Lietuvoje

2021.12.02 08:59

Skaisgirytė apie pasienyje įstrigusius migrantus: stovyklas įrengti galėtų juos stumiantys Baltarusijos pareigūnai

atnaujinta 09.20
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt, Rugilė Augustaitytė, ELTA2021.12.02 08:59

„Aš šiuo atveju pasitikėčiau pareigūnais“, – sako prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė, komentuodama 14-os pasienyje esančių migrantų padėtį, pastarosiomis dienomis su išsiskiriančiomis pasieniečių ir migrantų istorijomis aprašytą žiniasklaidoje.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos teigimu, Varėnos rajone sustabdyti migrantai atsisakė pateikti prieglobsčio prašymus, taip pat atsisakė galimybės su tarptautinių organizacijų pagalba per Lietuvą grįžti namo. „Sienos“ grupės savanoriai LRT.lt teigė, kad šie migrantai į Baltarusiją grįžta ne savo noru bei nori pateikti prieglobsčio prašymą Lietuvoje.

LRT RADIJUI prezidento vyriausioji patarėja A. Skaisgirytė sakė, kad pasitiki pasieniečiais ir tuo, kad į humanitarinius poreikius atsižvelgiama.

„Sienos apsaugos pareigūnai visada atlieka individualų vertinimą, susidūrę su migrantų grupe. Ką jie taip pat tikrai daro, tai suteikia humanitarinę, medicininę pagalbą, už ką tikrai juos galima pagirti ir pasakyti, kad jie atlieka savo pareigą kaip įmanoma geriau ir humaniškiau. Žinoma, jie turi priimti sprendimą savo kompetencijos ribose – grąžinti ar ne. Aš šiuo atveju pasitikėčiau pareigūnais, kurie dirba vadovaudamiesi galiojančiais įstatymais ir atsižvelgdami į žmonių humanitarinius poreikius, vis dėlto sienos kirtimas turi būti teisėtas ir pabėgėlio statuso prašymas gali būti teisėtu keliu pateiktas – kodėl to nepadaryti?“, – kalbėjo prezidentūros Užsienio politikos grupės vadovė.

Ji pridūrė, kad visgi kyla „daug klausimų, kai viena pusė sako viena, kita pusė sako kitą, tada tikrai sunku suprasti, kur yra tiesa“. Tačiau, kaip sakė A. Skaisgirytė, reikia turėti omenyje, kad kiekvienas atvejis yra pareigūnų išnagrinėjamas ir „šiuo atveju tikrai nėra pagrindo netikėti, kad migrantai atsisakė grįžti į kilmės šalį“.

Paklausta, ar Lietuva galėtų ir turėtų šąlant orams pasienio ruožuose įrengti humanitarinius centrus, kuriuose, parlamentaro Tomo Vytauto Raskevičiaus siūlymu, migrantams būtų suteikiama būtinoji pagalba, A. Skaisgirytė atsakė trumpai.

„Turbūt Baltarusijos pareigūnai, kurie stumia žmones į Lietuvą, galėtų įrengti jiems stovyklas“, – sakė prezidento vyriausioji patarėja.

Skaisgirytė: pratęsti nepaprastąją padėtį pasienio ruože su Baltarusija yra visiškai teisingas veiksmas

Asta Skaisgirytė teigia, kad pratęsti pasienio ruože prie Lietuvos sienos su Baltarusija nepaprastosios padėties terminą yra teisingas sprendimas. Ji taip pat pridūrė, kad siūlymas nepaprastąją padėtį įvesti ir prie Lietuvos-Lenkijos sienos irgi yra argumentuotas. Anot jos, nors matomi deeskalacijos ženklai, visgi migrantų krizė dar nėra pasibaigusi.

„Migrantų krizė, ką mes vadiname hibridine ataka, nesibaigė. Tiesa, pastaruoju metu stebime tam tikrą padėties stabilizavimą. Migrantų, bandančių kirsti Baltarusijos-Lietuvos sieną nelegaliai, yra kasdien, tačiau nėra tiek daug, kiek būdavo prieš mėnesį ar kelis“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė A. Skaisgirytė.

„Reikia pasakyti, kad rezultatų davė tam tikra ES institucijų ir šalių narių vadovų politika kalbantis su jų kilmės šalimis ir stabdant skrydžius. Dabar, pagal paskutinę informaciją, pastarąsias savaites nebeliko skrydžių iš Jordanijos, Sirijos, Kataro, Irano, tai jau yra gerai. Į Iraką iš Baltarusijos buvo repatrijuojami migrantai ir, kaip teigia atviri šaltiniai, 1800 žmonių grįžo į savo tėvynę. Vyksta procesas, kuris šiek tiek nuima spaudimą, šiek tiek stabilizuoja situaciją, tačiau nelaikome, kad tai jau yra pabaiga, todėl pratęsti nepaprastąją padėtį pasienio ruože su Baltarusija yra visiškai teisingas veiksmas“, – pridūrė prezidento vyriausioji patarėja.

Anot A. Skaisgirytės, pratęsimo terminas turi būti ribotas, o vėliau bus galima svarstyti, ar vertėtų nepaprastąją padėtį pratęsti dar ilgesniam laikui.

„Sausio mėnesį vėl bus galima sugrįžti, įvertinti padėtį ir spęsti, ką daryti toliau“, – kalbėjo A. Skaisgirytė.

A. Skaisgirytės teigimu, Vidaus reikalų ministerija siūlymą nepaprastąją padėtį įvesti ne tik prie Lietuvos-Baltarusijos, tačiau ir prie Lietuvos-Lenkijos sienos yra įvertinusi, tačiau ji tikisi, kad Seime bus pateikta daugiau argumentų.

„Dėl pasienio ruožo su Lenkija yra naujas elementas, manau, kad Vidaus reikalų ministerija siūlydama gerai įvertino, kodėl jis reikalingas, o Seime, kai bus priimami atitinkami nutarimai, žinoma, tikimės, kad bus pateikta daugiau argumentų. (...) Jeigu tai padės pasieniečiams aktyviau, geriau dirbti, žinoma, kad tai bus pateisinimas“, – sakė A. Skaisgirytė.

ELTA primena, kad nuo lapkričio 10 d. pasienio ruože prie Lietuvos sienos su Baltarusija ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo bei užsieniečių apgyvendinimo vietose įvesta nepaprastoji padėtis, kurios tikslas – mobilizuoti pajėgas ir užkardyti kelią neteisėtam migrantų judėjimui. Nepaprastoji padėtis pasienio ruože įvesta mėnesiui.

Europos Sąjunga ir JAV dėl migrantų krizės kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kuris, jų teigimu, keršija už Bendrijos sankcijas jo režimui, įvestas dėl represijų prieš opoziciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt