Lietuvoje

2016.11.25 16:49

L. Linkevičius: nematome prielaidų, kad JAV pozicija kaip nors dramatiškai keistųsi

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2016.11.25 16:49

Penktadienį susitikimus su kandidatais į ministrus Dalia Grybauskaitė užbaigia pokalbiu su Linu Linkevičiumi, siūlomu dar ketverius metus būti užsienio reikalų ministru.

Po pokalbio jis sakė, kad prioritetai užsienio politikoje nesikeičia: „Mes tęsime ir toliau toje pačioje dvasioje, juo labiau kad iššūkių tikrai nemažėja. Tęstinumas, nuspėjamumas, nuoseklumas – vertybinis pamatas mūsų veiklos, be abejonės, liks ir ateityje.“

Kalbėdamas apie prioritetus, L. Linkevičius sakė, kad svarbiausias dalykas – nacionalinis saugumas ir viskas, kas su juo susiję, energetinis saugumas, strateginiai energetiniai projektai.

„Visada minime santykius su kaimynais, juos reikia stiprinti ar perkrauti, kaip bevadintume“, – pabrėžė ministras.

L. Linkevičius žadėjo stiprinti konsulinį aparatą, teikiantį pagalbą lietuviams užsienyje. Kandidatas dar vienai kadencijai sakė, kad darbo rankų niekad nebus per daug, o piliečių interesų atstovavimas yra vienas iš prioritetų.

Mezga ryšius su D.Trumpo aplinka

L. Linkevičiaus teigimu, Lietuva ir dabar stengiasi atšviežinti, o jei reikia – ir sukurti kontaktus su naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo aplinka.

 „Tikimės lyderystės iš JAV NATO kontekste“, – pabrėžė jis.

Anot L. Linkevičiaus, nepaisant to, kokius pareiškimus rinkimų kampanijos metu žarstė D.Trumpas – jie jau yra koreguojami. Politikas pabrėžė nematantis prielaidų, kad D.Trumpo pozicija smarkiai keistųsi.

„Galbūt bus korekcijų, bet tai esmės nepakeis... Tikime, kad ne tik Lietuvai, bet ir Europai JAV išliks kertinė strateginė valstybė“, – tvirtino ministras.

Santykiai su Lenkija tik atrodo blogi

Kalbėdamas apie Lietuvos ir Lenkijos santykius L. Linkevičius nenorėjo sutikti, kad jie blogi: „Gal tik susidaro toks įspūdis, kad jie nėra geri. Bet jeigu matome konkretų bendradarbiavimą, projektus, dujų jungtis, finansavimą tų jungčių, saugumo bendradarbiavimą, vienodą grėsmių supratimą, esame tame pačiame segmente NATO gynybos kontekste. Yra tiek prielaidų ir sąlygų, kad neįmanoma glaudžiai nebendradarbiauti.“

Tačiau jis pridūrė, kad atverčiant naują puslapį galima į santykius pažiūrėti naujai.

„Kiek žinau iš kolegų Lenkijoje, ten taip pat žvelgiama į santykius su Lietuva kaip į labai prasmingus, svarbius, ir kas svarbiausia – tai atitinka abiejų šalių nacionalinius interesus“, – kalbėjo kandidatas.

Dėl Turkijos reikia kalbėtis

Kalbėdamas apie aktualijas – penktadienį Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano išsakytą grasinimą atverti sienas nelegaliems migrantams, nes Europos Parlamentas nusprendė įšaldyti derybas dėl Turkijos narystės Europos Sąjungoje, L. Linkevičius sakė, kad nuo Turkijos veiklumo ar neveikimo tiesiogiai priklauso situacija Europoje.

„Vertinant įtampą, mes turime daryti žingsnius, kurie lemtų geresnį kalbėjimąsi, o ne atvirkščiai. Ir taip per daug įtampos“, – teigė jis.

L. Linkevičiaus teigimu, EP rezoliucija neturi teisinių pasekmių, bet tai yra politinis signalas.

„Gaila, bet tas signalas nepaskatins geriau kalbėtis“, – apgailestavo kandidatas.

Būtų ketvirtoji kadencija

Jei 55 metų L. Linkevičiaus kandidatūra būtų patvirtinta, tai būtų ketvirtas kartas, kai jis tampa ministru.

1993–1996 metais L. Linkevičius dirbo krašto apsaugos ministru, šias pareigas vėliau ėjo ir 2000–2004 metais. 2012-ųjų pabaigoje tapo užsienio reikalų ministru, prieš tai buvo Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Baltarusijoje.

Dalia Grybauskaitė susitiko su kandidatu į užsienio reikalų ministrus Linu Antanu Linkevičiumi 12 nuotr.

2005–2011 m. L. Linkevičius buvo Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius, Lietuvos nuolatinis atstovas Šiaurės Atlanto Taryboje.

L. Linkevičius moka anglų ir rusų kalbas, yra vedęs.

Penktadienį prezidentė susitiko su finansų ministru siūlomu Viliumi Šapoka, pateiktu kandidatu į žemės ūkio ministrus Broniumi Markausku, pateiktu kandidatu į ūkio ministrus Mindaugu Sinkevičiumi, pateiktu kandidatu į krašto apsaugos ministrus Raimundu Karobliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.