Lietuvoje

2021.11.30 15:31

Čmilytė-Nielsen: jeigu bus poreikis, Seimas svarstys dėl nepaprastosios padėties pratęsimo

atnaujinta 15.49
Rugilė Augustaitytė, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA2021.11.30 15:31

Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, atsižvelgiant į tai, kad Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos veiksmai yra neprognozuojami, gali tekti svarstyti dėl nepaprastosios padėties pratęsimo.

„Aš manau, kad vertinsime situaciją (...), tada, kai baigsis terminas, tai yra gruodžio 10 d. Tuomet ir priimsime atitinkamus sprendimus“, – antradienį naujienų portalui „15min“ sakė Seimo pirmininkė.

„Kaip jau ne kartą įsitikinome, šios migracijos, hibridinės atakos akivaizdoje Lukašenkos režimas yra neprognozuojamas, jis imasi desperatiškų veiksmų ir mes turime jiems būti pasirengę. Taigi, jeigu bus poreikis, matyt, Seimas svarstys ir pratęsimą nepaprastosios padėties, tačiau dabar visos galimybės yra atviros“ , – pridūrė V. Čmilytė-Nielsen.

ELTA primena, kad nuo lapkričio 10 d. pasienio ruože prie Lietuvos sienos su Baltarusija ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo bei užsieniečių apgyvendinimo vietose įvesta nepaprastoji padėtis, kurios tikslas – mobilizuoti pajėgas ir užkardyti kelią neteisėtam migrantų judėjimui. Nepaprastoji padėtis pasienio ruože įvesta mėnesiui.

Europos Sąjunga ir JAV dėl migrantų krizės kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kuris, jų teigimu, keršija už Bendrijos sankcijas jo režimui, įvestas dėl represijų prieš opoziciją.

„Akivaizdu, kad šiuo metu būtų labai rizikinga teikti Stambulo konvenciją ratifikavimui“

Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga. Vis dėlto politikė viliasi, kad anksčiau ar vėliau politinė valia ir drąsa ratifikuoti Stambulo konvenciją Seime atsiras.

„Kalbant apie Stambulo konvenciją, aš norėčiau vertinti situaciją realiai. Ir matydama, kokia yra nuotaika, koks yra požiūris Seime, kokios įtampos, man rodos, nepagrįstai kyla Stambulo konvencijos atžvilgiu, akivaizdu, kad norint ratifikuoti Stambulo konvenciją, teikti ją Seimui ratifikavimui dabar, būtų labai rizikinga“, – portalui 15min duotame interviu teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Visgi politikė akcentuoja, kad tiek moterų teisių klausimai, tiek smurto artimoje aplinkoje problemos nelaukia. Todėl, pasak jos, smurtą artimoje aplinkoje yra bandoma užkardyti inicijuojant ir priimant kitus šią problemą sprendžiančius įstatymus.

„Kas 9 minutes Lietuvoje yra sulaukiama pagalbos skambučio. Dažniausiai moteris skambina prašydama pagalbos, nes patiria smurtą artimoje aplinkoje. Ir suvokiant, kokia šiandieną yra situacija, suvokiant, kad reikia imtis sprendimų, ir suvokiant, kad negalima laukti, kol Stambulo konvencijai ratifikuoti bus pakankamas ir labai užtikrintas palaikymas Seime, mes imamės tam tikrų įstatymų priėmimo“, – atkreipė dėmesį Seimo pirmininkė.

„Štai dabar yra smurto artimoje aplinkoje įstatymo naujoji versija svarstoma Seime, prieš gerą mėnesį buvo priimtas persekiojimo įstatymas, kas irgi yra žingsnis žmogaus teisių užtikrinimo prasme ir taip pat pagalba dažniausiai moterims, kurios tampa persekiojimo aukomis“, – pridūrė ji.

V. Čmilytė-Nielsen neabejoja, kad iniciatyvų spręsti smurto artimoje aplinkoje problemą bus ir daugiau. Vis dėlto V. Čmilytė-Nielsen teigė mananti, kad Lietuvoje ateis laikas, kai bus pritarta tiek Partnerystės įstatymui, tiek ir Stambulo konvencijai.

„Tokių iniciatyvų yra ir net neabejoju, kad jų bus ir toliau, kol mes pagaliau ateisime į tą momentą, kur politinės valios, balsų, pasiryžimo, drąsos Seime bus pakankamai, kad ratifikuotume Seime Stambulo konvenciją“, – sakė Seimo pirmininkė.

ELTA primena, kad pavasario sesijoje Seimas pateikimo stadijoje atmetė ir grąžino tobulinti daugybę emocijų visuomenėje keliantį lyčiai neutralios Partnerystės įstatymo projektą. Iniciatyvą palaikė 63 parlamentarai, 58 balsavo prieš ir 7 susilaikė. Įstatymo projekto iniciatoriai žada grąžintą tobulinti įstatymą vėl teikti rudenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt