Lietuvoje

2021.12.01 11:46

Ministerija imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia lieka pavaldi VRM

atnaujinta 14.37
LRT.lt, Ramūnas Jakubauskas, BNS2021.12.01 11:46

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas, rašoma ministerijos pranešime.

Atsižvelgiant į pateiktas išvadas bei dar 2016 m. Konkurencijos tarybos išsakytas pastabas dėl ydingos praktikos išskirtinėmis sąlygomis teikiant valstybės paslaugas, nuspręsta atsisakyti penkių viešųjų įstaigų (VŠĮ), kurios atlieka ministerijai nebūdingas funkcijas.

VšĮ Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai, VšĮ valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centras „Dainava“ ir VšĮ VRM Poilsio ir reabilitacijos centras „Pušynas“ bus likviduotos, o jų turtas perduotas Turto bankui. Kartu su pareigūnų bendruomene per 2022 m. bus parengtas profesinių ligų prevencijos ir reabilitacijos paslaugų teikimo modelis, kuris atlieps pareigūnų poreikį laiku gauti aukščiausios kokybės paslaugas. Planuojama didinti finansavimą pareigūnų reabilitacijos paslaugoms ir siekti, jog jų kasmet gautų bent 10 proc. pareigūnų.

„Nepriimtina, kad pareigūnai paskirtos reabilitacijos turi laukti trejus metus. Iki šiol gajos nomenklatūrinės tradicijos stabdo pokyčius ir mažina reabilitacijos paslaugų prieinamumą pareigūnams. Ministerijos rūpestis ir atsakomybė yra pareigūnų sveikata, o ne poilsio namų administravimas. Reabilitacijos paslaugos pareigūnams turi būti prieinamos skaidriai, greitai ir kokybiškai“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, VRM priklausančios sanatorijos gyvena iš komercinės veiklos ir tik nedidelė dalis jų teikiamų paslaugų tenka VRM pareigūnams. Taigi šių sanatorijų paslaugos orientuotos į plačiosios visuomenės ir privilegijuotų asmenų, o ne į pareigūnų poreikius. Pavyzdžiui, paaiškėjo, kad 2020 m. „Pušyno“ reabilitacijos paslaugomis iš 15 tūkst. pareigūnų pasinaudojo vos 429 pareigūnai. Panaši ir „Dainavos“ situacija – čia praeitais metais reabilitacijos paslaugų suteikta 459 pareigūnams, o valstybės tarnautojų kvalifikacijos kėlimo paslaugų – vos 18 pareigūnų.

Peržiūros metu nustatyta, kad iš visų VRM pavaldžių įstaigų mažiausią dalį paslaugų vidaus reikalų sistemai suteikia Kultūros, pramogų ir sporto rūmai – 2021 m. nesudaryta nė viena sporto paslaugų arba kultūros srities sutartis. Minėtuose rūmuose dėl neapšiltintų pastato sienų susidaro dideli šildymo kaštai, todėl dar 2014 m. buvo atjungtas daugelio patalpų šildymas ir dabar veiklai ištisus metus naudojama tik apie 46 proc. pastato ploto.

VRM atsisako savininko teisių ir į nemokiu pripažintą VšĮ Bendrystės ir socialinių inovacijų centrą bei BĮ koncertinę įstaigą VRM Reprezentacinį pučiamųjų orkestrą. Bendrystės centro socialinės veiklos bus tęsiamos kitomis formomis, o Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia liks ir toliau pavaldi VRM. Reprezentacinis pučiamųjų orkestras nebus likviduojamas – jis grįš Policijos departamento žinion, iš kur istoriškai kildinamas. Orkestrui kasmet skiriami VRM asignavimai sudaro šiek tiek daugiau nei 0,5 mln. eurų.

VRM nebūdingas paslaugas teikiančių įstaigų likvidavimo planą ministrė aptarė su minėtų įstaigų vadovais ir pareigūnų profesinėmis sąjungomis. Numatomiems pokyčiams įgyvendinti numatytas vienų metų pereinamasis laikotarpis. Vidaus reikalų sistemoje iš viso yra 38 pavaldžios įstaigos, veikiančios kaip atskiri juridiniai asmenys.

Likviduojamų įstaigų darbuotojai turės ieškoti kito darbo

Vidaus reikalų ministerijai pavaldžių ir likviduojamų įstaigų darbuotojai turės ieškoti kito darbo, teigia ministrė.

„Yra sutarta dėl metų laiko pereinamojo laikotarpio ir manome, kad per šituos metus bus tikrai rasti sprendimai ir žmonės galės rasti vietą kitur, nes yra tikrai neūkiška laikyti vien dėl to šituos objektus“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministerijos vadovė.

Pareigūnai galės rinktis poilsio vietą

Ministrė tikina, kad panaikinus minėtas sanatorijas, bus didinamas finansavimas pareigūnų sveikatingumui ir reabilitacijai, o pareigūnai galės pasirinkti, kur pailsėti nuo tarnybos.

Pasak vidaus reikalų ministrės, to norėtų patys pareigūnai.

„Pareigūnui atsiras galimybė rinktis. Šiandien jis tokios galimybės neturi. Atliekant analizę, mes turėjome galimybę pasikalbėti ne su vienu pareigūnu, gauti atgalinį ryšį ir tikrai buvo išsakytas poreikis ir noras pasirinkti vietą, kur jis norėtų gauti sveikatingumo ir reabilitacijos paslaugas“, – teigė A. Bilotaitė.

Jos teigimu, ministerijai priklausančios sanatorijos gyvena iš komercinės veiklos ir tik nedidelė dalis jų teikiamų paslaugų tenka pareigūnams.

Ministrė kol kas neatsakė, kiek tiksliai lėšų ruošiamasi skirti pareigūnų poilsiui.

„Mes šiuo metu skaičiuojame, viskas priklausys nuo paketo. Esame sutarę, kad per 2022-uosius su profsąjungomis su pareigūnais susidėliosime modelį, algoritmą, poreikį ir tada turėsime aiškią, konkrečią sumą“, – sakė vidaus reikalų ministrė.

Skvernelis kritikuoja Bilotaitės sprendimą

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis teigia, kad tokiu sprendimu ministerija mažina galimybes pareigūnams gauti reabilitacijos paslaugas. Kaip rašoma frakcijos pranešime, taip esą naikinamos žmonių darbo vietos, ir galbūt siekiama kito tikslo – sudaryti sąlygas kurortuose statyti daugiabučius.

„Tokiu sprendimu vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė panaikina vietas, kuriose pareigūnai turėjo galimybę stiprinti profesines žinias, o svarbiausia gauti būtinas medicininės reabilitacijos, prevencinės, psichologinės reabilitacijos, sveikatos grąžinamojo paslaugas. Ir nors ministrė sako, kad jos vadovaujama ministerija rūpinasi pareigūnų sveikata, tačiau nieko neužsimina, kur po tokio sprendimo pareigūnai galės gauti minėtas paslaugas, kaip apskritai valstybė numačiusi jas teikti. Nežinia, ar pareigūnai neliks palikti vieni ir rinkos sąlygomis turės savo asmeninėmis lėšomis susimokėti už reabilitaciją ir sveikatos grąžinimą“, – teigia S. Skvernelis.

Pasak jo, kyla klausimų, kad galbūt šiuo sprendimu siekiama kitų interesų patenkinimo – sudaryti sąlygas panaikintų centrų vietoje statyti daugiabučius namus.

„Reabilitacijos įstaigos yra kurortuose, tad vietos atžvilgiu čia būtų labai naudinga privatiems subjektams statyti daugiabučius. Svarbu paminėti, kad reabilitacijos centrų paslaugomis naudojasi ne tik pareigūnai, gaudami finansavimą iš valstybės, bet ir kiti žmonės, norintys savo lėšomis gydytis. Todėl pelningai veikiančių įstaigų likvidavimas reiškia, kad bus panaikintos šios paslaugos, o tuose miestuose gyvenantys ir šiose įstaigose dirbantys žmonės praras darbo vietas. Nukentės ir savivaldybės, kurių biudžetą nepildys gyventojų pajamų mokesčio lėšos“, – akcentuoja S. Skvernelis.

Seimo nario teigimu, pareigūnams reabilitacijos paslaugos yra reikalingos, siekiant jiems užtikrinti būtiną prevencinę medicininę ir psichologinę reabilitaciją, sveikatos grąžinamąjį gydymą, kitas svarbias paslaugas šioje srityje, ypač kai jau antri metai paeiliui, negailint savo sveikatos, jiems tenka dirbti ekstremaliose situacijose ir nuolat susidurti su ypatingai jų sveikatai turinčiais įtaką padidintos rizikos veiksniais. Todėl net frakcijos vardu Vyriausybės buvo prašoma apsvarstyti galimybę skirti tam papildomų lėšų.

„Vidaus reikalų ministrė savo sprendimą teisina tuo, kad 2020 metais „Pušyno“ reabilitacijos paslaugomis iš 15 tūkst. pareigūnų pasinaudojo 429, „Dainavos“ centre reabilitacijos paslaugų suteikta 459, o valstybės tarnautojų kvalifikacijos kėlimo paslaugas gavo 18 pareigūnų. Tačiau tai yra ne dėl pareigūnų nenoro gauti šias paslaugas, o tiesiog šiandien nepanaudojamos esamos galimybės, kai valstybė tiesiog neskiria tinkamo finansavimo, kuris spręstų pareigūnų reabilitacijos paslaugų prieinamumo problemą“, – sako S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt