Lietuvoje

2021.11.25 22:14

Netoli Lietuvos sienos – iki pusantro tūkstančio migrantų: naktį prakirpta koncertina, toliau vargstama dėl irakiečių

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.25 22:14

Praėjusią naktį pasienyje su Baltarusija pirmą kartą buvo prakirpta koncertina. Pasieniečiai praneša, kad 10, kaip įtariama, tą padariusių migrantų gražinti atgal į Baltarusiją. Tačiau grąžinti juos į Baltarusiją paprasčiau, nei išsiųsti atgal negavusius prieglobsčio, mat Irakas atsisako priimti tuos, kurie nenori grįžti. 

„Norime į Vokietiją ir negrįšime į Iraką“ – skanduoja migrantai. Jų kelionė į Europą sustojo Baltarusijoje, prie sienos su Lenkija.

„Atvykome čia ieškodami saugumo. Irake. Kurdistane mums nesaugu, ten gresia pavojus. Mums reikia Europos pagalbos, kad išvežtų mus į bet kurią šalį“, – sako neprisistatęs migrantas.

O norintieji grįžti buvo įstrigę Minsko oro uoste. Maždaug 700 jų iš Baltarusijos jau grįžo, tačiau liko dar, skirtingais skaičiavimais, apie 10 tūkstančių. Skrydžiai esą atšaukti nesutarus, kas juos apmokės. Tiesa, Susisiekimo ministerija Bagdade ketvirtadienį pranešė, kad du Irako lėktuvai vakare išskrido į Baltarusiją, siekiant repatrijuoti irakiečius, įstrigusius šioje šalyje prie sienos su Lenkija.

„Tuomet tegul europiečiai sumoka. Irgi niekšai: skyrėme jums pinigų – milijonus, tūkstančius... Pinigų čia negavome nė kapeikos. Kiek gi tas reisas kainuoja?! Ir nėra kam apmokėti“, – pareiškė Baltarusijos autoritaras Aliaksandras Lukašenka.

Nors skalbtis tenka lauke, viltis apie Europą nedūžta. Panašiai ir Lietuvoje. 40-čiai migrantų jau priimti galutiniai sprendimai nesuteikti prieglobsčio, o jų skundus atmetė teismai, bet grįžti namo jie nenori.

„Irakas yra ta šalis, kuri priima tik savanoriškai grįžtančius“, – pažymi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Iš Lietuvos išvyko arba buvo išsiųsta daugiau nei 300 migrantų. Nenorinčius bandoma įtikinti grįžti ir bandoma derėtis su Iraku, kad priimtų ir išsiunčiamus prievarta.

„Matyt, tokių atvejų turėsime nemažai, ir dabar vyksta aktyvus Europos Sąjungos darbas su Iraku“, – sako ministrė.

Aktyvus darbas ir saugant sieną. Nors bandymų tą daryti pastarosiomis dienomis kiek mažiau, pasieniečių teigimu, netoli Lietuvos sienos yra iki pusantro tūkstančio migrantų. Pirmą kartą prakirpta ir pasienį sauganti koncertina.

„Šalia matėsi pėdsakų, ten buvo pasnigę ir iš karto buvo organizuota paieška ir netoliese, pasienio ruože, buvo sulaikyta 10 neteisėtų migrantų“, – sako pasieniečių atstovas Giedrius Mišutis.

Jie gražinti atgal į Baltarusiją. Pasak pasieniečių, rastas ir įrankis metalui kirpti. O iki metų pabaigos tikimasi, kad koncertina bus nutiesta visame pasienyje su Baltarusija.

„Tam, kad pro ją praeitum, prakirpti tikrai ne 5 ar 10-ies minučių reikia“, – tikina G. Mišutis.

Lietuvos pasienyje penktadienį lankysis Europos Sąjungos karinio komiteto pirmininkas. Pasak jo, situacija prie rytinių sienų reikalauja daugiau dėmesio ir vienybės.

„Reikia sukurti stiprią ir patikimą kietąją galią, kad užtikrintume atgrasymą“, – pabrėžia jis.

Tam, pasak generolo, turėtų padėti ir Europos Sąjungos greitojo reagavimo pajėgos, dėl kurių dabar tariasi Bendrijos politikai. Tiesa, rytinės narės baiminasi dėl NATO dubliavimo.

„Svarbu, kad sunkiu laikotarpiu Europa galėtų reaguoti ir demonstruotų valią bei ryžtą. Nes gali sukurti pajėgumus, bet, jei nebus valios juos panaudoti, nebus nusiųsta teisinga žinia“, – sako ES karinio komiteto pirmininkas gen. Claudio Graziano.

Lenkijos premjeras, susitikęs su Vokietijos kanclere, siunčią žinią Baltarusijai, kad šantažui nepasiduos ir ragina Bendriją toliau griežtinti sankcijas režimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt