Lietuvoje

2021.11.28 21:30

„Per dieną 20-30 nepatenkintų“ – galimybių pasų kontrolieriai sako, kad sulaukia vis mažiau pasipiktinimo

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.28 21:30

Galimybių pasus tikrinantys kontrolieriai sako – nėra nė dienos, kad neišgirstų užgaulių žodžių ar keiksmų. Tačiau pastebi, kad pasipiktinimo gerokai mažiau nei ankstyvą rudenį.

Kauno Akropolyje galimybių pasus tikrinantis Žydrūnas darbą pradeda 8 ryto. Priešakyje – 12 valandų pamaina ir šimtai galimybių pasų.

Prie galimybių paso tikrintojų stojame ir mes, renkamės vieną iš pagrindinių prekybos centro įėjimų, pro šias duris į prekybos centrą patenka apie 25 procentus visų lankytojų. Pastebėti kaip tikrinamas galimybių pasas nusprendėme piko valandomis.

Žinios. VSAT teigia neturinti informacijos apie pasienyje su Baltarusija aptiktą migranto kūną

Vos truputis po vidurdienio ties įėjimu ima tįsti eilės.

Ateinančius pasitinkantis kontrolierius, sako, nebūna nė dienos, kad neišgirstų pasipiktinimų.

Tikrintojų pusėn dažnai skrieja keiksmai ir užgauliojimai. Labiausiai pikti anot kontrolierių, vyresnio amžiaus žmonės.

„Per dieną kokių 20-30 būna nepatenkintų. Ką jie sako? Kaip jie elgiasi? Savo tiesas bando įrodyti, kam jūs čia stovit, čia be reikalo stovit ir panašiai. Visaip išvadina, žalčiais, ir panašiais žodžiais“, – kalbėjo galimybių paso kontrolierius Žydrūnas Paškevičius.

Per porą valandų įeiti neleidžiama trims žmonėms.

Dviem iš jų pateikti galimybių pasą nepavyksta išsikrovus telefonui.

„Pakraus man telefoną, kad bent kelios padalos būtų ir tada praeisiu, nes dirbu šioje vietoje“, – kalbėjo vienas žmogus.

Kitam atėjusiam telefonas veikia, tačiau pasas pradingęs.

„Nerandam galimybių paso telefone. Buvom atsisiuntę, bet kažkur prapuolė, na bet gal rasim“, – teigė Kauno Akropolio lankytojas.

Dar vieną moterį, kurios galimybių paso galiojimas pasibaigęs kontrolieriai palydi į vaistinę, kad ten būtų atspausdintas naujas.

Sako būta ir tokių atvejų, kai atėję neva tik atsispausdinti paso, paaiškėja, kad jo net neturi. Dažniausi pažeidimai, kai prasmukti bandoma su svetimu galimybių pasu.

„Jeigu eina vyras, jis atsineša vyro pavarde galimybių pase, bet vizualiai žmogus 30 metų, o pagal gimimo datą 1949 metai, tai nežinau, gal tuomet senelio ten tas pasas“, – kalbėjo „EUROCASH1“ regiono apsaugos vadovas Evaldas Kasperavičius.

Įsigaliojus reikalavimas dėvėti tik medicinines kaukes, kontrolieriams ne vienam tenka ne tik pasiūlyti tokią, bet ir dar įtikinti, kad taisyklės naujos.

Saugos tarnybos sako: būta atvejų, kai pradėjus tikrinti pasus teko kviestis ir policijos pareigūnus.

„Tiesiog veržiasi į vidų, sako: aš eisiu ir nieko jūs man nepadarysit. Žmogų tiesiog visada perspėjame apie atsakomybę, bet ne visiems tai turbūt suprantama“, – aiškino E. Kasperavičius.

„Kiekvienai neapykantai yra svarbus veidas, kuriam gali iš sakyti ir kadangi Šimonytei tai išsakyti sunku, tai išsakai apsauginiui“, – kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkas, psichologas Visvaldas Legkauskas.

Dabar rimtesnių konfliktų nekyla, nes klientai prie tikrinimo priprato.

Galimybių pasas prekybos vietose tikrinamas jau trečias mėnuo. Nuo gruodžio 28-osios ateidami į prekybos vietas galimybių pasus turės pateikti ir vaikai nuo 12 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt