Lietuvoje

2021.11.29 07:23

VRM siūlo didinti valstybės įmonių vadovų atlyginimus

LRT RADIJAS, LRT.lt2021.11.29 07:23

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo gerokai padidinti atlyginimus valstybės įmonių vadovams, praneša LRT RADIJAS. Kai kuriems jų koeficientai gali būti padidinti iki 50-ies procentų.

VRM aiškina, kad siūlomi pakeitimai leistų nustatyti socialiai teisingesnius ir konkurencingesnius atlyginimus.

„Esame pasidarę analizę ir matome, kad skirtingų įstaigų vadovai gauna skirtingus atlygius, nelabai kartais aišku, kokiu pagrindu, kodėl. Manome, kad atlygis turi priklausyti nuo to, koks yra rezultatas, kokios yra kompetencijos, nes neturi būti mokama už nieką, už šiaip pozicijos ar vietos užėmimą“, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Valstybės įmonių vadovų alga susideda iš dviejų dalių – pastoviosios ir kintamosios. Kintamoji dalis negali viršyti 50 proc. pastoviosios.

Šiuo atveju kalbama apie dideles valstybines įmones, kurių vidutinis metinis darbuotojų skaičius siekia 250, o pajamos per metus – 40 mln. eurų. Tarp tokių patenka, pavyzdžiui, Registrų centras, Lietuvos oro uostai, „Regitra“, „Oro navigacija“.

Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno Sauliaus Skvernelio manymu, nėra teisinga tai, jog valstybės įmonių vadovų atlyginimai gali viršyti šalies pareigūnų darbo užmokestį. Jo manymu, daugiau dėmesio atkreipti reikėtų į žemesnės grandies darbuotojų, valdininkų algas.

„Yra patvirtinta labai aiški valstybės įmonių vadovų darbo užmokesčio sistema, kuri priklauso nuo daugelio dalykų – veiklos efektyvumo, pasiektų rezultatų, pastovios ir kintamos dalies. Manau, ta sistema kaip ir veikianti. Be to, įvertinkime vadovų atlyginimus, tai yra kosminiai atlyginimai, lyginant netgi su tais pačiais Seimo nariais ar ministro pirmininko alga. Tai visgi reikėtų žiūrėti sistemiškai, jeigu pasitvirtini, kad aukščiausia pareigybė šalyje yra prezidentas, tai jo atlyginimas ir turi būti didžiausias iš viešojo sektoriaus. Tada, sakykim, gali būti nustatyta, kad valstybės įmonės vadovo alga gali siekti ne daugiau kaip du trečdalius prezidento algos – kažkas panašaus. Bet taip išsišokti, na, jie gauna šiandien ypatingai gerus atlyginimus. Ar po vadovais esančios pareigybės valstybės įmonėse yra tinkamai atlyginamos, tikrai diskutuočiau ir sutikčiau, kad, ko gero, ne“, – LRT RADIJUI sakė S. Skvernelis.

Valdantieji aiškina, kad tik konkurencingi, privačiam sektoriui prilygti galintys atlyginimai pritrauks profesionalus į valstybės įmones.

„Jeigu norime, kad įmonės persitvarkytų, teiktų kokybiškas paslaugas, kad jose, paprastais žodžiais kalbant, nevogtų, turime ir konkurencingus atlyginimus mokėti“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Konsultantas, „Baltic Institute of Corporate Governance“ vadovas Rytis Ambrazevičius sako, kad Lietuvoje valstybės įmonių vadovų atlyginimai atsilieka nuo kaimyninių šalių.

„Kalbant apie vadovų, kurie dirba valstybinio sektoriaus įmonėse, atlyginimus, yra du palyginamieji rodikliai. Vienas yra rinka – kaip apmokamas vadovas panašaus dydžio įmonėje, kuri yra ne valstybinė, o privataus kapitalo. Dažnai matome įvairiose analizėse, kad yra apie pusė. Mano klausimas visada šiek tiek retorinis: jeigu dviese turime įmonę, tam žmogui galime mokėti sąžiningą rinkos atlyginimą, bet jeigu mes visi, Lietuvos piliečiai, kurie ir esame valstybinių įmonių tikrieji savininkai, galime mokėti tik pusę. Šito aš niekaip daug metų negaliu suprasti, kodėl taip yra Lietuvoje. Kitas būdas kaip galime palyginti, tai pasižiūrėdami į kaimynus. Į lenkus galbūt nežiūrėkime, bet pažiūrėkime, kas yra Estijoje ir Latvijoje. Apskritai vadovų atlyginimo reguliavimo Estijoje nėra ir niekada nebuvo, Latvijoje yra tam tikros taisyklės – įmonės pagal dydį suskirstytos į tris kategorijas, nustačius, kiek minimalių atlyginimų gali būti mokama valstybės įmonės vadovui“, – LRT RADIJUI komentavo R. Ambrazevičius.

Projektas suderintas su Finansų ministerija, pastabų jam neturėta, taip pat Susisiekimo, Ekonomikos ir inovacijų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt