Lietuvoje

2016.11.22 17:17

Prezidentė paskyrė S. Skvernelį ministru pirmininku

Antradienį Seimas balsavo ir pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamai Sauliaus Skvernelio kandidatūrai į premjerus. Už tai balsavo 90 parlamentarai, prieš buvo keturi, susilaikė 33. Paskirtuoju premjeru jis taps, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašys dekretą ir paves suformuoti vyriausybę. Naujo ministrų kabineto formavimui skiriama 15 dienų.

D. Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir atsižvelgdama į Seimo pritarimą, paskyrė S. Skvernelį ministru pirmininku. Kaip pranešė prezidentūra, šalies vadovė S. Skverneliui pavedė ne vėliau kaip per 15 dienų sudaryti vyriausybę ir pateikti tvirtinti jos sudėtį.

S. Skvernelis sako turintis kandidatus į visų ministerijų vadovus ir jas iš anksto neformaliai derina su prezidentūra. Nauja vyriausybė darbą pradės po priesaikos Seime.

Pagal Konstituciją premjerą Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas. Tačiau kandidatą į premjerus siūlo Seimo rinkimus laimėjusi partija – šiuo atveju Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, vadovaujama Ramūno Karbauskio. Prezidentė S. Skvernelio kandidatūrą pateikė praėjusią savaitę, sakydama, kad šis politikas balsuojant sulaukė didžiulio visuomenės pasitikėjimo. 

S. Skvernelis teigė vis dar negalintis atskleisti kandidatų į ministrus pavardžių, tačiau patvirtino, kad tikėtinas finansų ministras Vilius Šapoka: „Jis yra kandidatas“, – sako politikas.

Pirmaisiais darbais S. Skvernelis vardijo ministrų kabineto suformavimą, biudžeto projekto apsvarstymą, apsisprendimą dėl Darbo kodekso ir viso socialinio modelio.

„Nebus, kada atsikvėpti nuo pat pirmos dienos“, – teigė S. Skvernelis.

Klausiamas apie mokesčius, S. Skvernelis vengė tiesaus atsakymo: jis tik teigė nelabai pritariantis mokesčių išimtims ir pasisakantis už sisteminį požiūrį į mokesčių politiką.

„Mokestinės lengvatos yra ydinga praktika, leidžianti ne visiškai švariai ir sąžiningai elgtis su valstybe“, – sakė S. Skvernelis. Seime jis kalbėjo apie tai, kad tam tikras mokesčių progresyvumas turėtų būti įtvirtintas.

BNS nuotr.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, vienijantys 31 atstovą, už S. Skvernelį dar prieš balsavimą paskelbė nebalsuosiantys. „Iš būsimojo premjero mes tikimės daugiau“, – sakė partijos ir frakcijos lyderis Gabrielius Landsbergis.

Socialdemokratų frakcija, kurioje yra 19 Seimo narių, S. Skverneliui pažadėjo paramą. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sakė, kad jam ne itin priimtinas principas, kai idėjinė lyderystė eina ne iš vyriausybės, bet iš Seimo. Kaip žinoma, R. Karbauskis ne kartą sakė, kad nori galios centrą grąžinti į Seimą. E. Gentvilas neteigia, kad tai klaida, bet sako, jog tokia situacija yra gana netikėta. Liberalai taip pat norėtų, kad S. Skvernelis pažadėtų, jog mokesčiai nedidės, tuo metu kandidatas į premjerus to tiksliai nepasako. Tai išankstinė liberalų sąlyga.

Be šio dalyko, paramos liberalai S. Skverneliui nežada bei išsako dar abejonių. „Kitas dalykas lapsus linguae. Jau būta tokio dalyko. Premjeras jau paaiškino, kaip jis čia vertina tuos žmones, kurie labai aktyviai reiškiasi feisbuke, bet dieną X, atsidurs užsienyje arba labai lengvai prisieks okupantams. Nežinau, tikėtina, kad tai lapsus linguae, bet būta dar vienos tokios klaidos. Vienoje televizijoje, paklausus, esate šeimos žmogus, ką rinksitės šeimą ar darbą, atsakymas buvo: „Be abejo, (pauzė) šeima“. Aš noriu pasakyti, kad ministras pirmininkas duos priesaiką po patvirtinimo ne šeimai. Duos priesaiką valstybei. Mes jau turėjome vieną premjerą, kuris davė priesaiką valstybei, tautai, bet rūpindamasis savo šeima Sausio 13-osios naktį kažkur dingo. Aš nelinkėčiau ir man sunku patikėti, kad S. Skverelis būtų tas, kuris pasielgtų taip ir praėjus dvidešimt penkeriems metams tektų prisiminti Alberto Šimėno istoriją. Tikiuosi, kad taip nėra“, – sakė E. Gentvilas.

BNS nuotr.

Liberalų sąjūdžio frakcija vienija 14 Seimo narių. „Kol kas liberalai ne už S. Skvernelio kandidatūrą“, – kalbą pabaigė E. Gentvilas.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė sakė, kad jos frakcijos nariai palaiko S. Skvernelio kandidatūrą į premjero postą. Parlamente ši frakcija vienija 8 atstovus.

Tuo metu „Tvarkos ir teisingumo“ laikinasis partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis prieš išsakydamas partijos sprendimą pasidžiaugė, kad S. Skvernelį pavyko „išauginti“ iki puikaus kandidato. Kaip žinoma, Algirdo Butkevičiaus vyriausybėje S. Skvernelis kurį laiką dirbo vidaus reikalų ministru ir buvo deleguotas partijos „Tvarka ir teisingumas“. „Priėmėme sprendimą balsuoti laisvai“, – sakė jis. Ši frakcija vienija 8 Seimo narius.

Algirdo Butkevičiaus vyriausybėje S. Skvernelis kurį laiką dirbo vidaus reikalų ministru ir buvo deleguotas partijos „Tvarka ir teisingumas".

„Priėmėme sprendimą balsuoti laisvai“, – sakė jis. Ši frakcija vienija 8 Seimo narius.

R. Karbauskis: nepalaikysite – pademonstruosite pokyčių baimę

Pristačius frakcijų nuomones Seime prasidėjo diskusija. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis pareiškė, kad nebalsuojantieji už S. Skvernelio kandidatūrą pademonstruos permainų baimę.

„Keista girdėti politinių oponentų argumentus, neva mūsų kandidatas į ministrus pirmininkus neturi ambicingų tikslų. S. Skvernelis turi sugebėti sugrąžinti tai, ką mes, politikai, valdę Lietuvą dvi dešimtis metų praradome – Lietuvos žmonių pasitikėjimą valstybe ir geresne ateitimi savo gimtoje žemėje. Ar tai nėra ambicingas tikslas?“ – klausė R. Karbauskis.

„Ambicija galima pavadinti ir stipriai mažinti valdininkų skaičių, padarant tai vienu iš esminių valstybės valdymo pertvarkos tikslų. Joks partinis bilietas neapsaugos nė vieno valstybės tarnautojo, negebančio tinkamai atlikti pareigų“, – sako Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.

BNS nuotr.

Politikas sako tikintis, kad visi Seimo nariai suvokia, kad šios vyriausybės sėkmė yra būtina siekiant sustabdyti Lietuvą silpninančią migraciją, įveikti demografinę krizę.

„Tiems Seimo nariams, kurie pilni nusivylimo dėl praėjusių Seimo rinkimų rezultatų ar kurie partines bei asmenines ambicijas iškelia aukščiau valstybės, tautos interesų, siūlyčiau gerai pagalvoti prieš balsuojant dėl S. Skvernelio kandidatūros. Jūsų nenoras paremti kandidato į ministrus pirmininkus visuomenei parodys teigiamų pokyčių baimę, ne konstruktyvų, bet destruktyvų nusiteikimą“, – sakė R. Karbauskis.

Ragino surasti geriausius sprendimus Lietuvai

Po visų pasisakymų į Seimą kreipėsi ir pats S. Skvernelis. Pirma jis aiškino norintis padėkoti visiems už diskusijas, klausimus ir kritiką.

„Jūsų valia šiandien lems, ar suteiksite man galimybę pristatyti ir su Jumis suderinti išsamią pokyčių vyriausybės programą, pateikti ministrų kabinetą“, – sakė politikas.

Anot S. Skvernelio, jis sieks būti telkiantis ir vienijantis ministras pirmininkas – ne žaliųjų, ne valstiečių, ne koalicijos, bet Lietuvos Respublikos.

„Turime surasti geriausius sprendimus Lietuvai kartu. Noriu tikėti, kad galime dirbti kitaip. Galime ieškoti teisingiausių sprendimų, o ne atmetinėti pasiūlymus dėl to, kad juos pasiūlę asmenys priklauso vienai ar kitai politinei partijai. Galime susėdę diskutuoti ir ginčytis apie esmę, o ne ieškoti priekabių prie vieno ar kito ištarto žodžio“, – dėstė jis.

S. Skvernelis pabrėžė, kad naują vyriausybę mato kaip naujų idėjų nešėją. Prašydamas palaikymo, pakvietė dirbti kitaip – nuoširdžiai, atvirai ir be cinizmo.

„Perfrazuojant kadenciją baigiantį Baracką Obamą, jei darbuose pasiseks mums, pasiseks visai Lietuvai“, – citavo buvusį JAV prezidentą jis.

Pokyčius žada daryti apgalvotai, po derybų

Anot S. Skvernelio, tapęs premjeru jis nemato kito kelio, kaip daryti reikšmingus ir neišvengiamus pokyčius.

„Tačiau pokyčiai – tai ne revoliucija, jie turi būti apgalvoti“, – pridūrė jis.

S. Skvernelis sakė suprantantis, kad pokyčiai yra jautri sfera, tačiau tai bus daroma apgalvotai, derantis su socialiniais partneriais. Jis užsiminė palaikantis ir horizontalius, ir vertikalius mokesčius. 

„Turime ieškoti geriausio sprendimo. Nesakau, kad mūsų siekiai yra absoliučiai tinkami – jei bus racionalūs pasiūlymai, mes atsižvelgsime ir vertinsime. Privalėsime tai daryti“, – dėstė jis.

BNS nuotr.

Atkirto E. Gentvilui

Politikas aiškino, kad visų valdžių šakų atstovai turi bendradarbiauti ir tai yra garantas sėkmei. Jo teigimu, visi turi dirbti Lietuvos labui, tad jie yra atviri visiems pasiūlymams, nes ir jis asmeniškai niekada nevertina žmonių pagal politinę jų priklausomybę.

„Už jokį postą šeimos neparduosiu, bet priesaiką vykdysiu“, – atsakė jis į E. Gentvilo kritiką, kad svarbiau jam – šeima, o ne priesaika valstybei.

Todėl, anot S. Skvernelio, abejoti dėl jo lojalumo nėra jokių pretekstų.

„Po vieno naktinio skambučio, kai mane miegantį pažadino (dar užimant Vidaus reikalų ministro postą) daugiau niekada nemiegu ir nemiegosiu“, – juokavo jis, apeliuodamas į oponentų kritiką dėl esą galimo atsirasti abejingumo.

Savo ruožtu E. Gentvilas diskusijos metu atsiprašė S. Skvernelio už neteisingai pateiktą arba neteisingai interpretuotą pastebėjimą dėl šeimos ir priesaikos valstybei. Jis aiškino tiesiog reagavęs į informaciją, pasirodžiusią vienoje televizijoje.

S. Skvernelis pristatė savo pažiūras: nesu pasislėpęs liberalas

„Norint balso, man reikėtų prisipažinti, kad esu pasislėpęs liberalas, aišku. Bet tikrai ne. Aš tikrai manau ir į tai lygiuojuosi, kad laisvas, kuriantis, mąstantis žmogus yra didžiausia vertybė. Pats taip galvoju ir elgiuosi. Aš tikrai esu socialiai orientuotos rinkos, bet ne laukinio kapitalizmo, grobuoniškos ekonomikos kultūros šalininkas“, – kalbėdamas apie savo politines pažiūras sakė jis.

S. Skvernelis aiškino manantis, kad žmonės geba daug gyvenimo sričių reguliuoti patys, tačiau yra įsitikinęs, kad ten, kur valstybės reguliavimas – neišvengiamas, jis turi būti.

„Tikrai dėkoju už laiką, kurį gaišote klausydami manęs. Kaip beįvyktų, esu Seimo narys, tikiuosi racionalaus ir sklandaus darbo“, – kalbą baigė jis.