Lietuvoje

2021.12.01 14:04

Pirmoji pokyčių diena mokyklose: vaikai dėvi kaukes, kilo ir nesutarimų su tėvais, vos kelios savivaldybės parūpino apsaugos priemonių

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.12.01 14:04

Pedagogai trečiadienio rytą prieš pamokas turėjo naują užduotį – prižiūrėti, kad į klases patektų tik medicinines kaukes dėvintys vaikai. Toks reikalavimas nuo šiandien įsigaliojo ir pradinukams. Kaip LRT.lt pasakojo pradinių mokyklų vadovės, dauguma vaikų atėjo jau dėvėdami tinkamas apsaugos priemones, tačiau buvo atvejų, kai teko glaistyti nesutarimų su tėvais kampus ir įtikinti juos, kad to reikia. 

Nors švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė trečiadienį sakė, kad savivaldybės operatyviai sprendžia aprūpinimo kaukėmis klausimą, kaip paaiškėjo, tai padaryti suspėjo vos kelios. Tarkime, anot Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovės Indrės Vilūnienės, tinkamo dydžio kaukėmis pasirūpino Prienai ir Biržai. Kitos savivaldybės, anot I. Vilūnienės, jau yra užsakiusios kaukių.

„Jei vaiko kaukė nemedicininė arba tėvai negali dėl įvairių priežasčių pasirūpinti kaukėmis, tuomet mokykla su savivaldybe pasirūpina tuo, o Finansų ministerija, kaip ir visais kitais atvejais, kompensuos išlaidas“, – sakė ministrė J. Šiugždinienė.

Ji pabrėžė, kad Lietuva nėra vienintelė valstybė, kur pradinukai dėvi kaukes mokykloje.

„Neturėtų būti didelio nepatogumo, didesnė bėda būtų, jei reikėtų mokytis per nuotolį“, – pabrėžė J. Šiugždinienė.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys mano, kad kaukės pradinukams yra efektyvi priemonė. Jis sakė, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ne sykį yra aptarusi su savivaldybėmis, kaip jos pasirūpins kaukėmis. Anot ministro, tai naujas procesas, jis netrukus bus sustyguotas.

„Tikiuosi, kad nepaversime ugdymo įstaigų kontrolės štabu. Reikia edukacijos, dėmesio. Nereikia bausmių, nereikia vaikų gąsdinti. Reikia tiesiog vaikams padėti kaukes naudoti tinkamai“, – kalbėjo A. Dulkys.

Vaikas vieną pamoką praleido kitoje patalpoje

Klaipėdos „Gilijos“ pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai einanti direktoriaus pareigas, Edita Liutkuvienė sakė, kad kaukėmis pasirūpino tėvai, o jei jie to nepadarė ar vaikas pamiršo apsaugos priemonę, kaukę duoda mokykla. Kaukių iš savivaldybės mokykla bent jau kol kas nesulaukė.

„Gilijos“ mokyklos vadovė pasakojo, kad tėvai per TAMO dienyną prieš kelias dienas buvo supažindinti su naujove.

Bet paskui su tėvais išsprendėme šį klausimą, sutarėme, kad vis dėlto reikia laikytis priimto sprendimo, ir dabar visi vaikai yra klasėse, dėvi kaukes. Jokių problemų nebeturime, tikėkimės, kad taip ir bus ateityje.

E. Liutkuvienė

„Keletas tėvelių reagavo, parašė laiškus. Su jais asmeniškai susisiekiau, paaiškinau padėtį, tai, kas jiems buvo nesuprantama, ir radome bendrą sprendimą.

Dar vieno laiško sulaukiau vakar, baigiantis darbui. Jame buvo prieštaraujama tam, kad vaikas per pamokas užsidėtų kaukę. Šiandien, atvykus mamytei, išsprendėme šį dalyką. Pirmoje pamokoje vaikutis buvo izoliuotas iš klasės aplinkos, nes neužsidėjo kaukės. Jis mokėsi atskiroje patalpoje. Bet paskui su tėvais išsprendėme šį klausimą, sutarėme, kad vis dėlto reikia laikytis priimto sprendimo, ir dabar visi vaikai yra klasėse, dėvi kaukes. Jokių problemų nebeturime, tikėkimės, kad taip ir bus ateityje“, – kalbėjo mokyklos vadovė.

Kaip sakė E. Liutkuvienė, iš pradžių tėvai savo nesutikimą grindė teisės aktais, įrodinėjo, kad mokykla neturi teisės to reikalauti, tvirtino, kad vaikas turi sveikatos problemų, nors, pasak vadovės, tai įrodančių dokumentų nepateikė.

„Matyt, ir namie buvo kalbama su vaikučiu, kad nesidėtų kaukės. Jis klausė tėvelių. Bet su tėvais pasikalbėję akis į akį geranoriškai išsprendėme problemą“, – pasakojo E. Liutkuvienė.

Tėvai kėlė klausimų, bet pavyko susitarti

Į Panevėžio pradinę mokyklą trečiadienio rytą keli vaikai atėjo nedėvėdami kaukių.

„Ar pamiršo, ar sąmoningai nedėvėjo. Bet mes davėme jiems kaukes ir jie užsidėjo. Dar per anksti vertinti, kokia yra situacija. Bet šiaip mūsų vaikai dėvi kaukes. Sudėtingiau yra specialiųjų poreikių vaikams, jiems tai sunkiau, jie nenori dėvėti kaukių“, – pasakojo direktorė Kristina Žaltauskienė.

Ji palygino šiandieninę padėtį su ta, kuri kilo, kai pavasarį vaikai grįžo į klases ir teko spręsti testavimo klausimą.

„Lygindama tai, kas buvo tuomet ir kaip yra dabar, galiu pasakyti, kad dėl kaukių padėtis nėra aštri. Tačiau buvo nuomonių, kad vaikai testuojasi, tad kaukė – perteklinis dalykas, kad kaukės trukdo per pamokas, kad jie per maži dėvėti kaukes. Kol kas pavyko susitarti, bet nežinau, kas bus rytoj“, – aiškino vadovė.

K. Žaltauskienė sakė, kad mokykla turi kaukių rezervą, o iš savivaldybės šių apsaugos priemonių negavo.

Direktorė pasidžiaugė, kad šiais mokslo metais mokykloje buvo nustatytas vos vienas užsikrėtimo COVID-19 atvejis. Pradinėje mokykloje mokosi 285 vaikai.

K. Žaltauskienė pagyrė savo mokinių tėvus, kurie atsakingai savo atžalų neveda į mokyklą, jei šie sloguoja, kosti. Be to, pastaruoju metu, po rudens atostogų, išaugo besitestuojančių vaikų skaičius. Šiuo metu reguliariai tikrinasi 216 mokinių. Dalis vaikų persirgo koronaviruso infekcija. Anot vadovės, tik menka dalis mokinių nesitestuoja dėl to, kad nesutinka tėvai.

Pora vaikų naudoja skydelius

Kauno „Varpelio“ pradinės mokyklos direktorė Daina Gitana Paražinskienė sakė, kad su tėvais apie besikeičiančią tvarką kalbėjo ne sykį, tai darsyk priminė ir vakar.

„Ėjau vakar į visas klases ir vaikams priminti. Jie šaukė: jau, jau viską turime. Taip, buvo keli tėveliai, kurie sakė, kad vaikai nedėvės kaukių, nes turi sutrikimų. Jiems yra skydeliai“, – aiškino mokyklos vadovė.

Ji sakė, kad didelių pokyčių neįvyko – vaikai ir iki šiol dėvėjo kaukes kitose patalpose, ne klasėse, tad jau įprato.

„Dabar tiesiog ilgesnį laiką turės jas dėvėti. Ypatingų sunkumų ar konfliktų nebuvo. Bet šiandien pirma diena. Po kelių dienų išsamiau galėčiau pasakyti“, – aiškino D. G. Paražinskienė.

Tiesa, neslėpė ji, kaukės pradinukams kelia keblumų, vaikai sako, kad sunkiau kvėpuoti.

Anot direktorės, tėvai geranoriškai sutiko vaikams parūpinti medicininių kaukių, įdeda savo atžaloms po kelias. Iš savivaldybės apsaugos priemonės mokyklos nepasiekė.

„Aišku, būtų gerai tokia galimybė“, – pabrėžė „Varpelio“ vadovė.

Direktorė sakė, kad jei vaikai pamiršta kaukę, pameta ją, supurvina, naują duoda mokykla.

Kada reikia dėvėti kaukes ir kada ne?

ŠMSM primena, kad sveikatos apsaugos ministro-operacijų vadovo sprendimu nuo gruodžio 1 d. švietimo įstaigose medicinines kaukes turi dėvėti ir pradinių klasių mokiniai.

Jei tėvai neaprūpina vaiko tinkamomis kaukėmis, jų turėtų suteikti mokykla.

„Visi norime, kad mūsų vaikai būtų saugūs. Tinkamai dėvimos kaukės sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 ir suaugusiesiems, ir vaikams. Vienintelė sąlyga – ir tėvai, ir mokytojai bent jau pirmomis kaukių dėvėjimo dienomis vaikams turėtų priminti, kaip deramai jas dėvėti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Kaip numatyta operacijų vadovo sprendime, nuo gruodžio 1 d. visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose turi dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Kaukių dėvėti nereikia, kai vaikai sportuoja ar dalyvauja veiklose, kurių negalima atlikti būnant su kauke. ŠMSM aiškina, kad kaukės neprivalomos negalios paliestiems mokiniams, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems sveikatos specialistai rekomenduoja nešioti veido skydelį.

„Mokykloms pradinukams tinkamo dydžio kaukėmis padės apsirūpinti savivaldybės. Savivaldybės prašymus kompensuoti išlaidas vaikiškoms medicininėms kaukėms teikia Finansų ministerijai ta pačia tvarka, kaip ir dėl kitų su COVID-19 valdymu susijusių išlaidų“, – aiškino ministerijos atstovai.

Kaip sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrės atstovas Dainoras Lukas, kaukės – tėvų rūpestis.

„Bet jei kas neturės kaukių arba neturės tinkamų, mokyklos jų turės“, – patikino D. Lukas.

Pasak jo, savivaldybės taip pat pasirūpins kaukėmis, o gal jau ir pasirūpino.

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat atkreipia dėmesį, jog labai svarbu vaikus mokyti ir kitų higienos įpročių – gerai plautis rankas su muilu, neliesti kaukės, netrinti akių neplautomis rankomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt