Lietuvoje

2021.12.01 14:43

14-os migrantų istorija: telefonu papasakojo, kaip vėl buvo baltarusių išstumti į Lietuvos pusę

atnaujinta 23.00
LRT.lt, BNS2021.12.01 14:43

Varėnos rajone praėjusią parą sulaikyti keturiolika migrantų nusprendė grįžti į Baltarusiją, atsisakė keliauti į kilmės šalį, trečiadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). Visgi „Sienos“ grupės savanoriai LRT.lt teigia, kad šie migrantai į Baltarusiją grįžta ne savo noru bei nori pateikti prieglobsčio prašymą Lietuvoje. Vėliau ketvirtadienį pavakare portalui pavyko susisiekti su vienu iš migrantų.

LRT.lt kalbintas migrantas: nenorime grįžti į Baltarusiją, visi čia esantys žmonės nori į Lietuvą

Trečiadienio pavakare kalbėdamas su LRT.lt žurnalistu per „WhatsApp“ programėlę, vienas iš migrantų grupėje esančių angliškai kalbančių kurdų teigė, jog migrantai buvo baltarusių pareigūnų atstumti atgal į Lietuvos pusę, prieš keturias ar šešias valandas.

„Lietuvos [pareigūnai] sako – grįžkit į Baltarusiją, o baltarusiai sako – grįžkite į Lietuvą. Mes dabar pasienyje, kaip matėte vakar, [...] vaikai serga”, – kalbėjo migrantas.

Iš balso buvo galima atpažinti, jog tai tas pats vyras iš LRT.lt reportažo, skelbto antradienį. Jam programėle kalbant su žurnalistu, aplinkui girdėjosi vaikiški balsai.

„Mes bandėme paprašyti prieglobsčio Lietuvoje, bet pareigūnai [prašymo nepriėmė]”, – sakė migrantas. Anot jo, prie migrantų grupės buvo privažiavus pasieniečių mašina. Jis teigė, jog jų paklausė, ar jiems reikia pagalbos, ar turi maisto. Anot migranto, prieš atstumdami į Baltarusiją, pasieniečiai jiems davė humanitarinių paketų su maistu: „Tačiau tai buvo prieš 6-7 valandas, [užteko] tik vaikams, jau pasibaigė.”

Nors Lietuvos pareigūnai sako, kad neteisėti migrantai į Baltarusijos pusę grįžo savo noru, kalbintas migrantas sako: „mes nenorime grįžti į Baltarusiją, visi čia esantys žmonės nori į Lietuvą”.

LRT.lt susisiekus Valstybės sienos apsaugos atstovas Giedrius Mišutis LRT.lt patvirtino, kad pastaruoju metu neužfiksuota bandymų neteisėtai kirsti Lietuvos–Baltarusijos sieną.

„Judėjimo kažkokio yra, kažkokie žmonės ten yra, bent jau buvo“, – tikina VSAT atstovas.

Jis patikino, kad jei migrantai bandytų grįžti į Lietuvą, pažeistų sieną, prasidėtų veiksmai, kurie „matyt būtų panašūs į tuos, kurie buvo, bet tokio fakto nėra.“

Prieš 23 val. VSAT atstovai tikino, kad ši migrantų grupelė pasitraukė nuo pasienio į Baltarusijos gilumą.

Į įvykius sureagavo ir Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius. Jis priminė, kad prieš dvi savaites siūlė keisti apgręžimo politiką.

„Prieš dvi savaites pasiūliau papildyti „apgręžimo“ politiką repatriavimo galimybe, o nepaprastosios padėties teritorijoje (įskaitant pasienio užkardas) steigti „humanitarinius centrus“, kuriose mūsų valstybės pareigūnai ir nevyriausybinės organizacijos į Lukašenkos „ping-pong‘o“ spąstus patekusiems asmenims galėtų suteikti būtinąją medicininę pagalbą bei pasiūlymą sugrįžti į kilmės valstybę“, – primena politikas.

Jis išskiria, kad būtinybė teikti humanitarinę pagalbą į Lietuvos teritoriją bandantiems patekti migrantams vis dar įgyvendinama fragmentiškai.

„Geriausiai tą atspindi aplinkybė, kad šiuo metu, esant minusinei oro temperatūrai, Lietuvos pasienyje yra šeši nepilnamečiai, kurių gyvybei dėl ekstremalių oro sąlygų yra iškilęs tiesioginis pavojus. Šią naktį šie asmenys privalo būti išgabenti į vieną iš pasienių užkardų, nes priešingu atveju visi būsime atsakingi už šias beprasmes mirtis Lietuvos pasienyje. Rytoj šiems asmenims pakartotinai turi būti pateiktas pasiūlymas repatrijuoti į kilmės valstybę“, – pabrėžia politikas.

Skelbė, kad migrantai nutarė grįžti į Baltarusiją

VSAT trečiadienį dieną skelbė, kad dvi irakiečių šeimos atmetė pasieniečių pasiūlymą, padedant tarptautinėms organizacijoms, lėktuvu iš Lietuvos savanoriškai grįžti į Iraką.

14-os neteisėtų migrantų grupė antradienį buvo aptikta Varėnos rajone, maždaug už 300 metrų nuo sienos su Baltarusija. Užsieniečiai buvo pristatyti į Aleksandro Barausko užkardą, kur buvo pamaitinti, įsikūrė, ilsėjosi.

12 migrantų turėjo dokumentus, tai buvo Irako piliečiai. Dvi užsienietės dokumentų neturėjo, jos prisistatė Somalio pilietėmis.

Tarp Irako piliečių buvo dvi šeimos, kurias sudarė sutuoktinių poros bei po tris nepilnamečius. Likę du Irako piliečiai – vieniši vyrai.

Antradienį tuoj po grupės aptikimo jos apžiūrai buvo iškviesti medikai.

„Keli migrantai pateikė nusiskundimų sveikata, todėl į gydymo įstaigas buvo išvežta viena moteris su vaiku bei du vyrai. Nepilnamečiui po medicinos patikrinimo ir tyrimų sveikatos sutrikimų ar ligų nenustatyta. Kad pavojaus sveikatai ir jos sutrikimų nėra, nustatyta ir dviem suaugusiesiems. Iš gydymo įstaigų tą patį antradienį visi keturi užsieniečiai buvo grąžinti į A. Barausko užkardą. Ten migrantai pernakvojo“, – rašoma pranešime.

Vėliau kitame pranešime patikslinama, kad nepilnamečiui medicinos patikrinimas ir tyrimai atlikti Kauno klinikose, ten sveikatos sutrikimų ar ligų vaikui nenustatyta.

VSAT teigimu, antradienį iki vėlumos užkardoje lankėsi ir nepilnamečių būklę bei sąlygas vertino vaiko teisių apsaugos specialistai. Pirminiais duomenimis, pasieniečiams pastabų nebuvo.

Pasieniečiai teigia trečiadienį ir toliau besiaiškinę šių užsieniečių patekimo į Lietuvą faktus – vyko migrantų apklausos.

„Pokalbių metu pasieniečiai grupę informavo apie šios migrantų krizės metu neteisėtai į Lietuvą patekusių užsieniečių apgyvendinimo Lietuvoje situaciją, jų statusą, taikomas procedūras. Migrantai supažindinti, kokios yra užsieniečių teisinę padėtį Lietuvoje reglamentuojančių teisės aktų nuostatos“, – teigia VSAT.

Jos teigimu, migrantai taip taip pat buvo informuoti, kaip į Lietuvą galima patekti legaliai, kur dėl to reikia kreiptis. Migrantai prieglobsčio Lietuvoje nesiprašė.

VSAT pareigūnai teigia atsakę į visus užsieniečių klausimus bei paaiškino, kad abi somalietės bei du vieniši irakiečiai negali būti įleisti į Lietuvą ir pagal galiojančią tvarką turi grįžti į šalį, iš kurios neteisėtai pateko, t. y. Baltarusiją.

Šeimoms pasieniečiai taip pat pateikė siūlymą, kad, pasinaudojant tarptautinių organizacijų pagalba, jos savanoriškai galėtų lėktuvu iš Lietuvos grįžti į kilmės šalį, t. y. Iraką.

„Šio siūlymo šeimos atsisakė. Įvertinę gautą informaciją ir pasitarę migrantai nusprendė visi kartu su nepilnamečiais savo noru grįžti į Baltarusiją“, – tvirtina pasieniečiai.

Jie taip pat sako aprūpinę migrantus humanitariniais daviniais, jiems buvo pasiūlyta paimti papildomų drabužių, tačiau jie padėkojo ir to atsisakė.

Pasieniečiai teigia, kad buvo darsyk įvertinta visų asmenų sveikata bei savijauta – dėl to nei nusiskundimų, nei problemų nebuvo.

Trečiadienį popiet 14-os migrantų grupė grįžo į Baltarusiją.

VSAT pateiktas įrašas, kaip, anot jų, migrantai palieka Lietuvą:

VSAT užfiksavo 14-os migrantų grįžimą iš Lietuvos į Baltarusijos teritoriją

VSAT užfiksuotoje medžiagoje – pokalbis su neteisėtai į Lietuvą patekusiais migrantais:

VSAT užfiksuotoje medžiagoje – pokalbis su neteisėtai į Lietuvą patekusiais migrantais

Visgi „Sienos“ grupės savanoriai LRT.lt teigia, kad šiuo metu bendrauja su šiais migrantais. Bent vienas iš jų sako, jog bandė pateikti prieglobsčio prašymą, tačiau, jų teigimu, panašu, jog jis svarstytas nebuvo.

Varėnos r. rasti migrantai dalinasi vaizdo įrašu kaip esą yra nukreipiami atgal į Baltarusiją:

14 Varėnos r. rasti migrantai dalinasi vaizdo įrašu, kaip esą yra nukreipiami atgal į Baltarusiją

Pagal Lietuvoje rugpjūčio 3 d. Priimtus įstatymus, prieglobsčio prašymą pateikti galima tik sienos perėjimo punktuose bei šalies ambasadoje Minske. Žmogaus teisių gynėjai teigia, jog baltarusių pareigūnai neleidžia, arba sukuria sąlygas, kad neleistų užsieniečiams prieglobsčio prašymą pateikti legaliai.

Anot „Sienos“ grupės savanorių, migrantai sakė, jog į Baltarusiją grįžta ne savo noru bei nori pateikti prieglobsčio prašymą Lietuvoje.

Žmogaus teisių stebėjimo institutas: raginame valdžios atstovus įleisti šiuos asmenis

Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovai, vertindami šią situaciją, teigia, kad pasirinkimas arba būti grąžintiems į Iraką, arba grįžti į Baltarusiją, nėra pasirinkimas, jei asmenys ieško prieglobsčio.

„Jei asmuo negali grįžti į Iraką, nes jo gyvybei ir/ar sveikatai gresia pavojus, jo išsiuntimas pažeidžia esminį tarptautinės teisės – negrąžinimo – principą. Kiekvieno asmens situacija turi būti išnagrinėta atsižvelgiant į individualias aplinkybes. Jau nekalbant apie tai, kad tokiu sprendimu stumiame vaikus į situaciją, kur jų gyvybei galimai grės pavojus.

Raginame valdžios atstovus tai įvertinti, įleisti šiuos asmenis dėl humanitarinių priežasčių ir sudaryti galimybes pateikti prieglobsčio prašymus“, – dėstoma instituto feisbuko įraše.

LRT.lt antradienį pranešė, kad Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, šalia Rakų kaimo Varėnos rajone, rasta nemaža migrantų grupė, tarp kurių – bent penki vaikai.

„Dauguma migrantų prisistatė Irako piliečiais, iš Irako Kurdistano. Tarp jų buvo bent penki vyrai, trys moterys ir bent penki vaikai. (...) Su jais taip pat buvo dvi moterys iš Somalio. Vienas vaikas serga“, – pasakojo LRT.lt žurnalistas B. Gerdžiūnas.

Anot migrantų, atgal į Iraką jie negali grįžti dėl komplikuotos šeimos pozicijos ir pavojaus grėsmės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt