Lietuvoje

2016.11.21 13:18

LLRA-KŠS valdoma Vilniaus rajono savivaldybė dešimtimis tūkstančių eurų „šeria“ partijos narių laikraštį

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2016.11.21 13:18

Lietuvos lenkų rinkimų akciją-krikščioniškų šeimų sąjungą (LLRA-KŠS) šlovinantis leidinys ir vėl užsitikrino solidžią sumą iš partijos ilgus metus valdomos Vilniaus rajono savivaldybės. Prieš mėnesį LLRA-KŠS parlamentarams priklausantis savaitraštis „Tygodnik Wilenszczyzny“ ir vėl laimėjo savivaldybės veiklos viešinimo konkursą, kurio vertė – 72,2 tūkst. eurų.

Keista situacija, kai vienos partijos atstovės Marijos Rekst valdoma savivaldybė už dešimtis tūkstančių eurų perka paslaugą iš bendrovės, kurios savininkai priklauso tai pačiai partijai, Vilniaus rajone nėra naujiena jau seniai. Vilniaus rajono savivaldybės viešuosius viešinimo paslaugų pirkimus metai iš metų laimi bendrovė „Rejspa“, kuri, Registrų centro duomenimis, priklauso keturiems asmenims: Česlovai Pačkovskai, Jelenai Vasilkovai, Michalui Mackevičiui ir Vandai Kravčionok.

Pastarieji du savininkai yra LLRA-KŠS nariai, išrinkti į naująjį Seimą. Ši bendrovė leidžia savaitraščius „Vilniaus krašto savaitraštis“ ir „Tygodnik Wilenszczyzny“. Tai atliepia paklausą – Vilniaus rajono savivaldybė atskirai perka viešinimą lenkų ir lietuvių kalbomis leidžiamuose leidiniuose.

Kaip 15min.lt teigė savivaldybės Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus laikinoji vedėja Jolanta Gulbinovič, rugsėjo mėnesį paskelbtame konkurse „Rejspa“ dalyvavo vienintelė. „Vilniaus rajono savivaldybė, viešindama informaciją žiniasklaidos priemonėse, siekia, kad vykdomų veiklų aktualijos ir naujienos pasiektų kuo didesnę dalį vietos gyventojų“, – tikino ji. „Rejspa“ leidžiamame leidinyje savivaldybė skelbia įvairią gyventojams aktualią informaciją, skelbimus, dėsto nuveiktus darbus.

Viešinimo konkursas rudens pradžioje buvo paskelbtas dėl to, kad lapkričio 16 dieną baigėsi su „Rejspa“ dėl viešinimo pernai pasirašyta sutartis. „Sutartis sudaroma 12 mėnesių laikotarpiui, todėl paslaugų teikimas apims ir šių metų pabaigą, ir kitus metus“, – patikslino savivaldybės atstovė. Pasak J.Gulbinovič, 72,2 tūkst eurų – tik numatoma pirkimo vertė, tačiau tai nereiškia, kad paslaugų bus nupirkta už visą šią sumą. „Suma, kuri bus sumokėta per sutarties galiojimo laikotarpį, priklausys nuo apimties, išnaudotos per sutarties galiojimo laikotarpį. Remiantis Savivaldybės atliktų panašių pirkimų praktika, numatoma spaudos paslaugų apimtis nėra išnaudojama maksimaliai“, – pabrėžė J.Gulbinovič.

Liūto dalį gavo parlamentarų valdoma įmonė

Pasak savivaldybės atstovės, šiems metams savivaldybės veiklos viešinimui numatyta 150 tūkst. eurų. Iš Vilniaus rajono savivaldybės 15min pateiktų duomenų matyti, kad didžiąją šių pinigų dalį nugriebė ta pati „Rejspa“. Iš visų šiemet viešinimui skirtų pinigų sausio-spalio mėnesiais savivaldybė panaudojo 65,2 tūkst. eurų. Iš jų mažiausia suma teko vieną viešinimo konkursą laimėjusiam „Kurier Wilenski“ – 11,9 tūkst. eurų. Visa likusi suma skirta dvi sutartis užsitikrinusiai „Rejspa“, viena sutartis – dėl savivaldybės veiklos viešinimo lenkų kalba, kita – dėl viešinimo lietuvių kalba. Tiesa, sutarčių vertė buvo numatyta gerokai didesnė, per abi – per 130 tūkst. eurų.

Viešinimo paslaugas iš tos pačios bendrovės Vilniaus rajono savivaldybė perka metai iš metų.

Portalo Freedata.lt duomenimis, nuo 2010 metų „Rejspa“ laimėjo 11 Vilniaus rajono savivaldybės konkursų, visų jų bendra suma – apie 884 tūkst. eurų. Tačiau verta pabrėžti, kad savivaldybė neprivalėjo pirkti ir, matyt, nenupirko paslaugų būtent už tokią sumą.

Apie partiją – gerai arba nieko

Peržvelgus Vilniaus rajone leidžiamą leidinį į akis krenta jo meilė LLRA-KŠS. Šios partijos veikla nušviečiama su pasigėrėjimu. „Valdemaras Tomaševskis įvertino 2012–2016 m. LLRA-KŠS frakcijos darbą ir pažymėjo, kad frakcija padarė daug gero, bei pastebėjo, kad ateityje frakcija turi dirbti taip pat produktyviai“, – straipsnyje apie pirmąjį LLRA-KŠČ frakcijos Seime posėdį rašo „Tygodnik Wilenszczyzny“. „Susitikimo pradžioje Rita Tamašunienė visos frakcijos vardu padėkojo partijos lyderiui už pasirinktą rinkimų strategiją ir programą, kurios buvo taip pozityviai įvertintos rinkėjų ir sulaukė jų paramos per rinkimus“, – sovietmečio propagandos stiliumi aprašomas minėtasis posėdis.

Viena bendrovės „Rejspa“ akcininkių, LLRA-KŠS frakcijos Seime pavaduotoja ir partijos pirmininko pavaduotoja Vanda Kravčionok, 15min teigė visiškai nedalyvaujanti šios bendrovės veikloje ir niekuomet nėra gavusi dividendų už turimas 19 proc. akcijų. Paklausta, ar nėra viešųjų privačių interesų konflikto, kai LLRA-KŠS narės Marijos Rekst vadovaujama savivaldybė perka paslaugas iš bendrovės, kurios akcininkai priklauso tai pačiai partijai, V.Kravčionok svarstė, kad jai greičiausiai derėtų atsisakyti įmonės akcijų.

„Iš jūsų sužinojau, kad ten buvo kažkas, nes veikloje nedalyvauju. „Ant popieriaus“ yra kaip yra (akcijos – aut.), deja. Reikės kažkaip susitvarkyti su tomis akcijomis, sutinku su jumis, kad tokių prielaidų gali būti. Kai mano sąžinė švari, tai ir pamirštu“, – sakė ji. V.Kravčionok teigė, kad problema ta, jog Vilniaus rajone nėra konkurencijos, tuo metu savivaldybei savo veiklą viešinti yra privaloma: „Būtų konkurencija, būtų kas kita. Kadangi nėra – ir viskas, nėra laikraščių Vilniaus rajone daugiau.“

V.Kravčionok pasakojo laikraščio akcijas įsigijusi jį gelbėdama, kad nuo sovietmečio einantis leidinys (tuomet jis vadinosi „Draugystė“) neišnyktų, o Vilniaus rajono gyventojai turėtų laikraštį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.