Lietuvoje

2021.12.01 23:27

Vis mažiau migrantų bando kirsti Lietuvos ir Baltarusijos sieną, pasieniečiai šiuos bandymus vadina chaotiškais

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.01 23:27

Nors bandymų neteisėtai kirsti Lietuvos ir Baltarusijos sieną mažiau, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad priežasčių pratęsti nepaprastąją padėtį yra. Ministerijos duomenimis, Baltarusijoje dar gali būti nuo 7 iki 15 tūkstančių migrantų, nepaprastoji padėtis galiotų ir pasienyje su Lenkija. Tačiau žadama, kad patekimas į Lenkiją nebus ribojamas, tik dažniau bus tikrinami automobiliai. Taip siekiama apsunkinti sieną kirtusių migrantų kelionę į Vakarų Europą.

Atgal į Baltarusijos miškus. Antradienį netoli sienos rasti 14 migrantų, tarp kurių 6 vaikai, išsiunčiami iš Lietuvos. Vienas iš vaikų, pasak savanorių, serga. Pasieniečiai sako, kad migrantai nusprendė išvykti savo noru. O vidaus reikalų ministrė kaltina Baltarusijos režimą.

„Šitam režimui nėra jokių šventų dalykų ir jie gali panaudoti bet ką“, – tikina ministrė.

Žinios. EK pirmininkės teigimu, Bendrija turėtų svarstyti privalomą vakcinaciją

Rasti sušalę ir peršlapę migrantai Lietuvoje praleido kone parą. Tai viena didžiausių rastų grupių pastarąją savaitę. Bandymų kirsti sieną Kabelių užkardoje jau kelias dienas nebuvo. Pasieniečiai tai vadina tyla prieš audrą.

Kaip teigia pasieniečiai, anksčiau migrantai sieną bandydavo labiau kirsti prieš rytą, dabar – tamsiu paros metu. Migrantų bandymus patekti į Lietuvą iš Baltarusijos pasieniečiai labiau vadina chaotiškais.

„Pasirenkama būtent ten, kur yra koncertina, tai manom, kad kažkiek yra stumiami per prievartą, kur parankiau Baltarusijos pusei ir stengiantis pakenkti mums piktybiškai“, – LRT TELEVIZIJAI tikina Kabelių užkardos vadas Donatas Urbelionis.

VSAT užfiksavo 14-os migrantų grįžimą iš Lietuvos į Baltarusijos teritoriją

Kabelių ruože koncertina kirpta mažiausiai 3 kartus.

„Yra tokių pamąstymų, kad tai nebe Baltarusijos pasieniečių pagalbos“, – pasakoja D. Urbelionis.

Takelis miške išmintas ne tik pasieniečių, bet ir migrantų, dabar toje vietoje yra koncertina. Iš viso Kabelių užkardoje jos apie 10 kilometrų. Tačiau yra ir tokių vietų, kurias saugo tik pasieniečių akys. Tad spėjama, jog vienam iš dešimties migrantų pavyksta prasmukti nepastebėtam.

„Ne visa siena dar padengta fiziniais barjerai, sienos stebėjimo sistemomis. Tik kitų metų pabaigoje mes tikrai visiškai kontroliuosime situaciją ir pasakysime, kas vyksta prie sienos“, – aiškina Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kriminalinių tyrimų valdybos vadovas Donatas Škarnulis.

Tad kol kas Vyriausybė siūlo dar mėnesiui iki sausio 9-osios pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija. Ir ją įvesti pasienyje su Lenkija, tačiau patekimas į Lenkiją nebus ribojamas.

„Lietuvos piliečiai turės galimybę vykti į Lenkiją, tačiau nepaprastosios padėties režimas leis pareigūnams tikrinti įtarimą keliančius automobilius“, – tikina A. Bilotaitė.

To prireikė, nes pastebėtas aktyvesnis Lietuvos sieną kirtusių migrantų vežimas Vokietijos link.

„Matome ir mūsų nusikalstamo pasaulio susivienijimo bandymų bendradarbiauti su Baltarusijos nusikaltėliais“, – teigia ministrė.

Už neteisėtą gabenimą įtarimai pareikšti 7 lietuviams.

„Jų vaidmuo nėra reikšmingas, tam tikros suteiktos paslaugos pavėžėjimo, kai kas suteikė apgyvendinimo paslaugas“, – priduria D. Škarnulis.

O organizatoriai įtariami Irake, Baltarusijoje, Lenkijoje ir pačioje Vokietijoje. Taip pat stebimas Lenkijoje gyvenančių ukrainiečių aktyvumas, tad vyksta tarptautinis tyrimas ir rengiamasi plataus mąsto operacijai. Baltarusijoje, vidaus reikalų ministrės duomenimis, dar gali būti iki 15 tūkstančių migrantų.

„Žinome tiek, kad iš Minsko tie žmonės patraukti, kur jie laikomi, kas daroma, tai gali būti derinama su įvairiais veiksmais ir palikta rezervo laisve“, – sako D. Škarnulis.

Migrantų socialiniuose tinkluose – raginimai nevažiuoti prie Lenkijos ir Lietuvos sienų. Įspėjama, kad niekas ten jų negelbės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt