Lietuvoje

2021.11.28 00:19

Panevėžyje keliolika nuteistųjų įdarbinę prekybininkai: idėja pasiteisino

Kristina Jackūnaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.28 00:19

Prekybininkai, spalį Panevėžyje įdarbinę keliolika bausmę atliekančių moterų, sako, kad projektas pasiteisino. Dabar tą patį žada daryti ir Vilniuje. Prekybos centras „Iki“ pažymi taip sprendžiantis darbuotojų trūkumo problemą ir padedantis pažeidžiamoms grupėms integruotis į visuomenę.

Prekybos tinklas „Iki“ šiuo metu ieško 500 darbuotojų dirbti parduotuvėse, logistikos ir gamybos skyriuose.

Panorama. Pasaulis izoliuojasi nuo Pietų Afrikos, mokslininkai aiškinasi, ar dabartinė vakcina – veiksminga apsauga prieš naują atmainą

„Tikrai darbo rinka yra labai įtempta ir mes ieškome įvairiausių variantų, kaip galima dar prisikviesti žmones ateiti dirbti“, – komentuoja „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

Trys moterys, dirbančios „Iki“ logistikos centre Panevėžio rajone, daro tą patį, ką ir kiti darbuotojai. Vienintelis skirtumas – vakare jos eis ne namo. Atvažiavęs autobusiukas parveš į Panevėžio pataisos namus, kur jos atlieka bausmę. Pataisos namai ir pasiūlė prekybos tinklui jas priimti dirbti.

Viena iš kalbintų moterų džiaugiasi atlyginimu, kurį gavo po šešerių metų pertraukos. Jų alga, pasak prekybos centro, tokia pat, kaip kitų darbuotojų.

„Gauni kaip normalus žmogus, kai sumoki mokesčius, kai atsiskaitai su valstybe. Kolektyve jaučiuosi taip pat, kaip laisvėje būčiau“, – sako nuteistoji Vlada.

Nuteistosios neatsisako dirbti ir viršvalandžius, ir poilsio dieną, kai reikia.

„Tikrai taip, nes visos su didžiausiu entuziazmu, su noru dirbam ir mums patinka. O kai darbas patinka, tai visai visai kitaip“, – tikina nuteistoji Rita.

„Būna tokių dienų, kad daugiau prekių, daugiau vaikščiojimo yra, kojas gal ir paskauda, bet šiaip nepasakyčiau, kad labai sunku“, – pasakoja taip pat parduotuvėje dirbanti nuteistoji Giedrė.

Pirmą kartą tikrą atlyginimą gavusi Giedrė, kuriai iki bausmės pabaigos liko dar šešeri metai, sako, kad darbas suteikia daug malonumo.

„Tu nebesijauti, kad esi uždarytas pataisos namuose. Grįžtam kaip į kokį bendrabutį, pailsim ir vėl į darbą“, – sako ji.

„Dar vienas labai svarbus aspektas, kad moterys turi galimybę išmokėti ieškinius, turi galimybę mokėti didesnes sumas ir atlyginti nusikaltimu padarytą žalą“, – atkreipia dėmesį Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Loreta Skrickienė.

Nuo spalio „Iki“ kulinarijos cechuose ir logistikos centruose Panevėžyje dirba 13 nuteistųjų. Tiesiogiai su parduotuvių klientais jos nedirba.

Prekybos tinklas dabar kalbasi su Vilniaus pataisos namais, nes planuoja, kad per dvi savaites dešimt kalinčių moterų pradės dirbti ir Vilniaus kulinarijos cechuose bei logistikos centruose. Kol kas apie kalinčius vyrus prekybos centras negalvoja.

„Gerą darbą darom ir visuomenei, ir toms moterims, kurios labai pažeidžiamos, kurios išėjusios iš įkalinimo įstaigų sunkiau integruojasi į visuomenę, nes yra stigmatizacija. Tikrai jos ir darbo patirties įgis, ir turės įdirbį, o gal ir liks, – sako V. Budrienė.

Visas reportažas – žinių laidos „Panoramos“ įraše.

Panorama. Pasaulis izoliuojasi nuo Pietų Afrikos, mokslininkai aiškinasi, ar dabartinė vakcina – veiksminga apsauga prieš naują atmainą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt