Lietuvoje

2021.11.25 23:42

Kauno IX forte prisiminti čia nužudyti žydai: „Stoviu kaip ambasadorius šalies, kuri čia atsiuntė žudikus“

Jūratė Anilionytė, Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.25 23:42

Kauno IX forto muziejuje ketvirtadienį prisiminti čia nužudyti žydai iš kitų Europos šalių. Skaičiuojama, kad per trejus metus forte galėjo būti nužudyta iki 10 tūkstančių žydų. 

Malda prie masinių žudynių lauko – rabinas iš Londono Herschelis Gluckas sako, galbūt tarp tūkstančių nužudytų Kaune IX forte, – ir jo artimieji.

„Mano seneliai, gyvenę Vienoje, buvo išvežti į Rytus ir gali būti, kad jie nužudyti čia. Mes praradome per du šimtus mūsų artimųjų per Holokaustą ir esu tikras, kad kai kurie iš jų nužudyti šiame forte“, – kalbėjo rabinas.

2934 – tiek žydų, traukiniais atvežtų iš Vokietijos, šią dieną prieš 80 metų sušaudyta Kauno IX-ajame forte.

„Jie buvo atvežti prieš kelias dienas ir patalpinti IX-ajame forte. Reikia atkreipti dėmesį, kad aukų atvežta per 3000 ir jie netilpo fiziškai į tuometinį kalėjimą, į IX forto kalėjimo kameras, didžioji dalis aukų buvo priversti gyventi lauke, po atviru dangumi“, – sako Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis.

Žinios. EVA rekomendavus, Lietuvoje 5-11 metų vaikų vakcinacija nuo COVID-19 prasidės gruodį

Manoma, kad forte per trejus metus iki 1944 metų gegužės nužudyta apie 10 tūkstančių žydų iš Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos, kitų šalių. Pasak Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje, Europoje vėl stiprėja antisemitizmas ir, mokantis iš praeities, svarbu suprasti, kas vyko prieš 80 metų.

„Tie žydai nedingo – jie buvo žiauriai nužudyti nacių ir vietos koloborantų, savanorių. Kai kurie pažinojo žydus, buvo jų kaimynai, ir tai yra antra labai liūdna pamoka, kokie žmonės gali būti žiaurūs. Žmonės nepadarė jokio nusikaltimo, jie tiesiog buvo nužudyti, nes buvo kitokie, buvo žydai“, – sako Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Yossefas Levy.

Vokietijos ambasadorius sako, drąsu, kad Lietuva pati apsiima nagrinėti lietuvių vaidmenį Holokauste.

„Stoviu kaip ambasadorius šalies, kuri čia atsiuntė žudikus, o jie atvykę žudė Lietuvos ir specialiai atvežtus čia žydus iš Vokietijos. Man yra kone šventa prisiimti istorinę atsakomybę už tai, kas buvo padaryta“, – kalbėjo Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthiasas Sonnas.

Per nacių okupaciją nužudyta beveik 200 tūkstančių Lietuvos žydų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI