Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.25 15:57

„Lietuvos karžygio“ statulėlė atiteko iš audringos jūros žmogų išgelbėjusiam kariui

LRT.lt 2016.11.25 15:57

Minint Lietuvos kariuomenės dieną, lapkričio 24 d. Vilniuje devintąjį kartą vyko Lietuvos kariuomenės apdovanojimai „Lietuvos karžygys“. Už kilnius poelgius ne tarnybos metu karius ir jų artimuosius apdovanojo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, pajėgų vadai ir kiti garbingi svečiai.

Šiais metais apdovanojimui buvo pateiktos 12 pasižymėjusių karių istorijų, kurias vertino komisija, sudaryta iš žymių visuomenės veikėjų.
 
Pagrindinis apdovanojimas – skulptoriaus Romo Kvinto sukurta Lietuvos karžygio statulėlė, įteikta grandiniui Tomui Bagdonui, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės 602 lengvosios pėstininkų kuopos kariui savanoriui.

Penkiolika metų kariuomenėje tarnaujantis šiaulietis tapo dramatiškų įvykių dalyviu – ramus poilsis Melnragėje 34 metų vyrui baigėsi skęstančiųjų gelbėjimu. Skaudi nelaimė įvyko, kai į jūrą, plevėsuojant raudonai vėliavai, maudytis nuėjo tėvas su šešiolikmete dukra. Nepaisydami draudimo maudytis, jie šiek tiek nutolo nuo kranto, kur merginą pagavo stipri povandeninė srovė.

Bandydamas padėti dukrai, paskui nuplaukė ir tėvas, tačiau srovė grįžti atgal nebeleido. Tuomet, išgirdęs pagalbos šauksmą, į pagalbą puolė T. Bagdonas. Karys spėjo išgelbėti tik nepilnametę, nes grįždamas gelbėti tėvą, jo jau nebematė – vyras jau buvo paniręs po vandeniu. Į nelaimės vietą gelbėtojai atskubėjo po keliolikos minučių, tačiau ir jų pastangos buvo nesėkmingos.

Pats T. Bagdonas sako, jog tokioje ekstremalioje situacijoje atsidūręs pirmąkart, tačiau dvejonių, išgirdus merginos šauksmą, nebuvo.

„Visi nominantai yra verti didžiausios pagarbos ir yra mums pavyzdys, kaip reikėtų priimti sprendimus, kaip veikti kai kažkam prireikia pagalbos, kaip dėl kitų aukotis“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. J. V. Žukas.

Atskiru Generolo Jono Žemaičio medaliu krašto apsaugos ministras J. Olekas apdovanojo Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono kuopos vadą kapitoną Justiną Šaulį. Karininkas pagerbtas už reikšmingą indėlį ir pavyzdingą vadovavimą naujai įsteigtai šauktinių pagrindu sudarytai kuopai bei už aukštus kovinio rengimo rezultatus.

Už ryžtingą elgesį taip pat apdovanotas karo policininkas grandinis Artūras Matulevičius, sausio mėnesį po tarnybos užduočių leidęs laisvalaikį su draugais Ignalinos rajone esančioje sodyboje. Išgirdęs pagalbos šauksmus karys su draugu ištraukė ledinio vandens spąstuose atsidūrusią merginą ir jai padėti mėginusį vaikiną.

Apdovanojimu pagerbtas ir Lietuvos karo akademijos instruktorius seržantas Tadas Ustinavičius, šių metų rugpjūčio pradžioje suteikęs pirmąją medicinos pagalbą kvėpavimo sutrikimo ištiktai dvejų metukų mergytei. Karys kartu su budinčiais ugniagesiais – gelbėtojais lydėjo mergaitę pas greitosios pagalbos medikus, tuo metu teikdamas ir reikalingą pagalbą nukentėjusiajai, taip pat psichologinę pagalbą jos mamai.

Taip pat už ryžtą ir drąsą apdovanoti du Oro gynybos bataliono kariai – seržantas Tadas Grimaila ir vyresnysis eilinis Audrius Steponavičius. Šie kariai, birželio mėnesį poilsiaudami prie Eibariškių tvenkinio Radviliškyje, nedvejodami ištraukė iš vandens sąmonės netekusį skęstantį vyrą, iškvietė medikus ir gaivino nukentėjusįjį tol, kol atvyko greitoji pagalba.

Apdovanojimo už ryžtą ir ištikimybę sulaukė ir Kauno muzikinio teatro choristė Aurelija. Afganistane, sprogus savadarbiam užtaisui, buvo sunkiai sužeistas jos mylimasis, Lietuvos karys Algimantas.

Dėl sunkių sužalojimų vyrui teko iškęsti daugybę operacijų, tačiau mergina nė akimirkai nesuabejojo, kad galėtų palikti savo vyrą, todėl ryžtingai nusprendė rūpintis juo – paliko darbą muzikiniame teatre ir visą Algimanto gydymo laiką buvo drauge. Šiuo metu jie yra susituokę, augina dukrytę Adriją. Algimantas grįžo dirbti į karinį dalinį, taip pat įkūrė Sužeistų karių asociaciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi