Lietuvoje

2021.12.02 16:52

14-os migrantų istorija tęsiasi: pradėtas tyrimas dėl galimo vaikų teisių neužtikrinimo

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.02 16:52

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga pradėjo tyrimą dėl 6 migrantų vaikų galimo teisių neužtikrinimo. Po paros praleistos Lietuvoje, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai trečiadienį atgal į Baltarusiją grąžino grupę migrantų, tarp kurių buvo ir vaikų. Esą jie pasirinko grįžti į Baltarusiją, o ne kelionę namo į Iraką. Tačiau žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius tokį siūlymą migrantams vadina saviveikla, mat jis niekaip nereglamentuotas.

VSAT pareigūnai išplatintame įraše užfiksuota, kaip migrantai sako, kad jie neteisėtai kirto sieną ir pritaria teiginiui, kad jie grįš į Baltarusiją. Pasak pasieniečių, tai vienintelis įrodymas, kad migrantai atsisakė siūlymo savanoriškai grįžti į gimtinę ir pasirinko Baltarusijos miškus.

„Migrantai patys pasirinko šitą kelią grįžti į Baltarusiją savo noru, atsisakydami būtų Lietuvoje su galimybe grįžti į savo šalį“, – aiškina VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Žinios. Pradėtas tyrimas dėl į Baltarusiją išsiųstų migrantų vaikų: pasieniečių siūlymas grįžti atgal laikomas saviveikla

Migrantai Lietuvos pasieniečių padedami žengė į Baltarusiją. Su jais ryšį palaikę savanoriai tikina, kad ne savo noru ir dalijasi migrantų žinute, kurioje rašoma: „Nenorime grįžti į Iraką ir Somalį. Norime likti Lietuvoje.“

Pasak savanorių, migrantai toli nenuėjo ir vėl buvo grįžę į Lietuvą.

„VSAT sako, kad jie nebuvo Lietuvoje, jie visą vakarą buvo Lietuvoje, jie prašė pagalbos, bet kokios“, – LRT TELEVIZIJAI sako „Sienos grupės“ aktyvistas.

Pasieniečiai tikina, kad jei būtų grįžę į Lietuvą, vėl būtų priėmę.

„Jei jie būtų norėję, jie tikrai turėjo visas galimybes grįžti į Lietuvą. O vėlai vakare jau buvo tamsu, jie susirinko daiktus, užgesino kūrentą laužą ir pasitraukė į Baltarusijos gilumą“, – pabrėžia G. Mišutis.

Ir ten naktį savanorių ryšys su migrantais nutrūko.

„Žinojom apie butą Minske, kur jie turėjo atvykti, bet jie neatvyko ir mes kontakto su jais nebeturim“, – teigia „Sienos grupės“ aktyvistas.

Dabar aktyvistai baiminamasi blogiausio: „Baltarusiai primuša žmones, paima daiktus, sulaužo telefonus, liūdna istorija, kaip nurengia striukes, aplieja šaltu vandeniu ir paleidžia atgal į mišką.“

Prieš 2 dienas Lietuvoje migrantai rasti sušalę ir šlapi, o tarp jų – 6 vaikai nuo 2 iki 10 metų. Būtent jų grąžinimas, pasak UNICEF vykdomojo direktoriaus Lietuvoje Vaidoto Ilgiaus, pažeidžia Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvenciją. Vaikai išsiųsti gali būti tik jei jiems nekyla grėsmė.

„Kas akivaizdu persiunčiant per sieną į miškus, į nedraugišką valstybę, tikrai nėra ta situacija“, – pabrėžia UNICEF atstovas.

Ar Lietuvos pareigūnai nepažeidė vaikų teisių, tyrimą pradėjo ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga. O Žmogaus teisių komiteto narys Vytautas Bakas sako, kad reikia Seimo komisijos, kuri prižiūrėtų, kaip vyksta apgręžimo politika.

„Aš suprantu situaciją, mes turime ginti Lietuvos sieną, bet mes turime ginti ir žmoniškumą. Aliaksandras Lukašenka nori išprovokuoti Lietuvą, Lenkiją tapti bendrininkais jo nežmoniško elgesio“, – LRT TELEVIZIJAI sako politikas.

Žmogaus teisių komiteto vadovas T. V. Raskevičius dar labiau stebisi tuo, kad migrantams pasieniečiai siūlė likti Lietuvoje su sąlyga, kad bus grąžinti namo. Pasak komiteto vadovo, jis yra siūlęs Lietuvai priimti migrantus, kurie įsipareigotų grįžti į savo gimtąsias šalis, bet jo siūlymas kol kas nepriimtas.

„Tą pasiūlymą aš pavadinčiau absoliučia saviveikla. Turi būti aiški procedūra, kaip žmogus su tokia procedūra, tokį pasiūlymą sutinka priimti, galbūt tai būtų pasirašytinai“, – tikina T. V. Raskevičius.

Pasak politiko, humanitarinis koridorius grįžti į kilmės šalis turėtų būti per Europos Sąjungą, ne per Baltarusiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt