Lietuvoje

2021.11.27 22:54

Pasiūlė sprendimą, kaip padėti pasienyje įstrigusiems migrantams, bet kiti jį vertina kritiškai: gali sukelti dar daugiau problemų

Milda Vilikanskytė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.27 22:54

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas siūlo dabar taikomą migrantų apgręžimo politiką papildyti dar viena priemone – repatriacija, sudarant galimybę pasienyje įstrigusiems migrantams per Europos sąjungą grįžti į kilmės šalis. Pasak politiko, pagrindinis šio siūlymo tikslas – išgelbėti kuo daugiau žmonių gyvybių prasidedant žiemai. Oponentai sako, kad pasiūlymas naivus ir galintis sukelti tik dar daugiau problemų.

Per karščius vasarą prasidėjusi migrantų krizė neslūgsta ir iškritus pirmajam sniegui. Tik sąlygos būti miške ar patruliuoti prie jo – vis sunkesnės. Žmogaus teisių ekspertai baiminasi blogiausio – toliau šąlant, mirtinai sušalti gali ir prie Baltarusijos sienos įstrigę tūkstančiai migrantų.

Antradienį iš Minsko į kilmės šalis išskraidinta jau trečia migrantų grupė. Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius siūlo repatriacinius skrydžius organizuoti ir Lietuvai bei Lenkijai, praneša LRT TELEVIZIJOS NAUJIENŲ TARNYBA.

„Apgręžimo politika ir toliau turėtų būti tęsiama. Tik prieš apgręžiant žmones, jiems turėtų būti pasiūloma galimybė savanoriškai, pasirašytinai grįžti į kilmės valstybę“, – sakė jis.

Grįžti namo panorusiems, bet asmens dokumentų neturintiems, pasak T.V. Raskevičiaus, būtų išduodami laikini dokumentai. Taip pat laikinai, laukiant skrydžio, specialiuose humanitariniuose centruose migrantai būtų apgyvendinti. Migracijos departamentas tokią bendradarbiavimo idėją vadina naivia.

„Turint omeny, koks kontingentas vis dėlto vyksta čia – žmonės, kurių tikslas bet kokiomis priemonėmis pasiekti Europą, tai pameluoti ir pasakyti, kad aš grįšiu namo, o paskui persigalvoti – nieko nereiškia“, – įsitikinusi Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.

Persigalvoti jau būnant įleistam į Lietuvą, pasak Migracijos departamento vadovės, reikštų tai, kad Lietuva prisiima atsakomybę už tuos žmones, o migrantai automatiškai įgytų teisę prašyti prieglobsčio. Raskevičius tikina – šiuo atveju priimti prieglobsčio prašymo nebūtų privaloma.

„Jei žmogus bet kuriame šio proceso etape apsigalvoja, toks žmogus, suteikus jam būtinąją humanitarinę pagalbą, yra grąžinamas į Baltarusijos respublikos teritoriją“, – sakė T.V. Raskevičius.

Vis dėlto Vidaus reikalų viceministras Kęstutis Lančinskas mano, kad tai sukeltų tik dar daugiau problemų.

„Tada mes turėtumėm dar daugiau problemų, todėl, kad mes jau būtumėm tą žmogų į Lietuvą įleidę, pradėję tam tikrą procedūrą, suteikę jam jau kažkokį. Jau būtų aišku, kad jis Lietuvoj yra, jis turi asmens tapatybės dokumentus ir t.t.“, – kalbėjo jis.

Viceministrui pritaria ir Migracijos departamentas. Anot jo vadovės, dėl skrydžio persigalvojusius migrantus vėl grąžinus į Baltarusiją – Lietuvai kiltų problemų tarptautiniu lygiu. Raskevičius sutinka – jo idėja turi trūkumų, tačiau svarbiausia – tikslas.

„Šitas pasiūlymas visų pirmiausiai yra skirtas tam, kad mes tuos žmones, kurie yra suklaidinti ir apgauti diktatūrinio Baltarusijos režimo, išplėštume iš mirties nagų“, – tikina Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.

Advokatas Petras Ragauskas sako, kad T.V. Raskevičiaus idėja turi daug trūkumų, tačiau vis tiek labiau civilizuota nei tai, kaip su migrantais pasienyje elgiamasi dabar.

„Mes Lietuvos teritorijoje radę neaišku kaip, neaišku kada ir neaišku kokiomis sąlygomis perėjusius žmones, mes juos tiesiog vėl neaišku, kur išstumiam. Net ne per institucijų kažkokį bendravimą, ne perduodam oficialiai, o tiesiog įgindami kaip kokius gyvulius, kaip, nežinau, elnius kokius, briedžius, šernus į Baltarusijos teritoriją ir įsivaizduojame, kad čia viskas tvarkoj“, – kalbėjo jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt