Lietuvoje

2021.11.26 07:12

Į paskutinę kelionę palydėtas legendinis partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

atnaujinta 22.49
Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.26 07:12

Kasčiūnų kaimo kapinėse netoli Merkinės penktadienį palaidotas Merkio rinktinės partizanas, politinis kalinys, Laisvės premijos laureatas Juozas Jakavonis-Tigras.

Penktadienį 10 valandą laidotuvių procesija iš Vilniaus Šventųjų Jonų bažnyčios išvyko į Merkinę. Čia, vidurdienį, Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje aukojamos Mišios ir sakomos atsisveikinimo kalbos.

Mišios už partizaną J. Jakavonį-Tigrą aukotos Merkinės Švenčiausiosios mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje. Simboliška, kad čia, Merkinėje, 21-erių Merkio rinktinės partizanas J. Jakavonis-Tigras nešdamas pogrindinę spaudą buvo areštuotas ir tardomas NKVD būstinėje, vėliau – ištremtas į Sibirą.

„Juozapas Jakavonis-Tigras mums savo gyvenimu atsako į klausimus, atsakymus, kas buvo tie jauni žmonės, kurių dešimtys tūkstančių išėjo į miškus ginti savo žemės, savo Lietuvos, savo tikėjimo“, – aukodamas mišias sakė Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas.

Panorama. Gimtųjų Kasčiūnų kapinaitėse palaidotas partizanas Juozas Jakavonis-Tigras (su vertimu į gestų k.)

Gimtojo Kasčiūnų kaimo kapinaitėse kaimyną, draugą, gerą pažįstamą pasitinka vietos žmonės, ne kartą buvę J. Jakavonio-Tigro sodyboje, prie partizanų vadavietės bunkerio besiklausę laisvės kovotojo pasakojimų.

„Šiltas žmogus buvo, su visais mokėjo bendrauti. Su jaunimu, su visais“, – tikino Kasčiūnų kaimo gyventojas Jonas Jakavonis.

„Prisimenu, kaip jis grįžo iš tremties ir kai dirbo miške, tai aš vaikas būdamas eidavau su juo pabendrauti. Juozas buvo dūšios žmogus, kuris buvo ir patriotas ir atjautos žmogus“, prisimena velionį Lankininkų gyventojas Vytautas Milius.

Partizano artimieji sako, kad lapkričio pradžioje J. Jakavonis-Tigras Merkinės kryžių kalne pagerbė partizanus, meldėsi prie vadų – Jono Žemaičio ir bendražygio Adolfo Ramanausko-Vanago – kapų. Savo sodyboje planavo atnaujinti bunkerį.

„Mūsų rinktinės Varėnos bataliono savanoriai padėjo atstatyti bunkerį 1994 metais, nuo tada ir prasidėjo bendravimai“, – tikina atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius.

„Aš tikrai tęsiu tą darbą, paaukojo žmonės ir skambina dar, sako, paaukosim, atkursim tą bunkerį. Planai dar yra, kur šalia yra svirnelis, kad įrengti muziejų, jam tai bus toks atminimas“, – pasakoja partizano dukra Angelė Jakavonytė.

Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, Laisvės premijos laureatas J. Jakavonis-Tigras amžinojo poilsio atgulė šalia žmonos, palaidotos prieš porą metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt