Lietuvoje

2016.11.26 20:17

Kartūzų veislės katės – tylios vienuolių paslapčių saugotojos

Šartrezo, arba kartūzų, veislės katės Lietuvoje dar gana retos. Jos yra tylios, ramios ir retai išleidžia nagučius. Iš pirmo žvilgsnio kartūzų katės panašios į rusų melsvąsias – nuo jų skiriasi tik snukelio forma ir gintarinėmis arba vario spalvos akimis.

Zabhos šeimininkė Ligija kartūzų veislę pasirinko dėl šių kačių charakterio bruožų – jos yra labai šeimyniškos, nenuobodžiauja būdamos vienos, tačiau visada būna su šeimininkais, kai jie yra namuose.

„Jos labai domisi aplinka, tuo, ką veikia šeimininkas. Jei šeimininkas dingsta iš jos akiračio, tai ji visada atseka paskui jį ir moka pasiprašyti dėmesio“, – pasakoja kartūzų veislės katės šeimininkė Ligija.

Šios katės hipnotizuoja ryškiomis geltonomis su vario ar oranžiniu atspalviu akimis. Būtent šis bruožas ir yra vienas iš esminių, skiriančių šią veislę nuo rusų melsvųjų kačių, kurių akys yra žalios. Taip pat šios veislės skiriasi snukučio forma: kartūzų kačių snukutis yra trapecijos formos, o rusų melsvųjų – trikampio.

Kartūzų veislė natūraliai susiformavo Prancūzijoje, jas prijaukino vienuoliai. Anot Ligijos, sakoma, kad šios katės yra tylios būtent dėl to, jog turėjo saugoti vienuolių paslaptis. Tarp išskirtinių šios veislės bruožų Ligija pamini ilgaamžiškumą ir tylumą.

„Aš buvau veislyne Vokietijoje, tai man parodė 17 metų katiną, – prisimena Ligija. – Jos yra tylios katės, būtent tuo išsiskiria iš kitų veislių. Jos praktiškai nemiauksi, bet tikrai murkia ir kitaip moka parodyti savo dėmesį. Šios katės yra šeimyniškos, draugiškos, tinka šeimoms su vaikais. Taip pat jos gerai elgiasi su nepažįstamais žmonėmis, nes yra bendraujančios ir jaukios.“

Zabhos šeimininkė įspėja, kad dėl tylumo pasislėpusią katę gali būti sunku rasti.