Lietuvoje

2013.04.11 15:07

Homoseksualų eitynių vieta bus svarstoma iš naujo

ELTA2013.04.11 15:07

Homoseksualų eitynių vieta sostinėje bus derinama iš naujo, ketvirtadienį paskelbė Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT), iš dalies patenkinęs asociacijos Lietuvos gėjų lyga (LGL) skundą Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl įsakymo dalies panaikinimo ir įpareigojimo pašalinti padarytą pažeidimą.

Homoseksualų eitynių vieta sostinėje bus derinama iš naujo, ketvirtadienį paskelbė Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT), iš dalies patenkinęs asociacijos Lietuvos gėjų lyga (LGL) skundą Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl įsakymo dalies panaikinimo ir įpareigojimo pašalinti padarytą pažeidimą.

Savivaldybę teismas įpareigojo iš naujo derinti pranešimą apie eitynių organizavimą.

LGL kreipėsi į VAAT, prašydama panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos šių metų sausio 16 dienos įsakymo dalį, kuria buvo pakeista organizatorių eitynėms Vilniuje pasirinkta vieta. LGL prašė teismą įpareigoti savivaldybę nedelsiant pašalinti padarytą pažeidimą ir suderinti planuojamų eitynių organizatorių nurodytą vietą Vilniuje – nuo Odminių gatvės Gedimino prospektu Lukiškių aikštės link.

Pasak pareiškėjos, Savivaldybės direktoriaus pavaduotojo įsakymo dalis, kuria buvo nesuderinta organizatorių pasirinkta vieta, o leista Lietuvos gėjų lygai organizuoti eitynes nuo automobilių stovėjimo aikštelės prie „Forum palace“ einant Upės gatve iki automobilių stovėjimo aikštelės prie viešbučio „Radisson Blu“, yra neteisėtas, prieštaraujantis Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos, Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Susirinkimų įstatymo nuostatoms.

Kaip teigia pareiškėja, įsakymo dalis, kuriuo eitynės išstumtos iš centrinės sostinės dalies, prieštarauja jų tikslui – siekti įgyvendinti homoseksualių, biseksualių ir transseksualių žmonių teises, atkreipti valstybės ir visuomenės dėmesį į šią socialinę grupę, jų integravimąsi į visuomenę. Pareiškėjos teigimu, susirinkimo organizatoriai turi teisę pasirinkti susirinkimo laiką, vietą, tikslą ir būdą.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija prašė teismo atmesti skundą kaip nepagrįstą. Pasak atsakovės, siekiant apsaugoti eitynių dalyvių teises ir laisves, valstybės ir visuomenės saugumą, viešąją tvarką palankesnė vieta eitynėms organizuoti yra Upės gatvė, kurioje 2010 m. jau vyko LGL organizuotos eitynės.

Atsakovės atstovė paaiškino, kad pareiškėjai buvo pasiūlyta ne tik alternatyvi planuojamų eitynių vieta, bet ir viešosios tvarkos bei visuomenės saugumo požiūriu palankesnė renginio forma – vietoje eitynių surengti susirinkimą arba mitingą Lukiškių aikštėje, tačiau pareiškėja nesutiko. Kaip teigia atsakovė, Vilniaus miesto savivaldybės administracija neuždraudė paties renginio ir neužkirto kelio pareiškėjos organizuojamoms eitynėms, o turėdama duomenų, jog pareiškėjos organizuojamų eitynių metu gali kilti grėsmė visuomenės ir eitynių dalyvių saugumui, atsižvelgdama į viešąjį saugumą užtikrinančios institucijos nuomonę, 2010 m. vykusių analogiškų eitynių patirtį, pasiūlė eitynių vietą Upės gatve.

Trečiasis suinteresuotas asmuo – Policijos departamentas – aiškino, kad Gedimino prospekte yra daug gyvenamųjų namų, biurų, kitokių patalpų, kurias policija privalėtų tikrinti ir renginio metu kontroliuoti, nes yra grėsmė, kad nuo pastatų stogų bus mėtomi įvairūs daiktai.

Be to, kelioms valandoms būtų sutrikdytas viešasis transportas. Upės gatvė ir teritorija šalia jos yra daug erdvesnė nei Gedimino prospektas, dėl to šioje vietoje palankesnės sąlygos užtikrinti viešąją tvarką, yra daugiau erdvės policijos pajėgoms išdėstyti ir manevrams.

Policijos departamento teigimu, organizuojant eitynes Upės gatve, būtų mažiau trikdomas parduotuvių, kavinių, įstaigų, kitų komercinių objektų darbas.

VAAT, išnagrinėjęs administracinę bylą, priėjo išvadą, kad Vilniaus miesto savivaldybė netinkamai užbaigė pareiškėjos pranešimo apie eitynių organizavimą derinimo procedūrą. Kadangi šalims nepavyko rasti visus tenkinančios tinkamos vietos eitynėms, Savivaldybė turėjo apskritai atsisakyti suderinti pranešimą apie eitynių organizavimą, o ne nustatyti kitą vietą, kurioje eitynių pareiškėja neprašo derinti.

Teismas pažymi, kad Savivaldybei sprendžiant dėl eitynių vietos derinimo, atsisakymas suderinti galimas tik nustačius, kad susirinkimų teisės įgyvendinimas bei suorganizuotos eitynės pažeis Konstitucijoje nurodytas vertybes – valstybės ir visuomenės saugumą, viešąją tvarką, žmonių sveikatą ar dorovę arba kitų asmenų teises ir laisves.

Policijos departamentas nenurodė, kad nebūtų įmanoma užtikrinti eitynių dalyvių, visuomenės, viešosios tvarkos, eismo saugumo, o nurodė tik jų darbui palankesnę vietą.

Teismas panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos šių metų sausio 16 d. įsakymo dalį, kurioje nurodyta, kad eitynių vieta – nuo prie sporto, pramogų ir verslo centro „Forum palace“ esančios automobilių stovėjimo aikštelės einant Upės gatve iki automobilių stovėjimo aikštelės, esančios prie viešbučio „Radisson Blu“, ir įpareigojo Vilniaus miesto savivaldybės administraciją iš naujo derinti Lietuvos gėjų lygos 2013 m. sausio 11 dienos pranešimą apie eitynių organizavimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt