Lietuvoje

2021.11.30 08:47

Finansų ministrė: to, kas vyksta, krize nevadinčiau

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.11.30 08:47

Auganti infliacija ir kylančios nekilnojamojo turto kainos dar nėra pagrindas lyginimams su 2008-ųjų krizės pradžia, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė, o esminis skirtumas tas, jog rinkoje nematoma netvarių paskolų problemos.

Kaip praėjusią savaitę skelbė LRT TELEVIZIJA, ekonomistai įspėja dėl nekilnojamojo turto burbulo, tiesa, konkrečiai pajūryje. Palangoje kainos per porą metų išaugo 60 procentų, skubama statyti naujus objektus, o išperkami jie neretai ir grynaisiais.

Finansų ministrės G. Skaistės teigimu, pastarieji sandoriai „kelia klausimų“.

„Išties tos sumos, kurios kartais grynais mokamos už nekilnojamąjį turtą, kelia klausimų. Esame sulaukę rekomendacijų tiek iš Lietuvos banko, turbūt tiek ir iš Europos Komisijos, kad tie atsiskaitymai grynais visgi labai dažnai yra šešėlio dalis. Turbūt tam tikri sprendimai bus pasiūlyti, kaip apriboti šią galimybę“, – LRT RADIJUI antradienį sakė G. Skaistė.

Paklausta, ar mato panašumų su krize prieš daugiau kaip dešimtmetį, ministrė atsakė, jog jų yra, tačiau „skirtumų taip pat yra“.

„Jeigu tuometinė nekilnojamojo turto krizė labai didele dalimi buvo grįsta netvariomis paskolomis, šiandien matome, kad didelė dalis nekilnojamo turto perkama grynais pinigais ar asmeninėmis lėšomis, paskolos nesudaro didžiosios dalies nekilnojamojo turto pirkimo sandorių. Pasimokęs iš anos krizės Lietuvos bankas yra įvedęs priemones, kad paskolos būtų tvarios ir jeigu žmogus negali garantuoti, kad jo ilgametės pajamos padengs paskolą, jam ji nėra suteikiama. Tiesiog šiandien matome situaciją, kad pandemijos metu kai kuriems sekėsi tikrai gerai. Nepaisant to, kad kai kurie verslai buvo uždaryti, visgi indėliai bankuose išaugo tiek verslo, tiek pačių gyventojų, natūralu, kad jeigu yra atliekamų pinigų, žmonės nori investuoti ir dažniausiai Lietuvoje pagal tradiciją investuojama į nekilnojamąjį turtą. Matome tas tendencijas, kad kainos auga, bet jos, kaip sakiau, nepadengtos netvariomis paskolomis, tai leidžia tikėtis, kad tokios krizės, kokią turėjome, tikrai nebus“, – kalbėjo G. Skaistė.

Ministrė užsiminė apie svarstomas priemones, kurios galėtų padėti suvaldyti būsto kainų augimą.

„Vadinčiau tai ne krize, vadinčiau tiesiog nekilnojamojo turto kainų augimu. Ir natūralu, kad tam tikrai daliai žmonių būsto įperkamumas mažėja, tai nėra kelias, nėra gera kryptis ir tam tikri sprendiniai mąstomi. Turiu omenyje Lietuvos banko pasiūlymą dėl antro būsto paskolos, taip pat ribojimus dėl grynųjų nekilnojamojo turto sandoriuose, taip pat diskutuojame ir dėl nekilnojamojo turto mokesčio pokyčių, kad jis galėtų būti labiau įtakojantis pirkti tą antrą būstą kaip investiciją“, – vardijo finansų ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt