Lietuvoje

2021.12.02 07:58

Raskevičius: demokratinės valstybės, kai jos pradeda žaisti pagal nedemokratinių režimų jiems pametamas taisykles, pralaimi

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2021.12.02 07:58

14-os neteisėtų migrantų grupė antradienį buvo aptikta Varėnos rajone, maždaug už 300 metrų nuo sienos su Baltarusija. Tarp jų buvo ir nepilnamečiai. Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius įsitikinęs, kad šąlant orams, tokių atvejų tik daugės.

„Prastėjant oro sąlygoms, krentant žemiau minusinės temperatūros, tokios situacijos kartosis vis dažniau. Lietuvos Respublikos taikoma principinga apgręžimo praktika iš tiesų yra puiki priemonė užtikrinant saugumą ir patenkinant nacionalinio saugumo interesus, tačiau, manau, kad ji nepakankama apimtimi atsižvelgia į humanitarinį aspektą“, – LRT TELEVIZIJAI teigia parlamentaras.

Jis nurodė, kad yra suformulavęs siūlymą apgręžimo praktiką papildyti repatriacijos principu.

„Visos demokratinės valstybės, kai jos pradeda žaisti pagal nedemokratinių režimų jiems pametamas taisykles, pralaimi. Ir aš labai tikiuosi, kad tiek Lietuva, tiek Lenkija, tiek Latvija šia galimybe nesusigundys“, – pabrėžia T. V. Raskevičius.

LRT.lt primena, kad Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pranešė, kad sulaikyta keturiolika migrantų nusprendė trečiadienį grįžti į Baltarusiją, atsisakė keliauti į kilmės šalį. Visgi „Sienos“ grupės savanoriai LRT.lt teigia, kad šie migrantai į Baltarusiją grįžta ne savo noru bei nori pateikti prieglobsčio prašymą Lietuvoje.

EK siūlymą vadina politiniu

Europos Komisija trečiadienį pasiūlė leisti su Baltarusija besiribojančioms Bendrijos valstybėms narėms šešiems mėnesiams sustabdyti kai kurias prieglobsčio prašytojams taikomas taisykles. Tai leistų Lenkijai, Lietuvai ir Latvijai pratęsti naujų prieglobsčio prašymų registravimo laikotarpį nuo 10 dienų iki keturių savaičių bei iki keturių mėnesių pratęsti sprendimo dėl prašymo terminą.

T. V. Raskevičius siūlymą vadina politiniu pareiškimu, „kuriuo pripažįstama neįprasta migracijos srauto, šiuo metu susiformavusio iš Baltarusijos prigimtį“.

„Įvertinama, kad tai yra Baltarusijos režimo manipuliacijų rezultatas“, – teigia jis.

Politikas, kalbėdamas apie siūlymą, pabrėžia du akcentus.

„Visų pirma, šios supaprastintos procedūros galės būti taikomos tik naujai priimamiems prašymams. Visų antra, Lietuva ir toliau privalės vykdyti prieglobsčio procedūrą“, – pabrėžia T. V. Raskevičius.

Į Lietuvą šiemet pateko daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt