Lietuvoje

2021.12.02 11:04

Teisėsaugai įkliuvo narkotikų platintojai: nuteistieji svaiginosi rūkydami chemine medžiaga apipurkštus dokumentus

atnaujinta 11.31
Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.12.02 11:04

Ketvirtadienį Kauno apygardos prokuratūroje pristatytas ikiteisminis tyrimas, kurio metu išaiškinta didelė narkotinių ir psichotropinių medžiagų platintojų grupuotė, galimai platinusi kvaišalus įkalinimo įstaigose ir Kauno regione. Pasak prokuratūros, atliktos 24 kratos, 10 žmonių pareikšti įtarimai, 5 yra suimti. Byloje minimos įprastos narkotinės medžiagos, tačiau teigiama, kad kaliniai svaiginosi rūkydami chemine medžiaga apipurkštus dokumentus, sąsiuvinių lapus.

Kaip teigė Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas, buvo išaiškinta ir likviduota grupė asmenų, kuri teikė narkotines ir psichotropines medžiagas tiek kaliniams, tiek laisvėje esantiems žmonėms. Pasak jo, Pasak V. Kulikausko, tyrimas yra beprecedentis bausmių vykdymo sistemoje.

Kaip skelbiama Kalėjimo departamento išplatintame pranešime žiniasklaidai, pareigūnai kratų metu rado ir paėmė, kaip įtariama, beveik 98 gramus kanapių dervos, 5,144 kilogramo amfetamino, 27 gramus sintetinio kanabinoido, 8,8 gramo heroino, 5 pleistrus, kuriuose yra 0,08 gramo fentanilio, apie 13,1 kilogramo kanapių, beveik 10 tūkst. 200 vnt. tablečių (kuriose yra apie 5,5 kilogramo MDMA).

Bendra surastų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vertė, tyrėjų skaičiavimu, juodojoje rinkoje siekia apie 220 tūkstančių eurų.

„Kadangi kvaišalai įkalinimo įstaigose pardavinėjami net iki dešimties kartų brangiau, nei laisvėje, per kratas aptiktos draudžiamos medžiagos gali būti vertinamos ir milijoninėmis sumomis“, – nurodyta pranešime.

Rūkė dokumentus

V. Kulikauskas spaudos konferencijoje pasakojo, kad kalbama ne tik apie kanapes ar sintetinius narkotikus. Pasak kriminalinei žvalgybai žinoma informacija apie naują atšaką: kai nuteistieji svaiginasi rūkydami chemine medžiaga apipurkštus dokumentus.

„Vienas populiariausių kanalų – gauti siuntą, gauti dokumentus, kurie gali būti ir procesiniai. Jie gali būti supurkšti stipriai veikiančia psichotropine medžiaga. <…> Kalbama apie didelį pavojų jų sveikatai. Noriu pabrėžti: užtenka kelių sąsiuvinio langelių, kad surūkius medžiagą su tabaku ar kuo kitu ir būtų toks poveikis. Tą langelį, pagal dydį, sukontroliuoti tai yra labai sudėtinga“, – komentavo V. Kulikauskas.

Pasak jo, naudojami kinologų šunys tikrinti įtartintas siuntas, kuriose gali būti knygos, užrašai, sąsiuviniai.

„Matome galimybę keisti teisinį reguliavimą: galėtų būti įteikiamos dokumentų kopijos“, – teigė V. Kulikauskas.

Patys augino kanapes

Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius pabrėžė, kad šis tyrimas vyksta ilgiau nei metus. Tyrimas buvo pradėtas, kai į pareigūnai užkardė kvaišalų permetimą į Pravieniškių pataisos namus. Vėliau vykusios operacijos metu, prokuroro teigimu, pavyko identifikuoti asmenis, kurie iš esmės organizavo narkotinių medžiagų patekimą į įkalinimo įstaigą.

Anot jo, yra 10 įtariamųjų, 5 yra suimti, 4 yra skirtos kardomosios priemonės. Vienas įtariamasis dar atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje. Iš viso tiriamos aštuonios nusikalstamos veikos.

Prokuratūra neturi duomenų, ar prie narkotikų platinimo įkalinimo įstaigose galėjo prisidėti ten dirbantys pareigūnai.

„Nėra žinių, kad kažkas iš pareigūnų būtų padėjęs“, – sakė D. Valkavičius.

„Šioje situacijoje noriu pasakyti, kad procesai yra kontroliuojami, pavyko užkardyti narkotinių medžiagų patekimą į įkalinimo įstaigas šiame etape“, – teigė D. Valkavičius.

Dalis asmenų yra Kauno regiono gyventojai, bet vienas ikiteisminis tyrimas yra gautas ir prijungtas iš Panevėžio apygardos prokuratūros. Pasak jo, už šį nusikaltimą yra numatyta nuo 10 iki 15 metų laisvės atėmimo bausmė.

„Kalbant apie jų veiklą, akivaizdu, kad ieškojo pragyvenimo šaltinio. Jie patys augino kanapes, turėjo įsirengę specialas patalpas. Pareigūnams pavyko identifikuoti patalpas. Galima sakyti, kad laboratorijoje buvo auginamos kanapės, rasta ir sintetinių medžiagų. Tose patalpose buvo rasta ir įranga supakuoti, džiovinti ir atitinkamai vėliau paruošti naudojimus šias kanapes“, – sakė D. Valkavičius.

Kalėjimų departamento pranešime nurodoma, kad kanapes auginęs asmuo buvo sulaikytas su žmona šių metų spalį. Lapkritį buvo sulaikyti asmenys, kurie narkotines ir psichotropines medžiagas labai dideliais kiekiais platino Kauno mieste. Atlikdami kratas pareigūnai rado revolverį su šoviniais bei didelius kiekius, kaip įtariama, narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

D. Valkavičius minėjo, kad Kauno apygardos prokuratūra iš viso organizuoja daugiau kaip 400 ikiteisminių tyrimų, susijusių su neteisėta narkotikų apyvarta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt