Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.24 22:41

Apklausa: vėl auga pasitikėjimas policija, „stiebiasi“ teismai

ELTA 2016.11.24 22:41

Labiausiai per mėnesį išaugo pasitikėjimas policija, rodo naujausia visuomenės nuomonės apklausa. Daugėja palankiau vertinančių ir teismų darbą. Šių institucijų vadovai tai sieja su atvirumu visuomenei ir nuosekliu, ne vienerių metų įdirbiu.  

Naujienų agentūros ELTA užsakymu spalio 25–lapkričio 4 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, 15 metų ir vyresni šalies gyventojai labiausiai, kaip ir ne vieną mėnesį prieš tai, pasitiki Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba – ja pasitiki 88 proc. apklaustųjų. 72 proc. pasitiki Bažnyčia, vos procentu mažiau – 71 proc. – policija. Dar 67 proc. gyventojų pasitiki Lietuvos kariuomene, po 66 proc. Prezidento institucija ir šalies žiniasklaida, o dar po 65 proc. Konstituciniu Teismu ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

63 proc. apklaustų teigė pasitikį centriniu šalies banku – Lietuvos banku, 58 proc. – „Sodra“, 55 proc. – Valstybės saugumo departamentu, 54 proc. – Specialiųjų tyrimų tarnyba, 53 proc. – savivaldybėmis ir 51 proc. – aukščiausiąja audito institucija, Valstybės kontrole. Kiekviena iš šių institucijų pasitiki daugiau nei pusė suaugusių šalies gyventojų.

Dar yra trys institucijos, kuriomis gyventojai daugiau pasitiki, nei nepasitiki. Tai – komerciniai bankai, prokuratūra bei profesinės sąjungos.

Labiausiai šalies gyventojai, arba daugiau nei pusė respondentų, nepasitiki Seimu (nepasitiki 73 proc.) bei vyriausybe, kuriai palankumo nerodo 58 proc. gyventojų.

Lyginant su rugsėjo mėnesio tyrimo rezultatais, labiausiai padaugėjo pasitikinčių policija (5 procentiniais punktais) bei teismais (4 procentiniais punktais). 3 procentiniais punktais padaugėjo pasitikinčių Bažnyčia, Lietuvos žiniasklaida, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Lietuvos banku bei „Sodra“.

Palankiai policija vertinama jau nebe pirmą kartą. Pavyzdžiui, liepą policija buvo pasitikima labiau negu Bažnyčia, o tąsyk jos vertinimas per mėnesį buvo šoktelėjęs daugiausiai – 7 procentiniais punktais.

„Visuomenė yra pagrindinis mūsų vertintojas, tad džiaugiuosi, kad žmonės vis labiau pasitiki policija ir vertina sunkų pareigūnų darbą. Mums tai dar didesnis impulsas tobulėti. O vietų, kur galime tobulėti, tikrai turime. Ir privalome tai padaryti“, – ELTA agentūrai sakė policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Pasak jo, prie gerėjančio policijos vertinimo prisidėjo tai, kad per pastaruosius metus padaryta labai daug, sistema pasikeitė neatpažįstamai. L. Pernavas palygino policiją prieš 22 metus, kai šis į ją atėjo, ir dabartinę, skirtumas – milžiniškas.

„Pasikeitė pareigūnų karta, požiūris iš baudėjo į pagalbininką. Anksčiau savo klientą įvardindavome kaip nusikaltėlį, o dabar suprantame, kad mūsų pagrindinis klientas yra nukentėjęs žmogus, kurį privalome ne tik užjausti, bet ir suteikti jam kokybišką paslaugą. Žengėme drąsų žingsnį kovoje su korupcija ir tą liniją toliau tęsime. Neatpažįstamai pasikeitė mūsų darbo sąlygos, jau ne gėda užsieniečiui parodyti komisariato patalpas. Manau, esame skaidri ir atvira organizacija, o tai taip pat labai svarbu. Manęs tikrai neužliūliuos stipriai augantis pasitikėjimas, turime planą, kaip policiją padaryti dar efektyvesnę, ir to kryptingai siekiame“, – teigė policijos vadovas.

L. Pernavas nemano, kad šiuo metu pradėta įgyvendinti ir prieštaringai vertinama policijos reforma gali vėl pakirsti pasitikėjimą policija. Atvirkščiai, L. Pernavas įsitikinęs, kad žmonės tai vertins kaip tik geriau, reforma daroma tam, kad piliečiai būtų saugesni, greičiau sulauktų pagalbos, pareigūnai teiktų kokybiškas paslaugas.

Nežymiai augant ir pasitikėjimui teismais, naujasis Teisėjų tarybos vadovas ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus sako, kad, be abejo, žmonių nuomonė apie teismų darbą kiekvienam šalies teisėjui yra labai svarbi, o tai, kad pasitikėjimas teismų darbu auga, nuteikia optimistiškai ir skatina toliau eiti pasirinktu atvirumo ir skaidrumo keliu, sparčiai ir efektyviai apginant kiekvieno žmogaus teises.

„Tai ilgalaikio ir nuoseklaus darbo rezultatas. Įvykę pokyčiai teismų sistemoje, bylų nagrinėjimo kokybės gerinimas ir sparta, pagarbus teisėjų elgesys su proceso šalimis, pastangos aiškinant visuomenei priimtus sprendimus – pagrindiniai veiksniai, lemiantys žmonių nuomonės pokyčius“, – sako R. Norkus.

R. Norkus, kaip naujasis Teisėjų tarybos – vykdomosios teismų savivaldos institucijos, užtikrinančios teismų ir teisėjų nepriklausomumą, – pirmininkas pabrėžia, kad labai svarbu toliau laikytis pasirinkto kelio – siekti kokybiškai atlikti savo darbą, būti atviriems, apie priimtus sprendimus kalbėti aiškiai, atsakyti į žmonėms kylančius klausimus. Tai esą ir bus pagrindiniai žingsniai, kurių jis sieksiąs dar labiau didinant visuomenės pasitikėjimą teismais.

Tiek Policijos generalinis komisaras L. Pernavas, tiek Teisėjų tarybos vadovas ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas R. Norkus įsitikinę, kad visos teisėsaugos institucijos tampa daug atviresnės žmonėms, daugiau kalba apie savo darbus, dirbančius žmones, o visuomenė tai mato ir vertina. Jų teigimu, daugelio teisėsaugos institucijų pasitikėjimo rodiklis yra susijęs tarpusavyje, žmonių teisingumo pojūtis apima ne tik teismus, bet ir policiją, prokuratūrą, advokatūrą.

Institucijų, kurių pasitikėjimas per mėnesį augo daugiausiai, vadovai teigia neturį siekiamybės, kokį procentinį visuomenės pasitikėjimą laikytų geru rezultatu.

„Norime būti geriausia institucija, tačiau tikrai neturime jokio tikslo pasiekti konkrečių skaičių. Mes dirbame ne dėl reitingų, ir šioje vietoje jokių konkrečių skaičių sau nekeliame. Man svarbiausia – žmonių saugumas ir pareigūnų gerovė. Kai tai bus padaryta, automatiškai kils ir pasitikėjimas bei pagarba pačia institucija“, – neabejoja L. Pernavas.

„Per dieną Lietuvos teismuose išnagrinėjama po 1 tūkst. 500 bylų, daugelyje iš jų visada yra viena sprendimu nepatenkinta šalis. Taigi atrodytų, kad 50 proc. teismų klientų visada liks nepatenkinti. Tačiau norėtųsi tikėti, kad kartu su augančiu pasitikėjimu visa valstybe, augs ir pasitikėjimas teismais ir pasieks Skandinavijos šalių rodiklius“, – teigia Aukščiausiojo Teismo pirmininkas R. Norkus.

Per pastarąjį mėnesį 3 procentiniais punktais sumažėjo gyventojų, kurie pasitiki parlamentu.

Kitų institucijų vertinimai nepakito arba pokyčiai yra paklaidos ribose.

 

Pasitiki

(%) 

Nepasitiki

(%) 

Neturi

nuomonės

(%) 

1. Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba 

88 

2. Bažnyčia 

72 

21 

3. Policija 

71 

27 

4. Lietuvos kariuomene 

67 

27 

5. Prezidento institucija 

66 

28 

6. Lietuvos žiniasklaida 

66 

32 

7. Konstituciniu Teismu 

65 

25 

10 

8. Valstybės sienos apsaugos

tarnyba 

65 

27 

9. Lietuvos banku  

63 

31 

10. Sodra 

58 

35 

11. Valstybės saugumo

departamentu 

55 

32 

13 

12. Specialiųjų tyrimų tarnyba 

54 

35 

11 

13. Savivaldybėmis  

53 

44 

14. Valstybės kontrole 

51 

37 

12 

15. Komerciniais bankais 

49 

46 

16. Prokuratūra 

46 

45 

17. Teismais 

46 

47 

18. Profsąjungomis 

44 

43 

13 

19. Lietuvos Vyriausybe 

38 

58 

20. Lietuvos Seimu 

24 

73 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi