Lietuvoje

2021.11.27 10:28

Kembridžo gydytojas Beinortas apie naujos koronaviruso atmainos grėsmę: nebūkime naivūs, visos atmainos paplinta globaliai

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.11.27 10:28

Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas, kuris prieš pusantrų metų tapo vakcinos nuo koronaviruso bandymo dalyviu, sako, kad naujoji Pietų Afrikos koronaviruso atmaina atnešė bauginančią žinią. Juolab mutavęs virusas jau kirto ne vienos valstybės sienas.  

Pietų Afrikos Respublikos koronaviruso atmaina B.1.1.529 jau nustatyta žmonėms Belgijoje, Izraelyje, Honkonge.

– Kiek naujoji atmaina yra grėsminga ir ar galėtumėte ją palyginti su delta atmaina? – LRT.lt paklausė T. Beinorto.

– Mano akimis, ši atmaina tikrai atrodo labai grėsmingai.

Jau pusę metų visame pasaulyje paplitusi ir dominuoja delta atmaina. Pietų Afrikos Respublikoje delta taip pat buvo dominuojanti, bet kadangi po kelių dienų ten ateina vasaros sezonas, sezoniškumas nulėmė, kad užsikrėtimas COVID-19 buvo gana nedidelis, bet matome, kad per pastarąsias aštuonias devynias dienas atvejų skaičius šovė penkis kartus. Tai neregėtai greitas ir didžiulis augimas.

Matome ir tai, kad naujoji atmaina jau yra išplitusi ir į kitas Pietų Afrikai priklausančias šalis, taip pat atvejų nustatyta ir už Afrikos ribų – Izraelyje, Belgijoje, Honkonge. Izraelyje ir Honkonge ji aptikta vakcinuotiems žmonėms. Ir tai yra tikrai bauginanti žinia. Buvo atrasti dideli viruso kiekiai šiose atmainose.

Atrodo, kad virusas yra atlikęs didžiulį evoliucinį šuolį, ankstesnės mutacijos jam sudarė galimybę keisti savo struktūrą tiek, kad, atrodo, jis gali greičiau daugintis, ir didelė tikimybė, kad jis bus atsparus antikūnams persirgus ar susidariusiems vakcinų pagrindu.

– Kaip skelbia Belgijos žiniasklaida, užsikrėtusi moteris simptomus pajuto praėjus vienuolikai dienų po kelionės į Egiptą per Turkiją. Ji nebuvo Pietų Afrikoje. Ką tai rodo?

– Akivaizdu, kad šis virusas cirkuliuoja ne tik Pietų Afrikos regione, bet ir kitose Afrikos, o potencialiai – ir kitose pasaulio vietose. Sekoskaitos sistema leido aptikti šį variantą gana anksti, bet tai nereiškia, kad mes jį sėkmingai sustabdysime.

– Skelbiama, kad Belgijos keliautoja nebuvo nei pasiskiepijusi, nei persirgusi COVID-19. Ji pajuto į gripą panašius simptomus.

– Manau, neįtikėtina, kad matysime kitokių simptomų, užsikrėtus šia atmaina. O tai, kad moteris nebuvo pasiskiepijusi, papildomos informacijos mums nesuteikia.

– Atsižvelgiant į tai, kad naujoji atmaina jau pasiekė Belgiją, kokių grėsmių kyla mums, Lietuvai?

– Nebūkime naivūs. Juolab matome iš ankstesnių atmainų, kad visos atmainos paplinta globaliai.

Vakcinų nauda yra akivaizdi, o žala yra tik hipotetinė, teoretinė ir neapčiuopiama. Man, mano kolegoms, mano šeimai atrodo, kad apsisaugoti nuo COVID-19 yra vertinga.

– Ar egzistuojančios vakcinos užtikrins atsparumą nuo naujos atmainos?

– Šiuo momentu atsakymas būtų spekuliacinio pobūdžio, nes dar neturime tyrimų, neturime pakankamai duomenų. Iš Pietų Afrikos patirties negalime daryti išvadų, nes ten paskiepijimas siekia vos 23 procentus. Manau, būtų teisinga sakyti, kad vakcinos bus mažiau veiksmingos prieš šitą viruso atmainą. Bet kiek, atsakyti negalėčiau.

– Tumai, jūs dalyvavote vakcinos bandymuose tuomet, kai jos buvo dar tik kuriamos. Kiek svarbu, galvojant ir apie naują atmainą, pasiskiepyti nuo COVID-19?

– Negaliu pasakyti, ką kiekvienas žmogus galvoja, bet bent galvojant apie delta ir visas kitas buvusias atmainas vakcinų nauda yra akivaizdi, o žala yra tik hipotetinė, teoretinė ir neapčiuopiama. Man, mano kolegoms, mano šeimai atrodo, kad apsisaugoti nuo COVID-19 yra vertinga. O ne gydytis ligoninėje ar smarkiai sirgti namie.

Šiuo metu vis dar dominuoja delta atmaina ir vakcinos prieš ją veikia. Pasiskiepijimas yra geriausia, ką galima padaryti šiuo metu. O kiek vakcinos bus veiksmingos prieš naująją atmainą, kol kas negaliu pasakyti, bet dabartinės platformos leidžia pritaikyti vakcinas naujoms atmainoms.

– Tuomet, kai dalyvaudamas ankstyvojoje vakcinų tyrimų fazėje pasiskiepijote, nerimavote?

– Taip, buvo kažkiek jaudulio, nes tai buvo ankstyvas etapas, bet mąsčiau racionaliai. Tai dariau tiek dėl bendro gėrio visiems kitiems, tiek dėl galimybės asmeniškai būti apsaugotam nuo COVID-19, nes daugiau nei dešimt valandų per dieną dirbdavau su COVID-19 pacientais. Man tai buvo asmeninė nauda, kaip ir nauda mokslui ir visam pasauliui.

Šiuo metu esu pasiskiepijęs tris kartus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt