Lietuvoje

2016.11.25 19:50

Nacionalinio muziejaus vadovė: plėvelė ant Gedimino kalno nunyks ir atvers baisų vaizdą

Tomas Kavaliauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.25 19:50

Suplyšusi Gedimino kalną dengianti danga liudija apie dar vieną šviežiai žemyn nuvažiavusią grunto nuošliaužą. Pastaroji atvėrė ir jau plika akimi matomus rostverkus – polinio pamato viršutinę dalį, kuri jungia ir paskirsto apkrovą poliams. Pasak paveldosaugininkų, už kalno tvarkymą atsakingas Nacionalinis muziejus esą tik tvarko dokumentus, o ne kalną.

„Vien tik tartis ir slėptis po viešųjų pirkimų ir kitom panašiom priežastim, manau, tikrai yra neleistina, nes situacija yra įdomi. Beje, man kelia abejonių, ar tuose pasitarimuose dalyvauja geriausi paveldosaugininkai ir geologai, kurie turi patirties, kaip tvirtinti piliakalnius, kai gresia tokios nuošliaužos.

Kita didelė problema, kurią būtina spręsti dabar, o ne laukti pavasario, – tai ant kalno sukonstruota rostverkų sisitema. Matome, kad kalnas „pasipuošė suknele“ ar kaip pavadinsime tą „maršką“ – ar tikrai ji duoda naudą kalnui, o ne medžiagų tiekėjams ir statytojams?“ – klausia Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas.

Tačiau muziejaus vadovė Birutė Kulnytė atkerta, kad visi viešieji pirkimai ir procedūros jau atliktos, o akis badančios nuošliaužos tėra ankstesnių, paskubomis atliktų darbų padarinys.

„Plėvelė buvo uždėta todėl, kad liepa buvo pranašaujama labai lietinga ir kad nebūtų purvo upių nuo kalno. Tik todėl. Ir ta plėvelė natūraliai nunyks, tai visi pamatysite tuos betono luitus. Kadangi nuošliauža buvo paviršutinio sluoksnio ir ji praktiškai visa nušliaužė, dabar išlindo  baisūs betono luitai. Muziejininkai nėra specialistai, bet šiuo atveju yra samdomi specialistai, dirba geriausios Lietuvos pajėgos ir jie visi negali taip skubiai priimti sprendimo, ką daryti su tais baisiais betono luitais“, – kalba Nacionalinio muziejaus direktorė.

Pasak B. Kulnytės, jau kitą savaitę bus pradėta diegti stebėsenos sistema, o per metus sutvarkius rostverkus ir atkūrus dirvožemį, kalnas atgaus pirminį vaizdą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.