Lietuvoje

2021.12.02 09:18

Pritarė ir valdantieji, ir opozicija – Seime grąžinta galimybė parlamentarams nuomotis automobilius

atnaujinta 11.27
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.12.02 09:18

Seimo valdyba trečiadienį nusprendė grąžinti parlamente tvarką, pagal kurią Seimo nariai galės nuomotis automobilius, tiesa, tik netaršius, LRT.lt patvirtino Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma.

Anot J. Razmos, ši tvarka grąžinta, atsižvelgus į Seimo Etikos ir procedūrų komisijos siūlymą.

„Po gana ilgų diskusijų toks sprendimas buvo priimtas. Tą siūlymą, pirmiausia, formulavo Seimo Etikos ir procedūrų komisija, kuri rėmėsi Konstitucinio Teismo nutarimu, kur yra pasakyta, kad apmokėjimas už automobilių nuomą yra tinkamas parlamentinių išlaidų panaudojimo būdas, kuris po „valstiečių“ sprendimų buvo eliminuotas praėjusioje kadencijoje“, – komentavo J. Razma.

Automobilių nuomą už mokesčių mokėtojų pinigus kaip nereikalingą privilegiją „valstiečiai“ buvo panaikinę 2016 m.

Iki šiol galiojo tvarka, pagal kurią, mokesčių mokėtojų lėšomis galima buvo apmokėti tik Seimo narių naudojamo transporto eksploatavimo, techninio aptarnavimo, remonto, draudimo, transporto priemonių (dviračių, paspirtukų, automobilių) dalijimosi platformų paslaugų, taksi paslaugų (išskyrus tarpmiestinius maršrutus), viešojo transporto bilietių įsigijimo išlaidas.

Trečiadienį Seimo valdyba pritarė naujai tvarka, kuria numatyta, jog Seimo nariams bus apmokama ir transporto priemonių (degalų nenaudojančių transporto priemonių, mažai aplinką teršiančių transporto priemonių su elektros pavara (įskaitant hibridines transporto priemones) ar kitų transporto priemonų, atitinkančių Euro 6 standarto reikalavimus) nuoma, išskyrus išperkamąją.

Nustatyta, kad transporto priemonių nuomai Seimo nariai galėtų skirti ne daugiau kaip 50 proc. per mėnesį su Seimo nario parlamentine veikla susijusioms išlaidoms skiriamų lėšų sumos.

Nauja tvarka įsigaliojo iš karto, kai jai buvo pritarta.

Tikina, kad pritarimo sulaukė iš visų frakcijų

Šis Seimo valdybos sprendimas nustebino opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovę, parlamentarę Agnę Širinskienę.

„Seimo nariai gavo Kalėdinių dovanėlių. Naujų automobilių iš kanceliarinėms išlaidoms skirtų lėšų. Bent jau tokia žinia šiandien „parėjo“ iš Valdybos ir buvo išplatinta į visų pašto dėžutes“, – trečiadienio vakarą feisbuke rašė A. Širinskienė.

„Gaila. Gėdinga. Ir Seimo prestižo tikrai neprikels“, – pridūrė ji.

Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas, konservatorius J. Razma LRT.lt tikino, kad automobilių nuomos sugrąžinimui pritarė visos parlamento frakcijos, įskaitant ir LVŽS.

„Buvo apklaustos visos frakcijos ir visos frakcijos, įskaitant ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakciją, kurią atstovauja Agnė Širinskienė, pasisakė už tai, kad tas nuomos kompensavimas būtų atstatytas“, – dėstė J. Razma.

Konservatorius pripažino, kad pats nepritarė siūlymui grąžinti galimybę Seimo nariams iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų nuomotis transporto priemones, tačiau pridūrė, kad turi paisyti frakcijų nuomonės.

„Maniau, kad visuomenė nevienareikšmiškai priims tai, nes daliai žmonių tai atrodo, kad čia yra kažkokia privilegija, nors, ramiai žiūrint, jei sąžiningai Seimo narys tą nuomą sprendžia, pasibaigus kadencijai, jam jokios naudos čia nesusidaro. Jis grąžina tą nuomojamą automobilį ir viskas“, – kalbėjo parlamentaras.

J. Razma tikino, kad naujos automobilių nuomos tvarkos lyginti su anksčiau buvusia nereikėtų, mat dabar Seimo valdyba nustatė kelis sugriežtinimus – Seimo nariams iš mokesčių mokėtojų pinigų nebus apmokama išperkamoji automobilių nuoma, galima bus nuomotis tik mažai taršias transporto priemones.

„Be to, kas dar yra, ko anksčiau nebuvo, tai, kad nuomai galima skirti ne daugiau kaip pusę parlamentinių lėšų, nes ankstesnėse kadencijose būdavo, kad išsinuomoja parlamentarai gana prabangius automobilius, skirdami tam beveik visą parlamentinei veiklai skirtą lėšų sumą. Tad, lyginant su ankstesniu laikotarpiu, tam tikri sugriežtinimai yra padaryti“, – aiškino jis.

Opozicinės frakcijos palankiai vertina naują tvarką

Opozicinės LVŽS frakcijos seniūnė, Seimo Etikos ir procedūrų komisijos vadovė Aušrinė Norkienė sakė, kad frakcijoje nuomonės dėl galimybės parlamentarams nuomotis automobilius išsiskyrė, bet didžioji dalis Seimo „valstiečių“ pritarė šiai idėjai.

„Taip, didesnė frakcijos dalis pasisakė už galimybę automobilį nuomotis. O dalis liko prie nuomonės, kad turėtų nebūti tos nuomos“, – komentavo A. Norkienė.

Parlamentarė teigė, kad vienas pagrindinių argumentų be Konstitucinio Teismo nutarimo, kodėl siūlyta suteikti galimybę Seimo nariams nuomotis automobilius, yra tai, kad daliai parlamentarų reikia važinėti į Seimą iš regionų.

„Kalbu apie atvažiuojančius iš regionų, ne apie vilniečius, kurie gali pasiimti net Seimo transportą ir atvažiuoti į darbą. Mes kalbame apie tuos, kurie važiuoja iš regionų. Tai yra problema, nes šeima turi įsigyti kitą automobilį, nes pagrindinė Seimo nario priemone tampa automobilis, nes juk reikia atvykti į darbą. Tai nėra privaloma, tai yra galimybė (nuomotis automobilį – LRT.lt), jei yra sudėtinga situacija“, – komentavo A. Norkienė.

Opozicinių socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas teigė, kad socdemai pritaria naujai automobilių nuomos tvarkai. Anot jo, prieš keletą mėnesių Seime buvo atlikta parlamentarų apklausa šiuo klausimu.

„Niekas dėl to (siūlymo grąžinti galimybę parlamentarams nuomotis automobilius – LRT.lt) labai neprieštaravo. Tai ypač aktualu vienmandatininkams, kuriems reikia važinėti, tas automobilis yra asmeninis, yra dažnai naudojamas. Tai pas mus frakcijoje prieštaraujančių daug nebuvo“, – LRT.lt aiškino G. Paluckas.

Regionų frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė patvirtino, kad jos vadovaujamos frakcijos gretose taip pat prieštaraujančiųjų idėjai grąžinti automobilių nuomą parlamente beveik nebuvo.

„Mūsų frakcijos nariams, daugumai jų tokios paslaugos greičiausiai nereikės, bet iš esmės frakcijos nariai tam neprieštaravo“, – komentavo R. Tamašunienė.

Ji tikino pritarianti dalies kolegų nuomonei, kad nuomotis naują ar naujesnį automobilį labiau apsimokėtų negu leisti mokesčių mokėtojų pinigus nuosavo automobilio remontui, aptarnavimui.

Opozicinės frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis teigė, kad jo vadovaujama frakcija, kai buvo vykdoma apklausa Seime dėl galimybės nuomotis automobilius grąžinimo, dar nebuvo susikūrusi. Vis dėlto, anot S. Skvernelio, frakcijai tokiai iniciatyvai iš esmės neprieštarauja, nors, kaip teigė pašnekovas, kolegos gali turėtų įvairių nuomonių.

„Mes nesikalbėjome, turbūt įvairių nuomonių būtų. [...] Grąžinta tvarka, kuri buvo iki 2016 metų, tai aš tai nei blogai, nei gerai matau. Yra kaip yra.

Tos išlaidos, kurios susijusios su transporto, yra skiriamos ir kokiu būdu jos yra leidžiamos, turbūt kiekvienas Seimo narys sprendžia – ar jis nuomos automobilį, ar važinės su taksi automobiliu, ar pils kurą, ar dar kažką darys. Tam skira suma, svarbu, kad ji nebūtų viršyta“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Opozicinės Darbo frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas taip pat pažymėjo, kad „darbiečiai“ neprieštaravo siūlymui grąžinti Seimo nariams galimybę nuomotis automobilius iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų.

Anot jo, automobiliai Seimo nariams yra reikalingi, tad suteikti galimybę juos nuomotis, pasak V. Fiodorovo, reikia.

„Po praėjusios kadencijos buvo labai keista matyti skaičius pinigų, išleidų automobilių eksploatacijai. Kalbu apie keliasdešimt tūkstančių eurų, nors, aišku, čia įeina ir kuras, ir kiti dalykai. Tai matyt yra logikos, kad galima būtų nuomotis automobilį, į kurį įeina visa eksploatacinės išlaidos, nes kai kurios nuomos kompanijos tai įtraukia į kainą“, – dėstė V. Fiodorovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt