Lietuvoje

2021.12.03 13:33

Nepaprastosios padėties pratęsimo klausimas perduodamas Seimui: siūloma teisinį režimą pratęsti iki sausio 15 d.

atnaujinta 14.29
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.12.03 13:33

Vyriausybė penktadienį oficialiai nusprendė teikti Seimui siūlymą dar daugiau negu mėnesiui pasienyje pratęsti nepaprastąją padėtį. Ministrų kabinetas siūlo nepaprastąją padėtį įvesti ir pasienyje su Lenkija.

Galutinį sprendimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo priims Seimas kitą savaitę.

Dar daugiau negu mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį siekiama, nemažėjant įtampai dėl neteisėtos migracijos iš Baltarusijos pusės.

Nepaprastąją padėtį siūloma pratęsti iki 2022 metų sausio 15 dienos 24 valandos.

Anksčiau Vyriausybė svarstė siūlyti pratęsti nepaprastąją padėtį iki sausio 9 d., tačiau premjerė Ingrida Šimonytė penktadienį Vyriausybės posėdyje pasiūlė šią datą pakeisti į sausio 15 d., mat, anot jos, Seimui bus lengviau apsispręsti, jei bus pagrindo siūlyti vėl pratęsti nepaprastosios padėties režimą.

„Gana nepraktiška siūlyti nustatyti datą sausio 9 dieną, kuri yra sekmadienis. Aš siūlyčiau pasiūlyti Seimui nustatyti nepaprastąją padėtį iki sausio 15 dienos, kadangi Seimo sesija bus pratęsta, mano žiniomis, ir tikrai posėdį bus galima organizuoti, ir, jeigu bus reikalas, Seimas turės galimybę atitinkamai tą savaitę nuo sausio 10 dienos apsispręsti, esant reikalui, pratęsti (nepaprastąją padėtį – LRT.lt) dar arba, jei tokio reikalo nebus, tai nebus aktualu“, – komentavo I. Šimonytė.

Nutarime, kuriam penktadienį pritarė Vyriausybė, numatoma nepaprastąją padėtį paskelbti visame pasienio ruožuose prie Lietuvos sienos su Baltarusija ir prie Lietuvos sienos su Lenkija, 5 kilometrus į valstybės gilumą nuo pasienio ruožo.

Nepaprastosios padėties teisinį režimą prašoma pratęsti ir neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietose (Užsieniečių registracijos centro Pabradėje teritorijoje, Medininkų užsieniečių registracijos centro teritorijoje ir Kybartų užsieniečių registracijos centro teritorijoje, Pabėgėlių priėmimo centro Rukloje ir šalia jo įrengtoje teritorijoje, Pabėgėlių priėmimo centro Naujininkų pabėgėlių stovykloje), tačiau siūloma nepratęsti minėto režimo 200 metrų teritorijose aplink šias vietas.

Numatoma, kad neteisėtai į Lietuvą patekusiems ir užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems neteisėtiems migrantams būtų ir toliau ribojama teisė gauti ir skleisti informaciją, susirašinėti, vykdyti pokalbius telefonu ir kitaip susižinoti naudojant prieigą prie mobiliojo ir interneto ryšio, prireikus apribojant galimybę naudotis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai toks asmuo naudodamasis šiomis priemonėmis kreipiasi į valstybės institucijas ir įstaigas, taip pat teisinės pagalbos ar į tarptautines organizacijas. Taip pat siūloma drausti neteisėtiems migrantams palikti apgyvendinimo vietų teritorijas, išskyrus išimtinius Valstybės sienos apsaugos tarnybos nustatus atvejus.

Nutarimu siūloma palikti iki šiol veikiančius ribojimus patekti asmenims į nepaprastosios padėties zoną Lietuvos pasienyje su Baltarusija, išskyrus kai kurias išimtis, draudžiama čia rengti susirinkimus. Šie draudimai, kaip nurodoma dokumente, negaliotų pasienyje su Lenkija.

Siūloma praplėsti nepaprastųjų priemonių naudojimą, tai yra atgrasančius veiksmus, psichinę prievartą, o kritiniu atveju, jei aktyviais veiksmais ar turimais daiktais asmenys kelia pavojų pareigūnų ar kitų asmenų sveikatai ar gyvybei – ir proporcingą fizinę prievartą. Šiuos veiksmus, kaip numatoma nutarime, galima būtų taikyti ne tik, kai siena kertama ar ją ketinama kirsti tam neskirtose vietose, bet ir tam skirtose vietose, t.y., pasienio kontrolės punktuose.

Šiuo metu nepaprastoji padėtis pasienyje su Baltarusija įvesta iki gruodžio 9 d.

Bilotaitė: nepaprastosios padėties įvedimas Lenkijai nepatogumų nesukels

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė po Vyriausybės posėdžio teigė, kad minsitrų kabinetas siūlo Seimui pratęsti nepaprastosios padėties režimą, kadangi, anot jos, situacija pasienyje su Baltarusija išlieka sudėtinga.

„Vertinant dabartinę situaciją prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos, turime konstatuoti, kad mes matome, kad šiuo metu Baltarusijoje yra tūkstančiai neteisėtų migrantų ir, kol tie asmenys nebus grąžinti į kilmės šalis, mes tikrai negalime būti ramūs, ir yra didžiulė tikimybė bet kurią dieną sulaukti to, kad tie žmonės bus įstumti į Lietuvą“, – žurnalistams komentavo A. Bilotaitė.

Ji kartojo, jog pareigūnai pastebi, jog migrantai patekti į Lietuvą bando, pasislėpę sunkiasvorėse transporto priemonėse, pastebimas naujų skrydžių – iš Maskvos į Gardiną – organizavimas, jų pagalba galimai į Baltarusijos ir Lietuvos pasienį gali patekti dar daugiau migrantų. Be to, pasak A. Bilotaitės, turima informacijos, kad neteisėtu žmonių gabenimu per sieną užsiima ir nusikalstamo pasaulio atstovai.

Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė tikino, kad pratęsti nepaprastąją padėtį reikia dar ir dėl to, kad naujos Europos Sąjungos sankcijos Baltarusijos režimui gali iššaukti agresyvią režimo reakciją.

Ministrės teigimu, nepaprastosios padėties įvedimas pasienyje su Lenkija jokių nepatogumų vietos gyventojams ar pačiai Lenkijai nesukels.

„Tai yra siejama su antrine migracija ir siekiu ją užkardyti, tai leistų mūsų pareigūnams atlikti detalesnes patikras ir, esant reikalui, užtikrinti didesnes pajėgas.

Tačiau noriu pažymėti, kad nepaprastoji padėtis Lenkijos pasienyje tikrai nesukels nepatogumų gyventojams, mūsų partneriams, pačiai Lenkijai ar vidinės Europos Sąjungos sienos režimui“, – aiškino A. Bilotaitė.

Ministrė teigė, kad pasienyje su Baltarusija ir toliau stebimi migrantų būriai, pastebima sugadinta koncertina. Tai reiškia, pasak A. Bilotaitės, kad Lietuva turi būti pasiruošusi tokiem scenarijams, kurie buvo prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos, kai didžiuliai būriai migrantų bandė per sieną pereiti jėga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt