Lietuvoje

2021.12.03 18:36

Dobrovolska apie užsimintą spaudimą dėl kalėjimų sistemos pertvarkos: vadinčiau tai sabotavimu

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.12.03 18:36

Teisingumo ministerija inicijuoja bausmių vykdymo sistemos reformą, kurią dalis opozicijos vadina „neturinčia analogų“ ir padėtį tik bloginsiančia. Ministrės Evelinos Dobrovolskos teigimu, norint sumažinti kalinių skaičių, pagal kurį dabar Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje (ES), nuteistiesiems turėtų būti skiriamos proporcingesnės bausmės, o ministerijos planų įgyvendinimas taip pat sukurtų geresnes sąlygas motyvuoti darbuotojus.

Kai kurie kriminologai atkreipia dėmesį į Lietuvoje taikomas esą labai ilgas ir griežtas bausmes, kurias atlikę ilgainiui į įkalinimo įstaigas grįžta apie 60 proc. nuteistųjų. ES Lietuva pirmauja ir pagal kalinių skaičių – 100 tūkst. gyventojų tenka apie 200 kalinių, kai Bendrijos vidurkis siekia 103 kalinius.

Pasak LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“ dalyvavusios E. Dobrovolskos, šis skaičius Lietuvoje yra besitraukiantis ir tuo galima pasidžiaugti – tiek nusikalstamų veikų, tiek įkalinimų statistika kinta mažėjimo linkme. Tačiau Lietuva išsiskiria ilgomis bausmėmis, teigia ministrė.

„Dažniausiai mes matome kitose šalyse, ypatingai Skandinavijoje, kad atlikęs įkalinimo bausmę asmuo įgyja teisę išeiti anksčiau lygtinai – į pusiaukelės namus ar kitas alternatyvas. Kitaip tariant, sudaromos sąlygos asmeniui koreguoti savo elgesį ir grįžti į visuomenę. Nes ilgas asmens atskyrimas, jeigu jis nėra labai pavojingas visuomenei, eliminuoja įgūdžius, ryšius su šeima, artimaisiais. Atitinkamai Lietuva vis dar turi labai ilgas bausmes, kurias taiko, kas yra labai svarbu ir į ką mes orientuojamės, tai pusiaukelės namų tinklo plėtimas, kad galėtume padengti visus regionus“, – laidoje sakė E. Dobrovolska.

Svarbus pokalbis. Teisingumo ministrė Dobrovolska: sieksime kalinių skaičių sumažinti perpus

E. Dobrovolskos teigimu, nuteistieji, kurie prieš išėjimą į laisvę gauna galimybę būti pusiaukelės namuose, kuriuose gali laikydamiesi nustatyto režimo gyventi ir dirbti, intensyviai konsultuotis su socialiniais darbuotojais, psichologais, nusikalsta gerokai rečiau. Pakartotinis nusikalstamumas tokiais atvejais siekia tik 10 proc.

Teisingumo ministrė atkreipia dėmesį, kad nė viena įkalinimo įstaiga Lietuvoje nebuvo kurta po nepriklausomybės atkūrimo, prasta jų vidinė infrastruktūra.

„Turime Sovietų Sąjungos palikimą, vadinamuosius barakus, kuriuose po 20–30 asmenų kai kuriose įstaigose gyvena kartu. Tada mes turime ne tik subkultūros klestėjimą, bet ir labai sudėtingai įgyvendinamą individualų darbą su nuteistuoju“, – sakė E. Dobrovolska.

Anot jos, Lietuvoje turime ir „išbalansuotą Baudžiamąjį kodeksą“.

„Dažniausiai visas kodeksas nėra subalansuotas tiek bausmių prasme, tiek sudėtingumo ir griežtumo prasme. Jeigu žiūrėtume net į finansinius nusikaltimus, nuo kokio dydžio matoma didelė žala yra labai skirtingai per visus straipsnius. Šiuos namų darbus Teisingumo ministerija jau padarė, yra parengtas didžiulis Baudžiamojo kodekso specialiosios dalies peržiūros paketas, suvienodinimas to, kas yra didelė žala, suvienodinimas to, kada taikome baudžiamąją politiką“, – sakė ministrė, pridūrusi, jog siekiama bausmės neišvengiamumo stiprinimo ir jų didesnio proporcingumo.

Pasak E. Dobrovolskos, visgi „išsaugoti status quo situaciją daug kam yra palanku“.

„Kai kalbame apie sprendimus, be abejo, kai kurie asmenys mėgina tam priešintis. Per šiuos vienerius metus būnant ministre, priimant vieną ar kitą reikalingą sprendimą skaidrumo prasme, teko išgirsti ir menamus klausimus iš tam tikrų pareigūnų kaip aš reaguočiau, jeigu atsirastų pabėgimai, riaušės. Kai kurie pareigūnai mėgina imti nedarbingumo lapelius, žiūrėdami reakciją, kaip mes reaguotume ir manipuliuoti visuomenės saugumo jausmu. Ką svarbu pabrėžti – didžioji dalis pareigūnų, dirbančių įkalinimo įstaigose, yra labai sąmoningi“, – kalbėjo E. Dobrovolska.

Ministerijos planai dar rugsėjį sulaukė kritikos iš opozicinių socialdemokratų, neva vykdomas „eksperimentas“. Prieš savaitę kalbėdama apie reformą ministrė užsiminė, kad dėl iniciatyvos keisti bausmių vykdymo sistemą yra sulaukusi ir netiesioginio spaudimo iš sistemos vidaus.

„Vadinčiau tai sabotavimu. Labai lengva manipuliuoti viešai girdimais skaičiais, pavyzdžiui, (kad) 50 proc. pareigūnų išeis per reformą. Bet tai yra išimtinai populistinis ir manipuliacinis skaičius, niekuo nepagrįstas. Jeigu žiūrėtume Kybartus, apie kuriuos irgi girdėjome nuogąstavimus, kad didžioji dalis pareigūnų išeis, tai turime beveik 170 pareigūnų, iš kurių išėjo du“, – LRT RADIJUI sakė pašnekovė.

Paklausta, ar „sabotuojantys“ pertvarką pareigūnai tebedirba sistemoje, E. Dobrovolska sakė: „Tokių atvejų vis dar turime, tai kas svarbiausia – orientuotis į tuos pareigūnus, kurie tiki sistema ir atlieka darbą sąžiningai, juos motyvuoti. Šiai dienai mūsų motyvacinė sistema neveikia tinkamai“.

Visas pokalbis – laidos įraše:


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt