, jos šansus artėjančiuose Seimo rinkimuose.

„Tai (S. Skvernelio kuriamos partijos sėkmė – LRT.lt) priklauso nuo Kauno mero V. Matijošaičiu santykio su senaisiais „valstiečiais“ ir naujai besikuriančia partija „Vardan Lietuvos“.

Faktas, kad tarp S. Skvernelio ir V. Matijošaičio yra glaudus santykis, tai manau, kad bendradarbiavimas tarp jų kažkokia forma tikrai bus“, – pažymėjo pašnekovas.

Suabejojo atrankos į partiją kriterijais

Mykolo Romerio universiteto lektorė, politologė Rima Urbonaitė ragina neskubėti S. Skvernelio kuriamą partiją krikštyti nauja įtakinga centro kairės jėga. Anot jos, populiarių merų jungimasis prie kuriamos politinės jėgos dar negarantuoja jiems rinkėjų simpatijų.

„Tai, kad konkretus meras yra tavo partijos narys, dar savaime nereiškia, kad rinkėjai dėl to bus labai nudžiugę. Nebūtinai tai reiškia, kad 2 plius 2 plius 2 ir tikrai gausi 6. Kitaip tariant, tiesioginės matematikos, kai pasiimi merą, tai automatiškai pasiimi jo rinkėjus, nėra. Juk gali būti, kad tuo meru rinkėjai jau yra nusivylę, gali būti, kad tas pats meras po mėnesio susikompromituos. Be to, iki rinkimų dar yra labai daug laiko. [...]

Suprantu, kad merų buvimas partijoje yra svarbus, nes jie dirba savivaldybėse, vyksta regionų įtrauktis, bet meras merui nelygu. Jeigu bus vadovaujamasi principu „imame visus, kas nori“, tai galima labai nudegti. Tų kačių maiše tada turėsi ne vieną ir ne dvi, ir dar klausimas, ar tos katės nepradės pjautis“, – su LRT.lt įžvalgomis dalijosi R. Urbonaitė.

Politologė neslėpė abejojanti atrankos į S. Skvernelio kuriamą partiją kriterijais. Anot jos, nereikia pamiršti, kad populiarus politikas regione nebūtinai taps populiariu politiku nacionaliniame lygmenyje.

„Ar yra kokie nors atrankos į partiją principai, kriterijai? Ar tiesiog yra noro palikti konkrečią partiją reikalas? Manau, kad S. Skvernelio komanda turėtų kelti klausimą, ar nereikia iškelti atrankos į partiją kriterijų, nes dabar nėra aišku, ar tie merai sutars tarpusavyje, kai kurie merai yra vertinami kontroversiškai. Be to, reikia nepamiršti, kad meras gali būti labai gerai vertinamas konkrečioje savivaldybėje, bet jo reputacija nacionaliniu mastu gali būti nekokia“, – aiškino R. Urbonaitė.

Prognozuoja, kad labiausiai nukraujuos „valstiečiai“

R. Urbonaitė, paklausta, kam S. Skvernelio kuriama partija kelia didžiausią grėsmę, dūrė pirštu į „valstiečius“, kadangi, pasak pašnekovės, akivaizdu, jog paskui ekspremjerą iš LVŽS gali patraukti daugiau žymių veidų.

„Merai, kurie traukiasi, pavyzdžiui, A. Miškinienė, buvo viena iš „valstiečių“ veidų, kuriuo partija buvo neretai linkusi kliautis. Tada, kai prasidėjo migrantų krizė, A. Miškinienė buvo ta, kuri keliama net į nacionalinį lygmenį. „Valstiečiai“, kritikuodami Vyriausybę, stengėsi būtent ją pasitelkti. Kitaip tariant, iš partijos išeina ne eiliniai, niekam nežinomi politikai, o svarbios figūros“, – aiškino politologė.

Anot jos, sunerimti turėtų ir Neringos merą D. Jasaitį praradę socdemai. Vis dėlto, kaip teigė R. Urbonaitė, ši partija dar turi tam tikrą saugiklį – ji gali kliautis savo populiarumu.

„Socialdemokratai turi saugiklių. Vienas jų – partijos reitingas. Kitaip tariant, nepamirškime, kad dalyvaujantieji lietuviškoje politikoje, kur ideologija negroja pirmu smuiku, žiūri ten, kur yra daugiau potencialo. Kai žmogus mato, kad su konkrečia partija jam geriau gali pasisekti Seimo ar savivaldos rinkimuose, tai prie jos ir šliejasi. [...] Socdemų reitingai yra neblogi. Mes pabrėžiame, kad partija tuštoka, bet koks bus S. Skvernelio kuriamos partijos reitingas? Dar neaišku, ar ši partija turės aiškų turinį. Taigi socdemai dar gali svarstyti, ar jiems verta perbėgti į S. Skvernelio pusę, nes tiek su viena, tiek su kita partija tų šansų gali būti nemažai. Tai gali būti veiksnys, lemsiantis grečiausiai ne tokį staigų socdemų bėgimą pas S. Skvernelį“, – tikino pašnekovė.

Politologas J. Dementavičius tvirtino, kad didžiausią konkurenciją S. Skvernelio kuriama partija sudarys „valstiečiams“, socdemams ir Darbo partijai. Pašnekovas spėjo, kad „valstiečiams“ dėl to gali tekti net keisti savo politinio veikimo taktiką.

„R. Karbauskio „valstiečiai“, akivaizdu, eis labiau į dešinę, tikrųjų konservatorių vertybių link ir kažkiek bandys nuvilioti nuo konservatorių balsų centro dešinėje. Kartu, aišku, kovos ir su kitomis partijomis dėl regionų gyventojų balsų“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt