Lietuvoje

2021.11.29 17:00

Čmilytė-Nielsen: Lietuvoje – vieni švelniausių ribojimų, tai ne nuomonė, tai faktas

LRT.lt2021.11.29 17:00

„Mes esame lyderiai Rytų Europoje pagal pasiskiepijusių skaičių. Lyderiai. Nors daug kas nori mus matyti pralaimėtojais. Lietuvoje – vieni švelniausių ribojimų. Tai – ne nuomonė, tai faktas“, – savo feisbuko paskyroje rašo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė savo įraše retoriškai klausia, ar mes tikrai visi žinome, dėl ko kovojame?

„Praėjusią parą nustatyti „tik“ 584 nauji COVID-19 atvejai. Taip, dar didelis skaičius, dėl to ir „tik“ kabutėse. Tačiau tai – ženklus sumažėjimas, tokia tendencija tęsiasi jau kelintą savaitę. Galėtume lengviau atsikvėpti, jeigu ne „velnio nešta ir pamesta“ omikron atmaina.

Natūralu, ne vienai man atėjo mintis „kada tai baigsis, kiek tai gali tęstis?“. Deja, mes nežinome, ne mūsų valioje, atrodytų. Nors ar tikrai? Mes per metus padarėme labai daug. Jums atrodo kitaip? Pažiūrėkime“, – dėsto ji.

V. Čmilytė-Nielsen įraše primena, kad pernai gruodį, kai dar tik laukėme vakcinų, „Vilmorus“ atlikus apklausą, paaiškėjo, kad 45 proc. respondentų skiepytųsi, 33 proc. nebuvo apsisprendę, 22 proc. sakė, kad nesutiktų skiepytis.

„Lietuvoje pasiskiepijusių suaugusių skaičius perkopė 70 proc. Taigi, mes tikrai tuoj pasieksime 78 proc. ribą. Tai tie, kurie pernai norėjo arba abejojo. Tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių patraukė abejones ir pasiskiepijo. Deja, 22 proc. skeptikų mums yra labai daug, per daug. Bet ar turime dėl to tapti priešais?

Susipykti, apsikabinėti etiketėmis? Kažin, ar tai padeda. Juk ne visi yra piktybiški skiepų priešininkai. Dalis elementariai, žmogiškai bijo. Kaip iracionaliai baimei paaiškinti argumentais? Nesuveiks. Dalis nepasitiki. Juos įtikinti, manau lengviau. Deja, tai žino ir tie, kas veikia prieš skiepus. Jie taip pat stengiasi“, – rašo ji.

Seimo pirmininkės manymu, yra ir žmonių, kurie aktyviai atkalbinėjami, arba jiems tiesiog neleidžiama skiepytis.

„Taip, deja, yra ir tokių – matėme ir TV reportažą iš ligoninės, kurioje serganti senolė sielojosi jog paklausė marčios ir nesiskiepijo. Skaitėme ir apie paauglę merginą, kurią patėvis, sužinojęs, kad ji savarankiškai pasiskiepijo, užrakino namuose.

Tačiau ar tikrai viskas tik juoda? Mes esame lyderiai Rytų Europoje pagal pasiskiepijusių skaičių. Lyderiai. Nors daug kas nori mus matyti pralaimėtojais. Lietuvoje – vieni švelniausių ribojimų. Tai – ne nuomonė, tai faktas“, – supažindina ji.

V. Čmilytės-Nielsen manymu, viešojoje erdvėje laikas fokusuotis į tuos, kurie pasitiki vakcina, pasitiki gydytojais, jau metus dirbančiais „reaktoriuose“, o tai – taiklus pavadinimas savo klaikumu.

„Dabar gi turime kelias „programas“, su kuriomis tarsi užstrigome – „susiskaldymas“, „pasitikėjimo deficitas“, „lyderių stoka“, „valdžių nesusikalbėjimas“. Kiek tame tiesos, o kiek – tik įsikalbėjimo? Jeigu tai būtų tiesa, kaip mums būtų pavykę padaryti tiek, kiek padarėme?“ – retoriškai klausia ji.

LRT.lt primena, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 584 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 ligos mirė 23 žmonės, 16 iš jų buvo neskiepyti arba paskiepyti nepilnai, pirmadienį pranešė Statistikos departamentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt