Lietuvoje

2021.12.01 15:28

Ne, Kalėdų EK neuždraus: rekomendacijomis nesiekiama drausti, Kalėdos buvo ir bus

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.12.01 15:28

Po to, kai į eurokomisarės Helenos Dalli rekomendacijas Kalėdų šventes vadinti „šventiniu laikotarpiu“ sureagavo Vatikanas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Milda Ališauskienė ramina – rekomendacijomis nesiekiama ką nors panaikinti, o norima įtraukti skirtingų tikėjimų žmones ir rasti bendrumus. Panašiai kalba ir europarlamentarė Rasa Juknevičienė: „Kalėdos buvo ir bus“, – sako ji.

Portalas LRT.lt primena, kad laikraštis „La Repubblica“ pranešė, jog Europos Komisija (EK) parengė rekomendacijas vidaus naudojimui, kurių tikslas buvo skatinti nediskriminuojančią komunikaciją, riboti tiesioginių nuorodų į lytį, tautinę priklausomybę, rasę ir religiją vartojimą.

Viena rekomendacijų – Europos institucijų darbuotojams Kalėdų šventes vadinti „šventiniu laikotarpiu“, kadangi „žmonių religinės tradicijos ir kalendoriai yra skirtingi“.

„Tai buvo rekomendacija, kurios tikslas – atskleisti Europos kultūros įvairovę. Ji nebuvo privaloma. Galiausiai dokumentas buvo atšauktas, jis bus tobulinamas“, – pranešė antradienį oficialus EK komisijos atstovas Ericas Mameris.

„Kalėdos buvo ir bus“

Į tokius siūlymus sureagavo ir Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietras Parolinas. Kaip skelbė portalas „Vatican News“, P. Parolino teigimu, jis pastangas užkirsti kelią diskriminacijai laiko teisingomis, tačiau tokios rekomendacijos „nėra tinkamas būdas šiam tikslui pasiekti. Nes galiausiai šitaip galima sužlugdyti, sunaikinti žmogų“.

Kaip pažymėjo P. Parolinas, „Europa už savo gyvavimą ir savo tapatybę yra dėkinga daugeliui indėlių“.

„Mes, žinoma, negalime pamiršti, kad vienas svarbiausių indėlių, jeigu ne pats svarbiausias, buvo pati krikščionybė. Todėl naikinti skirtumus ir naikinti savo šaknis reiškia naikinti asmenybę“, – pabrėžė Šventojo Sosto valstybės sekretorius.

Trečiadienį europarlamentarė Rasa Juknevičienė feisbuke patikslino, kad vidinio naudojimo rekomendaciją savo tarnybos darbuotojams išplatino socialdemokratų deleguota komisarė iš Maltos, atsakinga už lygias galimybes.

„Sureagavo italų spauda, Vatikanas. Beje, ir mano EPP grupės europarlamentarai iš Italijos. Ta vienos persistengusios komisarės rekomendacija buvo atšaukta. Jokia naujiena, kad kairuoliškas požiūris yra būtent toks. Tačiau tikrai ne visos ES ir niekas nei gali, nei turi teisę nurodinėti valstybėms narėms tokiais klausimais.

„Taigi nusiraminkit. Kalėdos buvo ir bus. Eglutės – taip pat. Jos jau visose didesnėse Briuselio aikštėse“, – pažymėjo R. Juknevičienė.

Ragina ieškoti bendrumų, o ne skirtumų

Kaip portalui LRT.lt sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorė, socialinių mokslų daktarė Milda Ališauskienė, šiomis rekomendacijomis siekiama ieškoti bendrumo per šventes, o ne pabrėžti švenčių turinį, tai – įtraukios visuomenės idėja, kad žmonės savo bendrumą atrastų šventėse.

„Europos Komisija vis dėlto galvoja apie valstybių narių situaciją, apie mūsų kultūrinę aplinką, esančią Europoje, apie tai, kad šiuo laikotarpiu šventes švenčia ne tik krikščionys, bet taip pat judėjai, vėliau saulėgrįžos šventę švenčia įvairios ikikrikščioniškos religinės tradicijos.

Nors Europoje dominuoja krikščionybė, bet kultūrinio paveldo dalimi taip pat yra judaizmas, islamas, minėtos ikikrikščioniškos tradicijos. Kalbėti apie tai, kad visi švęs Kalėdas, neatspindėtų Europos Sąjungos įtraukios visuomenės politikos“, – teigia M. Ališauskienė.

VDU profesorės teigimu, įtrauki visuomenės idėja kalba apie tai, kad įvairių religinių tradicijų žmonės galėtų jaustis visaverčiais piliečiais – nepaisant to, kokia yra dauguma, tai nereiškia, kad mažumos šventės turėtų būti ignoruojamos.

Tad įtraukios visuomenės idėja ragina per šventes ieškoti bendrumo, o ne skirtumų: „Žmonės švenčia ir atranda bendrumą šventime, o ne šventės turinyje“, – pabrėžia M. Ališauskienė.

Siekiama ne panaikinti Kalėdas, o įtraukti įvairius žmones

Pasak sociologės, suprantamas ir religinių bendruomenių rūpestis ar pasipiktinimas. Religinės bendruomenės ir jų vadovai atstovauja savo bendruomenėms, o rekomendacijas teikusi eurokomisarė pabandė pažiūrėti plačiau ir įvertinti ES multikultūrinį kontekstą, pamatyti, kad šventės yra įvairios, LRT.lt sako profesorė.

M. Ališauskienė taip pat akcentuoja, kad tokios gairės nėra įstatymas – tai yra tik pasiūlymas: „Naudoti ar nenaudoti – pasirinkimas. Bet rekomenduojama viešojoje erdvėje susimąstyti apie šalia esančius žmones, kurie galbūt nešvenčia vienokių ar kitokių švenčių“.

„Jei turime darbo kolektyvą, kuriame yra ir judėjų, ir musulmonų, ir krikščionių, o galbūt krikščionys yra skirtingų šakų – katalikai ir ortodoksai, kurių skirtingi kalendoriai, skirtingos šventės, jų pavadinimai. Ar tikrai dabar svarbu pabrėžti skirtumus?

Įtraukios visuomenės idėja – verta pabrėžti Europos Sąjungos bendrumus, o bendrumas yra tai, kad visi kartu švenčia, kad visos tradicijos tuo pačiu metu turi savo šventes. Tada visi žmonės jaučiasi įtraukti ir pamatyti, jaučiasi suprasti, kad yra svarbūs. Kalba eina apie tai, o ne kažką panaikinti, įžeisti tokiu būdu“, – tvirtina M. Ališauskienė.

Profesorė taip pat priduria, kad valstybė ar jų sąjunga įsipareigoja matyti visus savo piliečius, o ne tik vienos religinės bendruomenės narius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt