Lietuvoje

2021.12.04 07:00

Partijų reitinge – be pokyčių, sociologas mato požymius, jog tai laikina: balansą išjudins Skvernelio partija

atnaujinta 08.29
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.12.04 07:00

Partija, kuria Lietuvoje labiausiai pasitikima, lieka socialdemokratai, šalia kurių arčiausiai yra konservatoriai ir „valstiečiai“, rodo šeštadienį paskelbta „Vilmorus“ apklausa, atlikta „Lietuvos ryto“ užsakymu. Sociologas Vladas Gaidys sako, kad kurį laiką nekintantį balansą išjudins Sauliaus Skvernelio vadovaujamos partijos įkūrimas.

„Faktiškai skirtumų nėra“, – naujausius duomenis su paskutiniąja apklausa palygino „Vilmorus“ vadovas V. Gaidys. Partijų, už kurias gyventojai aktyviausiai balsuotų artimiausiuose rinkimuose, eilėje pirma tebėra Lietuvos socialdemokratų partija, už jų – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Darbo partija.

Už socialdemokratus lapkritį būtų balsavę 16,3 proc. gyventojų (16,8 proc. prieš mėnesį), TS-LKD palaikytų 11,5 proc. (9,7 proc. prieš mėnesį).

Trečioje vietoje išlieka Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – už ją balsuotų 10,5 proc. apklaustųjų (9,4 proc. spalį). Ketvirtojoje vietoje – valdantiesiems priklausantis Liberalų sąjūdis su 5,6 proc. rinkėjų palaikymu (6,3 proc. spalį), penktojoje – opozicinė Darbo partija, už ją balsuotų 5,2 proc. rinkėjų (5,7 proc. spalį).

Už šiuo metu valdančiajai koalicijai priklausančią Laisvės partiją balsuotų 2,8 proc. rinkėjų (2,7 proc. spalį).

Visgi kaip LRT RADIJUI sakė V. Gaidys, matomas potencialas tarp šių partijų įsiterpti Seimo frakcijos „Vardan Lietuvos“ pagrindu kuriamai partijai. Ši kol kas tik steigiama, tad visuomenės nuomonės apklausose nefigūruoja.

„Išsidėstymas visiškai tas pats, galima sakyti, tai yra kažkoks politinis štilis ir to išsidėstymo niekas nebeveikia. Tačiau toks simptomas yra, kad čia kažkas bus – 5,4 proc. nuo balsuojančių pasirinko, kad balsuos už kitą partiją. Dešifravus, kas tie kiti, tai yra S. Skvernelio partija. Matosi, kad jeigu ji būtų įtraukta į sąrašą, ji gautų dar daugiau, o ir dabar jau perkopia 5 procentus. Tuomet pasikeis partijų struktūra – socialdemokratai praras, valstiečiai-žalieji praras, ir dabar, matyti, rajonuose praranda, Darbo partija šiek tiek praras. O liberalų, kurių elektoratas kitas, matyt, tai neliečia“, – apibendrino V. Gaidys.

Paklaidos ribose auga nežinančiųjų, kurią partiją rinktųsi Seimo rinkimuose – taip teigė 26,6 proc. respondentų. Spalį neapsisprendusiųjų dalis siekė 24,7 proc., rugsėjį – 23,2 proc. Dar 13,7 proc. apklaustųjų tvirtino, kad nebalsuotų visai (15,1 proc. spalį).

Reprezentatyvią gyventojų apklausą telefonu laikraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu „Vilmorus“ atliko lapkričio 18–27 dienomis, apklausta 1000 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt