Lietuvoje

2021.11.26 10:53

Lietuvos ekspertai įvertino nerimą keliančią koronaviruso atmainą: turi kur kas daugiau mutacijų, todėl laikoma pavojinga

Modesta Gaučaitė-Znutienė, Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.11.26 10:53

Britai jau ėmėsi atšaukti skrydžius iš kai kurių pietų Afrikos valstybių, dėl ten nustatytos naujos pavojingos koronaviruso atmainos. Kad yra pagrindo sunerimti, kalba ir Lietuvos ekspertai. Visgi, jų teigimu, pirmiausia reikia atlikti daugiau naujos atmainos tyrimų.

Kaip trečiadienį pranešė „Sky News“, Jungtinės Karalystės Saugos ir sveikatos agentūra (UKHSA) teigia, kad Pietų Afrikos Respublikoje aptikta B.1.1.529 atmaina turi viruso spyglio baltymą, kuris yra „dramatiškai“ kitoks nuo originaliojo COVID štamo ir turi du kartus daugiau mutacijų nei delta atmaina.

Taip pranešta, kad mutacijos šioje naujoje atmainoje, tikėtina, gali įveikti imuninį atsaką, kurį turi persirgusieji COVID-19 arba pasiskiepiję nuo šios ligos.

Portalo LRT.lt kalbinti pašnekovai pabrėžė, kad reikia atlikti daugiau tyrimų dėl naujosios atmainos ir vakcinuotų bei persirgusių žmonių imuninio atsako. Jie taip pat tvirtino, kad vakcina ir toliau lieka vienu svarbiausių ginklų kovoje su koronavirusu.

Nerimą kelia mutacijų skaičius

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto mikrobiologas doc. dr. Tomas Kačergius pažymėjo, kad naujoji atmaina pasižymi kaip turinti žymiai daugiau mutacijų nei delta atmaina. Būtent dėl šios priežasties, tvirtino jis, naujoji atmaina laikoma kaip pavojinga.

„Žymiai daugiau mutacijų yra smaigo baltyme ir genome. Tačiau dar nėra tiksliai įvertinta, kiek šis variantas yra labiau patogeniškas, virulentiškas žmogui, sukeliantis sunkesnę ligą, taip pat nėra aišku, ar jis yra lengviau perduodamas nei delta variantas. Tai yra neatsakyti klausimai“, – LRT.lt komentavo T. Kačergius.

Mikrobiologas svarstė, kad prieš naująją atmainą vakcinos gali nebūti tokios efektyvios, tačiau tai prognozuoti sunku, kadangi su naująja atmaina bandymai neatlikti, o, norint išsiaiškinti jų efektyvumą, prireiks laiko.

„Vakcina buvo kurta originaliam variantui, šiuo metu ji nėra atnaujinta, mano žiniomis, naudojama sena vakcina būtent originaliam variantui. Iš to yra labai aiški išvada, kad greičiausiai vakcinos efektyvumas bus sumažėjęs, o kiek sumažės – neatsakyti klausimai, nes tyrimai neatlikti“, – teigė T. Kačergius.

Jis taip pat nesiryžo prognozuoti, ar naujoji atmaina gali plačiai išplisti: „Dar mažai laiko yra, laikas parodys, ar ši atmaina plinta sparčiau ir greičiau nei delta variantas, ar atvirkščiai. Kaip tos mutacijos nulems jo plitimą nėra aišku, kadangi yra praėję mažai laiko, tai yra spėlionės“.

Reikia išsamesnių tyrimų

Virusų tyrinėtojas Gytis Dudas portalui LRT.lt komentavo, kad tai, kas stebima Pietų Afrikoje, sudaro pagrindą nerimauti. Visgi, anot jo, reikia sulaukti daugiau tyrimų.

„Vienas dalykas, ką mes stebėsime per artimiausias dienas, bus tiesiog kokia yra atvejų dinamika šios atmainos atžvilgiu“, – sakė G. Dudas.

Taip, pasak pašnekovo, reikia sulaukti tyrimų, kurie parodys, kiek antigeniškai naujoji atmaina skiriasi nuo prieš tai cirkuliavusių ir tos, kuri naudojama skiepuose.

„Realiai – kiek nutolusi yra ši atmaina nuo to, kokia atmaina yra naudojama skiepuose. <...> Antigeninė tos atmainos išvaizda ir nulems, kokia yra tikimybė užsikrėsti žmonėms, kurie jau yra persirgę kitomis atmainomis arba yra skiepyti. Tai bus galima patvirtinti gana greitai. Bet klausimas, ar tai sukeltų kažkokių papildomų bėdų ligoninių užimtumui“, – komentavo ekspertas.

Kalbėdamas apie ligoninių užimtumą jis sakė, kad žvelgiant į deltą atmainą matyti, jog ir skiepyti žmones ja užsikrečia, bet tie, kurie yra pasiskiepiję, ja serga žymiai lengviau ir miršta žymiai rečiau.

Paklaustas apie britų nerimą dėl to, kad naujoji atmaina gali įveikti žmonių turimą imuninį atsaką, G. Dudas sakė labai abejojantis, kad skiepai galėtų prarasti savo veiksmingumą.

„Vėlgi, galime palyginti su delta. Lietuvoje vykdytas Statistikos departamento tyrimas, kuris parodė, kad skiepų, kurie nuo deltos yra atsilikę beveik 2 metais, apsauga vis tiek išsaugo 80 proc. efektyvumo.

Žinoma, su šia atmaina gali būti skirtingai, bet kad vakcinos 100 proc. praras efektyvumą – labai sunku įsivaizduoti“, – tvirtino virusų tyrinėtojas.

Paklaustas apie aktyvų skiepijimąsi, G. Dudas patikino, kad vis dar yra pagrindinis ginklas norint įveikti pandemiją.

„Absoliučiai taip. Būtent“, – sakė jis.

Virusų tyrinėtojas kalbėjo, kad naujosios atmainos evoliucija ilgą laiką nėra stebėta, o tai reiškia, kad gali būti, jog atmaina peršoko iš kažkokio rezervuaro.

„Gali būti, kad SARS-CoV-2 pateko ar į gyvūnus, ar į imunosupresuotą asmenį ir tuomet peršoko po kurio laiko atgal“, – sakė G. Dudas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt