Lietuvoje

2013.05.29 20:27

V. Andriukaitis: įstaigos, norinčios gauti PSD fondo pinigus, steigsis ten, kur leis savivaldybės

ELTA 2013.05.29 20:27

Sveikatos apsaugos ministerija ketina siūlyti, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, kurios pretenduoja į Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fondo pinigus, galėtų įsikurti tik ten, kur joms leis savivaldybės.

Sveikatos apsaugos ministerija ketina siūlyti, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, kurios pretenduoja į Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fondo pinigus, galėtų įsikurti tik ten, kur joms leis savivaldybės.

Tai ketvirtadienį Vyriausybės valandos metu teigė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Pasak jo, tokiai tvarkai pritaria visos savivaldybės, ir ji užtikrins didesnį sveikatos apsaugos paslaugų prieinamumą visoje Lietuvoje.

„Siūlysim, kad savivaldybės turėtų teisę savo teritorijoje plėtoti sveikatos apsaugos organizavimą. Tuo atveju įstaigos, kurios dirbs iš PSD fondo biudžeto, turės „įsitinklinti“, arba įsikurti pagal savivaldybių paruoštus teritorijos plėtros planus. To prašo visos savivaldybės“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Ministras priminė, kad tokia tvarka Lietuvoje jau egzistavo iki 2007 m.

„Iki 2007 metų visos Lietuvos savivaldybės turėjo teisę nustatyti savo teritorijose sveikatos įstaigų plėtros planus. Tai buvo teisinga teisė. Savivalda, kaip žinote, turi teisę pirminės sveikatos priežiūrą reguliuoti, rengti teritorijų sveikatos planus ir pamėginti taip išdėstyti įstaigas, kad žmonėms nereikėtų važiuoti dešimtis ar dvidešimtis kilometrų, kad patektų pas šeimos daktarą“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Dabar egzistuojanti tvarka, kai privačios pirminės sveikatos apsaugos įstaigos steigiasi kur nori, ministro teigimu, sukuria „didžiulę teritorinę nelygybę“.

Buvusiam Premjerui, opozicijos lyderiui Andriui Kubiliui, kuris jo teiravosi apie planuojamą sveikatos apsaugos reformą, V. P. Andriukaitis teigė, kad tokiems pakeitimams pritaria ir konservatorių deleguoti merai, pavyzdžiui, Kauno meras Andrius Kupčinskas.

„Nebuvau sutikęs nei vieno mero, pradedant Kupčinsku, baigiant kitais, kurie sakytų, kad to nereikia. Mane stebina, kad jūsų partijos merai remia šitą iniciatyvą, o štai jūs, atrodo, net negirdite savo partijos mero, savo partijos politikų“, – A. Kubiliui sakė V. P. Andriukaitis.

Įstaigos, kurios nepretenduos į PSD fondo pinigus, pasak sveikatos apsaugos ministro, galės steigtis laisvai, kur tik norės.

„Privačios įstaigos, kurios nenorės dirbti su PSD fondu ir sveikatos programomis, jos kuriasi laisvai. Šitų įstaigų plėtros mes tikrai nereglamentuosime. Taip kad tos privačios įstaigos, kurios dirbs komercijos pagrindais ir rinkos sąlygomis, jų įsikūrimo sąlygas reglamentuos tik teisės aktai“, – pabrėžė V. P. Andriukaitis.

Liberalų sąjūdžio narys Remigijus Šimašius vėliau Vyriausybės valandos metu ironiškai paklausė ūkio ministrės Birutės Vėsaitės, ką ši planuoja daryti dėl tų gyventojų, netoli kurių namų nėra maisto prekių parduotuvių, kad parduotuvių prieinamumas būtų didesnis, ir ar ji taip pat žada apriboti privačių maisto prekių parduotuvių galimybes steigtis bet kur ir įpareigoti savivaldybes išdavinėti joms leidimus.

Ministrė perleido atsakymą V. P. Andriukaičiui. Šis pareiškė, esą R. Šimašius atstovauja „Laisvosios rinkos instituto ideologijai“ ir dėl jo išreikštų minčių diskutuoti neverta.

„Gerbiamas Šimašiau, jums, kaip teisininkui, reikėtų skaityti sveikatos sistemos įstatymo reikalavimus. Patarčiau perskaityti pirmąją dalį. Patarčiau suprasti, kad tiek mokyklos, tiek vaikų darželiai, tiek sveikatos įstaigos, tiek vaistinės – joms visoje ES taikomi specifiniai reikalavimai. Bet kadangi jūs atstovaujate Laisvosios rinkos institutui, jūs turbūt žinote patarlę - kokia gegutė, tokia giesmė“, – sakė V. P. Andriukaitis.