Lietuvoje

2021.11.28 20:50

TS-LKD interpeliacija Verygai ir LVŽS Dulkiui savo terminologija ir klausimais mažai skiriasi

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.11.28 20:50

Lietuvoje be valdžios likę valstiečiai žalieji, žadėję tapti Seime prezidento ramsčiu, matyt, atliepė į neseniai Gitano Nausėdos išsakytą kritiką sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui dėl prastos pandeminės situacijos. Tą kartą prezidentas pateikė rekomendaciją, kaip ministras turėtų pasielgti: arba jis pasiekia persilaužimą valdant pandemiją, arba tegu traukiasi. Šią savaitę valstiečių žaliųjų iniciatyva surinkti 43 opozicijos atstovų parašai po interpeliacijos tekstu sveikatos apsaugos ministrui. Opozicija siekia A. Dulkio galvos, nors ir pati puikiai supranta, kad atstatydinti A. Dulkio nepavyks, lygiai taip pat kaip ir praeitą kadenciją konservatoriams nepavyko atstatydinti Aurelijaus Verygos – interpeliacija virto eiliniu triukšmeliu, iš kurio – jokios naudos nei medikų bendruomenei, nei šalies sveikatos apsaugos sistemai.

llgai grasinusi, Seimo opozicija pagaliau ryžosi versti iš posto sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį. Interpeliaciją savo parašais parėmė 43 opozicijos atstovai, dokumentas užregistruotas Seimo posėdžių sekretoriate.

Savaitė. Amerika ir Europa jau kitų metų pradžioje gali susidurti su nauju Putino karu Ukrainoje: šįkart tai nebepanašu į blefą

Pirmasis pasirašęs po interpeliacijos tekstu Aurelijus Veryga vardija priekaištus A. Dulkiui.

„Tai pagrindiniai klausimai susiję su pandemijos valdymu, su tuo garsiuoju planu, kurio nebuvo, paskui klausimai koks šiuo metu yra planas, dėl vakcinacijos nesėkmės, tai yra dėl vyresnio amžiaus asmenų, dėl komunikacijos, yra ir daugiau tokių techninių ir smulkesnių klausimų“, – aiškino buvęs SAM vadovas.

Tarp interpeliacijos teksto signatarų didžiausi vakcinų priešininkai Seime – Mindaugas Puidokas, Valius Ąžuolas, Dainius Kepenis, todėl kelia nuostabą jų priekaištai A. Dulkiui, kad šis kovą nusprendė dviem dienoms stabdyti „AstraZenecos“ naudojimą ir taip esą sugriovė pasitikėjimą ne tik šia, bet ir kitomis vakcinomis. Anot politologės Rimos Urbonaitės, tai liudija politikų veidmainiškumą arba paprasčiausią nesuvokimą to, ką daro.

„Na tiesiog retorinis klausimas: ar sisteminis jau visus metus veikimas ir kalbėjimas apie tai, kad nereikia skiepytis, apie skiepų pavojus, dezinformacija apie tai, kad čia kaip musės krenta ar kaip lapai krenta žmonės nuo skiepų ir tu tada sakai, kad viskas čia yra gerai, bet interpeliacijoje parašai, kaip viskas yra blogai su vakcinavimo kampanija“, – kalbėjo Mykolo Riomerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė.

Buvęs valstiečių žaliųjų vyriausybės premjeras Saulius Skvernelis palaiko buvusių politikos bendražygių iniciatyvą, anot jo, A. Dulkys netinkamas būti ministru.

„Kalbant nuo pandemijos valdymo, nuo mistinės sveikatos reformos nepriėmimo, na iš esmės, tikrai pilnas toks neveiklumas arba chaosas šitoj srity ministerijos veikloj“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Panašią terminologiją – chaosas – vartojo praeitos kadencijos opozicija, kai 2017-siais surengė interpeliaciją S.Skvernelio sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai. Vienas iš priekaištų tuo metu buvo, kad Seimo priimtos Farmacijos įstatymo pataisos nenumatė, kad įteisinti slaptieji vaistų pirkėjai sukels chaosą vaistinėse.

Tarp 15-os šią savaitę A. Dulkiui pateiktų klausimų – rūpestis dėl medikų gerovės, mat jiems pažadėtą vos 6 proc. algų prieaugį sugrauš infliacija. Tačiau lygiai į tokius pat priekaištus turėjo atsakinėti ir A. Veryga, kai jam 2017-siais buvo inicijuota interpeliacija. Tuomet opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis A. Verygos klausė, kodėl esant finansinėms galimybėms nekyla medikų atlyginimai.

„Kodėl ministras nusprendė neatsižvelgti į teisėtus medikų reikalavimus rimtai svarstyti jų atlyginimų kėlimą, nors tam galimybės buvo?“, – tuomet klausė TS-LKD frakcijos seniūnas 2016-2020 metais G. Landsbergis.

„Tiek medikų, tiek rezidentų atlyginimų kėlimas buvo ir visada bus vienas iš Sveikatos apsaugos ministerijos prioritetinių klausimų, ir tą akivaizdžiai byloja sėkmingai pasibaigusios derybos, ir vakar pasirašytas susitarimas su medikų profesinėmis sąjungomis“, – praėjusios kadencijos metu sakė A. Veryga.

Tačiau medikai turėjo progą dar kartą įsitikinti, kad politikai netęsi pažadų: jų algoms taip ir nerado pinigų nei A. Veryga, nei A. Dulkys, nors per pandemiją sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų viršvalandžiai atlyginti dosniai. Žadėtąjį algų kėlimą jie išsikovojo tik šiemet, kai kreipėsi į Darbo ginčų komisiją ir teismą.

„Mums buvo sakoma, kad visi pinigai skirti COVID ir akivaizdžiai tam algų padidinimui pinigai nebuvo paskirti. 2020-aisiais, kai padidėjo minimali mėnesio alga, mes, aišku, galvojom, kad ji ims ir indeksuosis, žinoma, kad taip nenutiko. Bet šių metų eigoje dedant nemažas pastangas, bent jau mūsų ligoninėje, galų gale pavyko pasiekti, kad tai kas buvo pažadėta, buvo ir ištesėta“, – aiškino Santaros gydytojų sąjungos pirmininkė Gabija Tomkutė.

2017-siais opozicija pralošė A. Verygai surengtą interpeliaciją – lygiai taip pat nesitiki laimėti ir dabar Dulkiui nepasitikėjimą rengianti Seimo opozicija, tačiau randa argumentų dėl ko atlieka šį veiksmą.

„Kažkada prezidentas yra pasakęs, jog šio ministro kandidatūra yra asmeninė premjero atsakomybė, tai Seimas jeigu nuspręs, visos trys frakcijos, kurios sudaro valdančiąją daugumą, prisiims irgi tą atsakomybę ir pasekmes veiklos arba neveikimo“, – kalbėjo S. Skvernelis.

„Tai tikrai, kaip yra sakęs vienas prezidentas, berods, ekscelencija Nausėda, kada buvo siūloma kažkada atleisti Verygą, labai gerai pasakė: pervažoje arklių nekeičiama. Tai šiandien yra tokia situacija matomai, kad opozicija šiek tiek paskubėjo“, – kalbėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

2017-aisiais už interpeliaciją Verygai pasirašė 46 Seimo nariai, tačiau balsuojant ją palaikė vos 33. Šį kartą A. Dulkio interpeliacijos tekstą pasirašė panašus Seimo narių skaičius ir dabar tik nuo opozicijos drausmės priklausys ar pavyks atstatydinti Ingridos Šimonytės ministrų kabineto narį. Anot politologų, interpeliacija, kaip Seimo kontrolės instrumentas jau seniai save diskreditavo, nes virto politikos šou, aptingusios, neveiklios opozicijos siekiu imituoti darbą ir rūpinimąsi valstybe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt