Lietuvoje

2021.11.29 19:11

Stankūnas dėl vaikų skiepijimo: Izraelio ekspertai įspėjo dėl melagienų pavojaus

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.11.29 19:11

Lietuvos ir Izraelio bendrame ekspertų posėdyje dalyvavęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas LRT RADIJUI sako, kad į vakcinacijos procesą kolegos iš užsienio sėkmingai įtraukė vaikų gydytojus bei žinomus šalies žmones. Tačiau Izraelio medikai čia pat atsidusdami įspėjo apie didelį melagienų srautą. Anot jų, melagingos žinutės apie skiepus yra skrupulingai paruošiamos ir paleidžiamos per įvairias medijos priemones.

Europos vaistų agentūrai (EMA) rekomendavus nuo koronaviruso skiepyti 5–11 metų vaikus, gruodį Lietuva ketina pradėti šios vaikų amžiaus grupės vakcinaciją. Prieš ją pradedant, Vyriausybei patarinėjantys ekspertai sėmėsi patirties iš vaikus jau skiepijančio Izraelio. Pirmadienį buvo surengtas bendras posėdis, kuriam vadovavo LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius M. Stankūnas.


Profesorius, paklaustas apie naująją koronaviruso atmainą omikron, sako, kad ši tema taip pat buvo aptarta su kolegomis iš Izraelio. Pasak jo, medicinos specialistai Izraelyje šią COVID-19 atmainą vertina labai rimtai.

„Jie imasi gan tokių griežtų priemonių, pavyzdžiui, riboti žmonių keliavimą. Dabar Izraelyje yra numatyta tokia tvarka, kad kas atskrenda į šalį, nepaisant jo vakcinacijos statuso, turi būti testuojami ir turi izoliuotis tam tikrą laiką specialiuose viešbučiuose. Taip daroma todėl, kad ši atmaina kaip galima mažiau plistų į Izraelio visuomenę“, – sako M. Stankūnas.

VDU profesorius patikina, kad apie šią atmainą mokslas kol kas dar žino labai nedaug. Pasak jo, kol kas tik gerai žinoma yra tai, iš kur ši atmaina kilo ir kur labiausiai paplito. „Labiausiai ji yra išplitusi Pietų Afrikos Respublikoje (PAR). Vėliau rikiuojasi Botsvana bei kitos artimos šalys“, – omikron atmainos didžiausio paplitimo šalis įvardina pašnekovas.

Praktiškai matome, kad omikron pasiekė visus kontinentus.

Tačiau profesorius čia pat pabrėžia, kad naujoji COVID-19 atmaina jau spėjo išplisti bene po visą pasaulį. Nyderlanduose jau užfiksuoti 12 atvejų. Australija pranešė fiksuojanti 5 atvejus. Honkongas skelbia turintis 3 susirgusiuosius. Jungtinė karalystė (JK) tokių pacientų turi 2. „Taip pat bent po kelis atvejus skelbia turinčios Kanada, Italija, Vokietija, Belgija, o taip pat ir Izraelis, – naujos atmainos paplitimo žemėlapį dėsto VDU profesorius. – Praktiškai matome, kad omikron pasiekė visus kontinentus.“

Kolegos iš Izraelio net atsiduso. Pasak jų, yra tėvų, kurie nuoširdžiai klausia tai, ko nesupranta, tačiau yra ir tokių, kurie tikslingai skleidžia melagienas ir tokių melagienų žinučių, puikiai paruoštų, tikrai netrūksta.

Pasak M. Stankūno, labai svarbu kuo greičiau sužinoti, kaip vakcinos veikia šią naują atmainą. Bent jau PAR medikai tikina, kad vakcinos naująją atmainą įveikia sėkmingai.

Paklaustas, ką išgirdo apie vaikų skiepijimą iš kolegų Izraelyje, M. Stankūnas pabrėžė melagienų pavojų bei sėkmingai į vakcinacijos kampaniją įtrauktus vaikų bei šeimos gydytojus. „Kolegos iš Izraelio net atsiduso. Pasak jų, yra tėvų, kurie nuoširdžiai klausia tai, ko nesupranta, tačiau yra ir tokių, kurie tikslingai skleidžia melagienas ir tokių melagienų žinučių, puikiai paruoštų, tikrai netrūksta. Žmogui, neturinčiam medicininio išsilavinimo, labai sunku atsirinkti kuri informacija yra teisinga, o kuri tiesiog yra dezinformacija ar melagiena. Su šiuo klausimu reikia daugiau dirbti.

Taip pat kolegos dalinosi, kad vaikų vakcinacijai labai padėjo vaikų gydytojų bei šeimos gydytojų įsitraukimas į procesą. Aš dar nežinau, kaip šitas dalykas bus organizuojamas ir daromas Lietuvoje, tačiau šitą žinutę iš Izraelio medikų tikrai paėmėme ir dėl jos diskutuosime čia viduje su vietos specialistais“, – sako VDU profesorius.

Jei imti rugsėjo–spalio mėnesius, tai tokių vaikų, gulėjusių stacionare, būtų 400-ai. 50-mt iš jų gulėjo reanimacijoje. Taigi, panašus procentas, kaip ir Izraelyje, bus ir mūsų šalyje. Tai rodo, kad, mano galva, skaičiai tikrai nėra maži.

Pasak pašnekovo, prie sėkmingos vaikų vakcinacijos Izraelyje prisidėjo ir žinomi šalies asmenys, kurie turi svarų balsą visuomenėje. Anot jo, itin pasitarnavo religinių institucijų autoritetai. Profesorius įsitikinęs, kad toks principas galėtų būti taikomas ir Lietuvoje.

Vienas iš 900-tų vaikų, užsikrėtusių koronavirusu Izraelyje, turėjo sunkią formą. Lietuvoje nuo pandemijos pradžios stacionare gulėjo jau 1200 vaikų, sako M. Stankūnas. „Jei imti rugsėjo–spalio mėnesius, tai tokių vaikų, gulėjusių stacionare, būtų 400-ai. 50-mt iš jų gulėjo reanimacijoje. Taigi, panašus procentas, kaip ir Izraelyje, bus ir mūsų šalyje. Tai rodo, kad, mano galva, skaičiai tikrai nėra maži“, – sako LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius M. Stankūnas.

Išsamesnis pokalbis su profesoriumi M. Stankūnu – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt